Szanowni Państwo,
Bardzo miło mi jest poinformować, że oczyszczenie elewacji, które przeprowadziłem w listopadzie 2019 roku przyniosło bardzo dobry efekt.
W dniu dzisiejszym, kiedy świeci słońce, możemy dostrzec, jak wygląda teraz szkoła :)
Szanowni Państwo,
Bardzo miło mi jest poinformować, że oczyszczenie elewacji, które przeprowadziłem w listopadzie 2019 roku przyniosło bardzo dobry efekt.
W dniu dzisiejszym, kiedy świeci słońce, możemy dostrzec, jak wygląda teraz szkoła :)
Uchwalona 3 maja 1791 r. Ustawa Rządowa była ukoronowaniem panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jej korzenie są jednak znacznie głębsze. Już od początku XVIII w. w Polsce powstawały rozmaite idee głębokich reform politycznych. Oświeceniowi pisarze polityczni, tacy jak Stanisław Dunin-Karwicki, Jan Stanisław Jabłonowski, Stanisław Leszczyński i Stanisław Konarski, krytykowali w swoich dziełach ustrój oparty na zasadzie liberum veto i słabości władzy wykonawczej oraz proponowali nowe sposoby sprawowania rządów w Rzeczpospolitej.
Odzyskiwanie niepodległości
„Naród polski w ostatnim stadium upadku” – tak pisał „Monitor”, jedno z najbardziej wpływowych czasopism politycznych obozu reformatorskiego w 1763 r. Stan Rzeczpospolitej był rzeczywiście fatalny. Polska już od schyłku XVII w. nie była państwem suwerennym. W okresie rządów dynastii saskiej stała się ona protektoratem Rosji, która miała wieczyście gwarantować jej wolność i bezpieczeństwo. W rzeczywistości pod piękną frazeologią kryła się brutalna dominacja polityczna i chaos. W sposób szczególny fakt, że „Polska nierządem stoi”, był widoczny pod koniec lat sześćdziesiątych, czyli okresie Konfederacji Barskiej.
I rozbiór Polski spowodował swoisty przełom w myśleniu o reformach państwa. Znany za sprawą gestu Tadeusza Rejtana Sejm rozbiorowy, poza wydaniem zgody na rozbiór, stworzył również Komisję Edukacji Narodowej. Nieprzypadkowo czterech najważniejszych twórców Konstytucji było związanych z Komisją. Ta i inne inicjatywy początków panowania Poniatowskiego, takie jak Szkoła Rycerska, stanowiły podstawę do starań o odzyskanie suwerenności przez Rzeczpospolitą. Sejm rozbiorowy na żądanie Rosji stworzył również Radę Nieustającą, będącą swoistą radą ministrów, której celem miało być ograniczenie władzy królewskiej i planów głębokich reform.
W drugiej połowie lat 80. sytuacja międzynarodowa zmieniła się na korzyść Rzeczypospolitej. Wybuch wojny rosyjsko-tureckiej i włączenie się do niej Austrii sprawiły, że król Stanisław August Poniatowski postanowił wykorzystać tę sytuację do wzmocnienia swojej władzy i niezależności od Katarzyny II. Droga do tego celu może wydawać się dość zaskakująca. Zwołany w 1788 r. Sejm miał zatwierdzić sojusz polsko-rosyjski i włączenie się do wojny z Turcją. Tymczasem wśród zgromadzonej na Sejmie szlachty zapanowało pragnienie zerwania związków w Rosją.
Pierwszym krokiem była likwidacja Rady Nieustającej. Skonfederowany Sejm, w którym niemożliwe było zastosowanie liberum veto, rozpoczął realizację reform. Już pod koniec 1788 r. uchwalono powiększenie armii z ok. 20 do 100 tys. żołnierzy. Pod koniec kolejnego roku ulicami Warszawy przeszła kilkutysięczna tzw. czarna procesja mieszczan, żądających zrównania w niektórych prawach ze szlachtą.
Od grudnia 1790 r. w tajemnicy spotykali się najważniejsi przedstawiciele obozu reformatorskiego: Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj, Julian Ursyn Niemcewicz, Ignacy Potocki i Tadeusz Matuszewicz. Z czasem ich liczba sięgnęła 60 osób cieszących się wsparciem króla. Podczas spotkań zastanawiano się nad kształtem reformy, m.in. analizując konstytucję amerykańską i prace francuskiego Zgromadzenia Narodowego. Ich działania przyspieszyło pogorszenie się sytuacji międzynarodowej. Przegłosowanie ustawy zmieniającej ustrój zaplanowano na okres tuż po Wielkanocy, gdy większość posłów wciąż przebywała w swoich oddalonych często o setki kilometrów dworach. 2 maja 1791 r. w Pałacu Radziwiłłowskim (obecnym prezydenckim) odczytano projekt ustawy. Tego samego dnia w domu ambasadora Rosji obradowali przeciwnicy reform.
Rankiem 3 maja 1791 r. po otwarciu obrad sejmowych odczytano odpowiednio dobrane depesze dyplomatyczne wskazujące, że Polsce grozi kolejny rozbiór. Ignacy Potocki zwrócił się do króla: „abyś nam odkrył widoki swoje ku ratowaniu ojczyzny”. Poniatowski odparł, że jest nim uchwalenie wielkiej reformy. Natychmiast przegłosowano uchwalenie Ustawy Rządowej. Król zaprzysiągł konstytucję: „Przysięgłem Bogu, żałować tego nie będę”.
W tym samym czasie przed Zamkiem Królewskim obstawionym przez dowodzone przez księcia Józefa Poniatowskiego oddziały garnizonu warszawskiego gromadził się rozentuzjazmowany tłum. Wśród niego wieczorem do pobliskiej katedry św. Jana przeszli posłowie na czele z marszałkiem Stanisławem Małachowskim, aby zaprzysiąc nową ustawę. Król do katedry z uwagi na bezpieczeństwo udał się łączącym ją z Zamkiem bezpośrednim przejściem.
Jedenaście artykułów Konstytucji wprowadzało trójpodział władzy, monarchię dziedziczną, opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem oraz znosiło liberum veto. Sejm miał być zwoływany co dwa lata; po upływie ćwierć wieku — czyli w 1819 r. - Sejm nadzwyczajny miał zmienić Konstytucję.
Rok po uchwaleniu Konstytucji Sejm Wielki wciąż obradował, uchwalając kolejne ustawy budujące nowy ustrój. 3 maja 1792 r. król w sąsiedztwie Łazienek wmurował kamień węgielny pod budowę Świątyni Opatrzności Bożej, mającej być wotum za uchwalenie Konstytucji. W trakcie uroczystości rozszalała się wichura, co przyjęto za złą wróżbę. W tym samym czasie na kresach Rzeczypospolitej w miasteczku Targowica zbierali się magnaci dążący wraz z Katarzyną II do obalenia nowego ustroju. Kilka miesięcy później przejęli władzę, unieważniając większość ustaw Sejmu Wielkiego. Był to zarazem moment rozpoczynający ostateczny upadek Rzeczpospolitej.
Konstytucja stanowiła symbol dążenia do odrodzenia narodowego przez cały okres zaborów. Odniesienia do Konstytucji 3 Maja znajdowały się w Konstytucji Księstwa Warszawskiego. W 1815 r. nadając Konstytucję Królestwu Polskiemu sam car Aleksander I sugerował, że odwołuje się do ustawy z 3 maja 1791 r.
Wraz z odchodzeniem w przeszłość świadków epoki Konstytucja stawała się mitem dla żyjących pod zaborami. W 32. rocznicę jej uchwalenia piętnastoletni uczeń gimnazjum wileńskiego napisał na tablicy „Vivat Konstytucja 3 maja!”. Jego koledzy dopisali niżej: „Jak słodkie wspomnienie dla nas rodaków, lecz nie masz kto by się o nią upomniał”. To wydarzenie było początkiem prześladowań wileńskiej młodzieży.
Dziewiętnastowieczne poglądy na Konstytucję streścić można słowami jednego z działaczy emigracji po powstaniu listopadowym Janusza Woronicza: „Ustawa 3 maja nie zdołała odwrócić już rozbiorów, uratować niepodległości narodu, uratowała go wszakże pod względem wewnętrznej naprawy, uratowała od wiecznej zakały.
Z zapałem powitał ją cały naród i po dziś dzień jest ona jedynym węzłem rozszarpanej Polski”.
„Tej nocy zgładzono Wolność
W katyńskim lesie
Zdradzieckim strzałem w czaszkę
Pokwitowano wrzesień….”
80. Rocznica Zbrodni Katyńskiej
Katyń to rana głęboko tkwiąca w sercach i umysłach, to symbol śmierci polskości i ofiary wolności.
80 lat temu – wiosną 1940 roku – na mocy tajnej uchwały Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku zostało zamordowanych blisko 22 tys. przedstawicieli polskich elit. Byli to głównie oficerowie Wojska Polskiego, Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza i innych służb mundurowych, ale także naukowcy, nauczyciele, lekarze, inżynierowie, prawnicy, urzędnicy państwowi, więzieni w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, uznani za wrogów władzy sowieckiej.
Likwidację obozów rozpoczęto w kwietniu 1940 roku, wtedy zaczęły się wywózki polskich oficerów na miejsca kaźni. Zbrodni na zlecenie najwyższych władz Związku Sowieckiego dokonali funkcjonariusze NKWD mordując oficerów strzałem w tył głowy z broni krótkiej.
„Związano do tyłu ręce,
By w obecności kata
nie mogły wznieść się błagalnie
Do Boga i do świata
Zakneblowano usta!
By w tej katyńskiej nocy
Nie mogły wołać o litość
Ni wezwać znikąd pomocy...”
Jak do tego doszło?
23 sierpnia 1939 r. W. Mołotow – ludowy komisarz spraw zagranicznych ZSRS i J. Ribbentrop – minister spraw zagranicznych III Rzeszy, podpisali w Moskwie układ o nieagresji. Jego tajną częścią był protokół, na mocy którego dwa tygodnie po niemieckiej napaści na Polskę, 17 września 1939 roku, to samo zrobił ZSRS.
Na zajętych przez Sowietów terenach do niewoli trafiło ok. 250 tys. Polaków. Wśród nich blisko 15 tys. oficerów, funkcjonariuszy policji, żandarmerii, straży więziennej i korpusu ochrony Pogranicza, którzy umieszczeni zostali w trzech obozach specjalnych: Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.
Decyzja o ich wymordowaniu zapadła na najwyższym szczeblu sowieckich władz. Podjęto ją 5 marca 1940 roku ( tzw. „decyzja katyńska”) .Biuro polityczne KC WKP na podstawie pisma, które ludowy komisarz spraw wewnętrznych, skierował do Stalina. Szef NKWD, ocenił w nim, że wszyscy wymienieni Polacy są wrogami władzy sowieckiej, wnioskował o rozpatrzenie ich spraw w trybie specjalnym. Z zastosowaniem wobec nich najwyższego wymiaru kary.
Zbrodnia
Transporty Polaków rozpoczęły się w kwietnia 1940 roku z Kozielska, z Ostaszkowa i ze Starobielska. Egzekucje na jeńcach wykonali funkcjonariusze terenowych jednostek NKWD.
Oficerów z Kozielska transportowano pociągami w grupach, od stu do trzystu osób, do stacji kolejowej Gniezdowo, koło Smoleńska, a stamtąd samochodami więziennymi do lasu w pobliżu Katynia. Ogółem zamordowano 4 410 osób.
Jeńców z największego obozu – Ostaszkowa, przeznaczonego dla policjantów i żandarmerii wojskowej, transportowano do wewnętrznego więzienia zarządu NKWD w Kalininie. Miejscem pochówku ciał był las koło wsi Miednoje. Ogółem zamordowano 6 314 jeńców.
Natomiast z obozu w Starobielsku jeńców wywożono koleją do Charkowa, gdzie trafili do wewnętrznego więzienia tamtejszego zarządu NKWD. Tam byli mordowani. Łącznie zginęło 3 739 jeńców.
„I tylko pamięć została
Po tej katyńskiej nocy…
Pamięć nie dała się zgładzić
Nie chciała ulec przemocy
I woła o sprawiedliwość
I prawdę po świecie niesie
Prawdę o jeńców tysiącach
Zgładzonych w Katyńskim lesie.”
Reakcja świata
Informację o odkryciu grobów w Katyniu pierwsi podali Niemcy 13 kwietnia 1943 roku. Dwa dni później radio moskiewskie zakomunikowało, że zbrodni dokonali Niemcy w 1941 roku, podczas zajmowania okolic Smoleńska. Moskwa ostro zareagowała na propozycję dochodzenia prowadzonego przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.
W Polsce, oddanej pod wpływy ZSRS, oficjalnie obowiązywała wersja o winie niemieckiej za zbrodnię katyńską.
Dopiero 13 kwietnia 1990 roku władze ZSRS oficjalnie przyznały, że zbrodni na Polakach w Katyniu dokonało NKWD. Strona sowiecka wyraziła ubolewanie w związku z tragedią katyńską i przyznała” że jest ona jedną z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Było to wielkie wydarzenie dla narodu polskiego.
Dzisiaj wiemy, że naszym obowiązkiem jest przypomnienie tej karty historii, bo naród który nie tworzy historii, nie stworzy też przyszłości.
Mrągowo, dnia 24.04.2020 r.
Dyrektora
Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Generała Stefana „Grota” Roweckiego w Mrągowie
w sprawie prowadzenia nauczania zdalnego przez nauczycieli w Szkole Podstawowej nr 4 im. Gen. Stefana „ Grota” Roweckiego w Mrągowie.
Na podstawie:
Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo Oświatowe ( Dz. U. Z 2019 r. poz. 1148 z pózn. zm.)
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 kwietnia 2020 roku w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19
zarządza się:
§ 1
Zarządzam w Szkole Podstawowej nr 4 im. Gen. Stefana „ Grota” Roweckiego w Mrągowie zdalne nauczanie od dnia 27.04.2020 do 24 maja 2020 roku.
§ 2
Zobowiązuję wszystkich nauczycieli do prowadzenia zdalnego nauczania przez e-dziennik.
§ 3
Zobowiązuję wszystkich nauczycieli do zapoznania się z aktualnymi komunikatami w e-dzienniku oraz do prowadzenia dokumentacji elektronicznej z przeprowadzonych zajęć oraz realizacji podstawy programowej.
§ 4
Zobowiązuję wicedyrektora do spraw dydaktycznych – p. mgr Agatę Sadowską do przygotowania harmonogramu zajęć, który będzie obowiązywał w e- nauczaniu oraz do koordynowania współpracy nauczycieli z uczniami lub rodzicami z uwzględnieniem potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów objętych kształceniem specjalnym, dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju lub uczęszczających na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze.
Zobowiązuję wicedyrektora do spraw dydaktycznych do ustalenia we współpracy z nauczycielami tygodniowego zakresu treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach z uwzględnieniem równomiernego obciążenia uczniów w poszczególnych dniach, zróżnicowania zajęć w każdym dniu oraz ustalenia z nauczycielami sposobu monitorowania postępów uczniów.
§ 5
Zobowiązuję administratora e-dziennika – p. mgr Ewę Chodkowską do koordynowania zdalnego nauczania prowadzonego przez nauczycieli w dzienniku elektronicznym.
§ 6
Niniejsze zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Mrągowo, dnia 24.04.2020 r.
Dyrektora
Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Generała Stefana „Grota” Roweckiego w Mrągowie
w sprawie zawieszenia zajęć dydaktycznych oraz opiekuńczo-wychowawczych od
Na podstawie:
Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo Oświatowe ( Dz. U. Z 2019 r. poz. 1148 z pózn. zm.)
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 kwietnia 2020 roku w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19 zarządza się:
§ 1
Zawieszam zajęcia dydaktyczne w Szkole Podstawowej nr 4 im. Gen. Stefana „ Grota” Roweckiego w Mrągowie oraz zajęcia opiekuńczo wychowawcze do dnia 24 maja 2020 roku.
§ 2
Zobowiązuję wszystkich nauczycieli i pracowników niepedagogicznych do pozostania do dyspozycji Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 im. Gen. Stefana „ Grota” Roweckiego w Mrągowie w miejscach zamieszkania oraz odbierania telefonów ze szkoły w godzinach od 6.30 do 15.00.
§ 3
Zobowiązuję wszystkich nauczycieli do zapoznania się z aktualnymi komunikatami w e-dzienniku.
§ 4
Niniejsze zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Dzisiaj 22 kwietnia 2020 roku obchodzimy Dzień Ziemi , znany jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi. Hasło tegorocznej edycji to "Działania na rzecz ochrony klimatu". Dzisiejszy Dzień Ziemi jest pięćdziesiątym świętem naszej planety, które pierwszy raz obchodzone było 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych.
W obchodach Dnia Ziemi organizatorzy chcą uświadomić nam jak kruchy jest ekosystem naszej planety. Tego dnia wszystkie organizacje skupiają się na ochronie środowiska i walce ze zmianami klimatycznymi, promowane są również kwestie z zanieczyszczeniem środowiska.
Dzień Ziemi możemy wszyscy obchodzić w bardzo indywidualny sposób, korzystając w przemieszczaniu się z roweru ,hulajnogi, segregowaniu odpadów, używaniu toreb wielorakiego użytku w sklepach, kupowaniu produktów w szklanych opakowaniach, ograniczaniu używania jednorazowych naczyń czy sztućców , oszczędzaniu wody, niemarnowaniu żywności.
Pragniemy poinformować, że nasza szkoła w akcji "Zbieramy makulaturę" znalazła się na ósmej pozycji po siedmiu przedszkolach, jako jedyna ze szkół mrągowskich biorących udział w tym konkursie. Zebraliśmy 1370 kilogramów makulatury, co na jednego ucznia stanowi 2,09 kilograma.
Gratulacje dla wszystkich, którzy wzięli udział w tej akcji !!!! w ten sposób również przyczyniamy się do ochrony naszej planety Ziemi.
TRZYMAJ FORMĘ W DOMU !
Zachęcam do tego, żeby dbać o swoje zdrowie i budować naturalną odporność. W sytuacji podwyższonego ryzyka zarażenia się chorobami, ważne jest zdrowe odżywianie. Dostarczajmy organizmowi niezbędnych składników pokarmowych m.in. witamin, makro- i mikroelementów, zdrowych tłuszczów. Bardzo ważną witaminą wpływającą na odporność jest witamina C. Jej głównym źródłem możne być m.in. kiszona kapusta, czosnek, cebula, owoce cytrusowe, natka pietruszki. Należy też pamiętać o ruchu fizycznym. Codzienne ćwiczenia przy szeroko otwartym oknie lub na podwórku na pewno pozytywnie wpłyną na samopoczucie każdego
Dużo zdrowia życzymy.
Pedagodzy szkolni.
Szanowni Państwo,
Informuję, iż w związku z panującą epidemią egzamin ósmoklasisty został przełożony i nie odbędzie się w miesiącu kwietniu.
Deczyję w tej sprawie podjał Minister Edukacji Narodowej.
Mrągowo, 14.04.2020r.
Zarządzenie nr 17/2020
Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Generała Stefana „Grota” Roweckiego w Mrągowie w sprawie wprowadzenia nauczania zdalnego
Na podstawie art. 30b i art. 30 c ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe ( Dz. U. Z 2019 r. poz. 1148 z pózn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 09 kwietnia 2020 roku w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zarządzam, co następuje :
§ 1.
Zarządzam w Szkole Podstawowej nr 4 im. Gen. Stefana „ Grota” Roweckiego w Mrągowie nauczanie zdalne od dnia 15.04.2020 do 26.04.2020.
§ 2.
Zobowiązuję wszystkich nauczycieli do prowadzenia nauczania zdalnego przez e – dziennik.
§ 3.
Zobowiązuję każdego z nauczycieli do zapoznawania się z aktualnymi komunikatami dotyczącymi nauczania zdalnego w e-dzienniku oraz do prowadzenia dokumentacji elektronicznej z realizacji podstawy programowej.
§ 4.
Zobowiązuję wicedyrektora do spraw dydaktycznych – p. mgr Agatę Sadowską do przygotowania harmonogramu zajęć, który będzie obowiązywał w e- nauczaniu oraz do koordynowania współpracy nauczycieli z uczniami lub rodzicami z uwzględnieniem potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych dzieci i uczniów objętych kształceniem specjalnym, dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju lub uczęszczających na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze.
Zobowiązuję wicedyrektora do spraw dydaktycznych do ustalenia we współpracy z nauczycielami tygodniowego zakresu treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach z uwzględnieniem równomiernego obciążenia uczniów w poszczególnych dniach tygodnia, zróżnicowania zajęć w każdym dniu oraz ustalenia z nauczycielami sposobu monitorowania postępów uczniów.
§ 5.
Zobowiązuję administratora e-dziennika – p. mgr Ewę Chodkowską do koordynowania e- nauczania prowadzonego przez nauczycieli w dzienniku elektronicznym.
Niniejsze zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Mrągowo, dn. 14.04.2020r.
Zarządzenie nr 16/2020
Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Generała Stefana „Grota” Roweckiego w Mrągowie
w sprawie zawieszenia zajęć dydaktycznych od 12.03.2020 r. do 26.04.2020 oraz opiekuńczo-wychowawczych od dnia 16.03.2020 do 26.04.2020.
Na podstawie art. 30 b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm.) , rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 roku oraz rozporządzenia z dnia 09.04.2020 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zarządza się, co następuje:
§ 1.
Zawieszam zajęcia dydaktyczne w Szkole Podstawowej Nr 4 im. Gen. Stefana „Grota” Roweckiego w Mrągowie oraz opiekuńczo-wychowawcze do dnia 26 kwietnia 2020 roku.
§ 2.
Zobowiązuję wszystkich nauczycieli i pracowników niepedagogicznych do pozostania do dyspozycji Dyrektora w miejscach zamieszkania oraz odbierania telefonów ze szkoły w godzinach 6:30-15:00.
§ 3.
Zobowiązuję każdego z nauczycieli do zapoznawania się z aktualnymi komunikatami dotyczącymi sytuacji w systemie e-dziennik Librus, każdy z nauczycieli ma obowiązek sprawdzić dziennik minimum dwa razy dziennie.
§ 4.
Zobowiązuję administratora e-dziennika do sprawdzania statystyki logowań nauczycieli – potwierdzenie logowania do e-dziennika jest potwierdzeniem stosowania się do niniejszego zarządzenia.
§ 5.
Zobowiązuję wszystkich nauczycieli do pozostania w kwarantannie społecznej tzn. unikania wszelkich skupisk oraz przestrzegania maksymalnej higieny i bezpieczeństwa związanego ze zdrowiem.
Niniejsze zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Jesteś nauczycielem? Chcesz przekonać się z jakich jeszcze narzędzi internetowych i materiałów warto korzystać w pracy zdalnej z uczniami? Chcesz sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności? Szkolenia on-line „Lekcja: Enter” są właśnie dla Ciebie. Zapraszamy do udziału!
Celem projektu „Lekcja: Enter” jest rozwijanie kompetencji cyfrowych wśród nauczycieli. Udział w tym przedsięwzięciu jest bezpłatny.
W projekcie mogą uczestniczyć nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, przedmiotów humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych, artystycznych, informatyki ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Szkolenia podzielone są na dwa poziomy: podstawowy i zaawansowany, tak aby każdy mógł z nich skorzystać. Organizatorzy przewidzieli 9 różnych ścieżek szkoleniowych.
Do udziału w szkoleniach, nauczycieli zgłasza dyrektor szkoły. Jeden nauczyciel może wziąć udział w szkoleniu tylko dla jednej grupy przedmiotowej.
Po wykonaniu pretestu, tzn. wyjściowego pomiaru kompetencji cyfrowych, zostaje on przydzielony do grupy szkoleniowej na odpowiednim poziomie zaawansowania w stosowaniu TIK w pracy dydaktycznej: podstawowej lub zaawansowanej.
Szczegółowe informacje o projekcie, w tym lista podmiotów, do których można zgłaszać się na szkolenia, znajdują się na stronie https://lekcjaenter.pl/strona/19/o-szkoleniach
Na stronie „Lekcja: Enter” znajdują się również ciekawe materiały szkoleniowe związane z nauczaniem on-line. Nauczyciele mogą znaleźć podpowiedzi dotyczące dodatkowych zasobów i narzędzi internetowych w kształceniu na odległość, w tym zestawy kilkunastu tutoriali. Materiały przygotowali eksperci biorący udział w projekcie „Lekcja: Enter”.
Z tych prostych i krótkich poradników wideo można dowiedzieć się, jak np. utrwalać wiedzę za pomocą aplikacji Quizlet lub w jaki sposób za pomocą aplikacji Kahoot można sprawdzić wiedzę uczniów. Nauczyciele poznają również podstawowe narzędzia np. do przeprowadzenia wideokonferencji, tworzenia animacji czy zbudowania własnego repozytorium on-line.
Więcej informacji https://lekcjaenter.pl/strona/25/materialy-pomocne-w-nauczaniu-online
Zachęcamy również do zapoznania się z filmami oraz instrukcjami dotyczącymi pracy w serwisie www.epodreczniki.pl Są to m.in. krótkie materiały wideo, które przybliżają najważniejsze elementy pracy na platformie, takie jak: udostępnianie e‑materiałów czy lekcja z e‑materiałami.
W zakładce „Filmy instruktażowe i instrukcje” zamieściliśmy również wskazówki dotyczące rejestracji i logowania oraz rozpoczęcia pracy na platformie.
Szczegółowe informacje: https://epodreczniki.pl/a/filmy-instruktazowe-i-instrukcje/DbMHBRtzd
Projekt „Lekcja: Enter” jest finansowany ze środków UE, a realizują go podmioty wyłonione w konkursie: Fundacja Orange, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Instytut Spraw Publicznych.
Weź udział w projekcie „Lekcja: Enter”!
20 zasad bezpieczeństwa, o których powinni pamiętać zarówno szkolni administratorzy, jak i nauczyciele oraz uczniowie, przygotowując się do lekcji online, aby chronić swoje dane
Dane osobowe bezpieczne podczas zdalnego nauczania
W związku z pandemią koronawirusa poczta elektroniczna i inne elementy pracy grupowej, takie jak narzędzia konferencyjne lub komunikatory internetowe stały się wsparciem dla wielu uczniów i nauczycieli, wykorzystujących zdalne metody nauczania. Korzystając z nich, warto pamiętać o bezpiecznym przetwarzaniu danych.
Jeśli jesteś dyrektorem szkoły...
─ Szkoły znalazły się obecnie w wyjątkowej sytuacji, w której muszą stawić czoła nowym wymaganiom związanym z pracą zdalną. Nowe przepisy dotyczące realizacji zajęć szkolnych w formie pracy zdalnej dają szeroką możliwość realizowania przez nauczycieli zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia, w tym z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Pozostawiają zatem szkołom dużą swobodę odnośnie do wyboru właściwego narzędzia przy uwzględnieniu wszystkich aspektów związanych z możliwościami placówki, nauczycieli, a przede wszystkim, biorąc pod uwagę możliwości techniczne i organizacyjne rodziców i uczniów.
─ Szkoła ma obowiązek poinformować nauczycieli, rodziców oraz uczniów o sposobie realizacji nauki zdalnej. Informacja ta powinna zostać przekazana w prosty sposób, tak aby była zrozumiała dla wszystkich, do których skierowany jest komunikat. Jeżeli szkoła w celu realizacji nauki zdalnej będzie korzystać z nowych narzędzi lub usług świadczonych przez podmioty zewnętrzne, to musi także poinformować o tym, jak w tym zakresie będą przetwarzane dane osobowe.
─ Szkoła powinna zapewnić narzędzia umożliwiające nauczycielom prowadzenie zajęć zdalnych oraz bezpieczną komunikację z uczniami i rodzicami, wdrażając je kompleksowo w całej placówce.
─ Szkoła może wymagać od ucznia lub reprezentującego go rodzica (opiekuna prawnego) podania danych do założenia konta w systemie zdalnego nauczania, ale tylko w zakresie niezbędnym do tego, aby to konto założyć. Nie należy przy takiej okazji gromadzić danych nadmiarowych bądź służących do realizacji innych celów.
─ Szkoła, która chce skorzystać z usług przetwarzania danych z wykorzystaniem innych niż wcześniej używane narzędzia, powinna – wraz z pomocą wyznaczonego inspektora ochrony danych, w pierwszej kolejności przeprowadzić analizę zagrożeń. Szczególna uwaga powinna zostać zwrócona na bezpieczeństwo danych oraz zapewnienie odpowiednich gwarancji praw osób, których dane dotyczą.
─ Jednym z głównych obowiązków szkoły – związanych z ochroną danych osobowych – jest zabezpieczenie danych przez zastosowanie odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych. Chodzi o to, aby dane te nie były udostępniane osobom nieupoważnionym oraz nie uległy zniszczeniu, zmodyfikowaniu lub utracie. Przykładowe środki służące zabezpieczeniu danych to: pseudonimizacja, anonimizacja, szyfrowanie danych.
─ W razie wykonywania obowiązków służbowych przez nauczycieli poza szkołą jej dyrektor w każdym wypadku musi rozważyć możliwości odpowiedniego zabezpieczenia danych osobowych, uwzględniając stopień ryzyka naruszenia ochrony danych osobowych i ewentualnie wdrożyć odpowiednie środki minimalizujące to ryzyko lub zrezygnować z tego rodzaju praktyki, np. umożliwiając nauczycielowi, który nie ma właściwych warunków do pracy zdalnej, korzystanie ze sprzętu znajdującego się w szkole.
─ Gdy szkoła powierzyła podmiotowi zewnętrznemu np. obsługę dziennika elektronicznego, dyrektor musi mieć pewność, że usługodawca zapewnia wystarczające gwarancje wdrożenia odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych, by przetwarzanie spełniało wymogi wskazane w RODO i chroniło prawa osób, których dane dotyczą. Dlatego też, przed podjęciem takiej decyzji szkoła powinna przeanalizować wszystkie możliwe rozwiązania oraz oszacować ryzyko.
─ Dyrektor szkoły nie powinien zalecać nauczycielom używania przez nich prywatnych adresów poczty elektronicznej do kontaktu z uczniami lub ich rodzicami (opiekunami prawnymi). Rekomendowane jest, by nauczyciele do korespondencji e-mailowej z uczniami korzystali ze służbowych adresów e-mail. Niemniej w obu przypadkach powinni odpowiednio zabezpieczać dane osobowe udostępniane w przesyłanych wiadomościach.
Jeśli jesteś nauczycielem...
─ Nauczyciel może przetwarzać dane osobowe uczniów i ich rodziców tylko w celach związanych z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych.
─ Nauczyciel musi pamiętać o bezpiecznym korzystaniu z komputerów i innych urządzeń zarówno wtedy, gdy zapewnił mu je pracodawca, jak i wtedy, gdy korzysta z własnych.
─ RODO nie zabrania wykorzystywania przez nauczyciela prywatnego komputera, tabletu, czy telefonu do przetwarzania danych osobowych w związku ze zdalnym prowadzeniem zajęć. Urządzenia te muszą być jednak odpowiednio zabezpieczone, a nauczyciel powinien postępować zgodnie z polityką lub inną procedurą wprowadzoną w tym zakresie w szkole.
─ Jeżeli nauczyciel używa własnego urządzenia, powinien samodzielnie spełnić podstawowe wymogi bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy wykorzystywane urządzenie ma aktualny system operacyjny, czy używane są na nim programy, w szczególności programy antywirusowe, czy dokonane są niezbędne aktualizacje. Na bieżąco aktualizowane powinny być także zainstalowane programy antymalware i antyspyware. Należy rozważnie instalować na swoich urządzeniach oprogramowanie i pobierać je tylko z wiarygodnych źródeł (ze stron producentów).
─ Przechowując dane na sprzęcie, do którego mogą mieć dostęp inne osoby, należy używać mocnych haseł dostępowych, a przed odejściem od stanowiska pracy urządzenie powinno zostać zablokowane. Zalecane jest także skonfigurowanie automatycznego blokowania komputera po pewnym czasie bezczynności oraz założenie odrębnych kont użytkowników w przypadku korzystania z komputera przez wiele osób.
─ Podczas korzystania z programów lub aplikacji mobilnych należy korzystać z możliwych do zastosowania w nich mechanizmów ochrony prywatności użytkowników. Jeśli użycie jakiegoś programu wymaga logowania, warto zadbać o silne hasło dostępu, a dodatkowo chronić je przed utratą czy dostępem osób nieuprawnionych.
─ Gdy dane są przechowywane na urządzeniach przenośnych (np. pamięć USB), muszą być bezwzględnie szyfrowane i chronione hasłem, by zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo danych osobowych, w tym ochronę przed niedozwolonym lub niezgodnym z prawem przetwarzaniem oraz przypadkową utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem.
─ W podstawowym zakresie komunikację z uczniami i rodzicami prowadzi się poprzez wdrożone w szkole rozwiązania teleinformatyczne, np. dzienniki elektroniczne. W takiej sytuacji nauczyciel musi nadal zachowywać podstawowe zasady bezpieczeństwa przy zdalnym łączeniu się z dziennikiem elektronicznym ze swojego urządzenia w domu.
─ Prowadzenie zajęć zdalnych może wymagać korzystania przez nauczyciela z poczty elektronicznej do kontaktu z uczniami lub rodzicami. Nauczyciel powinien prowadzić taką korespondencję ze służbowej skrzynki pocztowej, którą powinna zapewnić mu szkoła. Jeżeli szkoła nie zapewniła nauczycielom służbowych skrzynek poczty elektronicznej, to jeżeli wykorzystują oni do celów służbowych prywatną skrzynkę pocztową muszą pamiętać, aby korzystać z niej w sposób rozważny i bezpieczny.
─ Szczególną uwagę nauczyciel musi zwrócić na zabezpieczenie danych osobowych udostępnianych w przesyłanych wiadomościach. Zawsze przed wysłaniem wiadomości, należy upewnić się, czy niezbędne jest wysłanie danych osobowych, oraz że zamierza wysyłać ją do właściwego adresata. Ponadto trzeba sprawdzić, czy w nazwie adresu e-mail adresata nie ma np. przestawionych lub pominiętych znaków tak, aby nie wysłać takiej wiadomości do osób nieupoważnionych. Podczas wysyłania korespondencji zbiorczej powinno się korzystać z opcji „UDW”, dzięki której odbiorcy wiadomości nie będą widzieć wzajemnie swoich adresów e-mail.
─ Nauczyciel powinien wykorzystywać w zdalnym prowadzeniu zajęć te platformy edukacyjne lub narzędzia do e-learningu, które zostały wdrożone w szkole. W takiej sytuacji może oczekiwać, że prowadzenie zajęć zdalnych będzie bezpieczne. Powinien wtedy przestrzegać przyjętych przez szkołę instrukcji i procedur dotyczących ochrony danych osobowych oraz musi zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa przy zdalnym łączeniu się z taką platformą ze swojego urządzenia w domu.
─ Szkoła powinna samodzielnie wdrożyć wybraną spośród dostępnych metodę i technikę kształcenia na odległość lub inny sposób realizacji zadań zdalnie. Nauczyciele nie powinni jednak sami decydować o korzystaniu z konkretnych rozwiązań (np. prowadzenie lekcji za pomocą komunikatorów czy wideonarzędzi). Biorąc jednak pod uwagę nadzwyczajną sytuację i konieczność natychmiastowego rozpoczęcia zajęć zdalnych, może to być w niektórych sytuacjach uzasadnione. Należy jednak pamiętać, że za przetwarzanie danych uczniów przy wykorzystaniu narzędzi wdrożonych samodzielnie przez nauczyciela zawsze odpowiedzialność ponosi szkoła. Dlatego przyjmowanie określonego rozwiązania powinno się odbywać w uzgodnieniu z dyrektorem szkoły, który musi mieć świadomość jakie narzędzia są wykorzystywane do prowadzenia zdalnej edukacji w szkole, lub wyznaczonym przez niego koordynatorem pracy zdalnej w szkole. Takie rozwiązanie powinno być traktowane jako tymczasowe.
─ Zawsze przy wyborze aplikacji lub innych narzędzi wykorzystywanych do zdalnej edukacji bądź komunikacji z uczniami należy się zastanowić, czy jest niezbędne, aby przetwarzały one dane osobowe, a jeżeli tak, czy można zminimalizować ich zakres, bądź wykorzystywać tylko pseudonimy (np. pierwsza litera imienia itp.). Należy także sprawdzić zasady świadczenia usługi i zasady przetwarzania danych przez usługodawcę (politykę prywatności).
─ W obecnej sytuacji nauczyciel w porozumieniu z dyrektorem szkoły powinien uwzględnić, jakie realne możliwości komunikowania się z nim mają uczniowie lub rodzice, pod warunkiem, że wskazany przez nich konkretny rodzaj komunikatora internetowego zapewnia bezpieczeństwo komunikacji.
─ Na ogólnie dostępnych portalach lub stronach internetowych nauczyciel może jedynie publikować materiały edukacyjne, natomiast nie może przetwarzać danych osobowych uczniów lub rodziców.
─ W celu sprawdzania i monitorowania obecności uczniów w zajęciach prowadzonych zdalnie nauczyciel powinien zachować proporcjonalność i minimalizację danych. Dla przykładu nie może w tym celu korzystać z narzędzi zbierających dane biometryczne, w tym wykorzystujących systemy wykrywania twarzy.
Jeśli jesteś rodzicem…
─Szkoła może wymagać od ucznia jedynie danych niezbędnych do założenia przez niego konta w odpowiednim systemie zdalnego nauczania oraz w celu realizacji obowiązku nauki w formie zdalnej (na podstawie art. 35 ustawy – Prawa oświatowego w związku z art. 6 ust. 1 lit. e RODO).
─ Rodzic (opiekun prawny) ma prawo wiedzieć, jak szkoła jako administrator będzie przetwarzała dane osobowe jego dziecka w trakcie nauki zdalnej oraz jakie w związku z tym
─ Jeżeli platformy wykorzystywane do zdalnego nauczania są odrębnymi od szkoły administratorami przetwarzanych przez siebie danych, to rodzice i dzieci powinni od nich otrzymać klauzulę informacyjną o podstawowych zasadach i zakresie zbierania danych oraz administratorze, np. podczas zakładania konta.
Uwaga!
Podstawę prawną realizacji zajęć szkolnych w formie pracy zdalnej określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 493).
Zdalna praca pedagogów szkolnych.
Szanowni Rodzice!
Pedagodzy szkolni prowadzą zdalną pomoc psychologiczno-pedagogiczną, służą dla Państwa i dzieci wsparciem oraz poradnictwem opiekuńczo-wychowawczym.
Z pedagogami można kontaktować się poprzez librus. Jeżeli ktoś z Państwa będzie potrzebował konsultacji to bardzo proszę napisać w librusie wiadomość do pani Wiolety Stankiewicz- pedagoga ds. uczniów z klas 0-5 lub do pani Aliny Groszyk- pedagoga ds. uczniów z klas 6-8, a pedagodzy oddzwonią do Państwa.
Drodzy Uczniowie!
Pamiętajcie, że pedagodzy szkolni są do Waszej dyspozycji i służą poradnictwem psychologiczno-pedagogicznym. Jeżeli, ktoś z Was miałby ochotę, to jak najbardziej może kontaktować się poprzez librusa z panią W. Stankiewicz pedagogiem ds. uczniów z klas 0-5 lub do pani Aliny Groszyk- pedagogiem ds. uczniów z klas 6-8.
Jeżeli ktoś chciałby porozmawiać z Panią pedagog, to bardzo proszę napisać do niej wiadomość z numerem telefonu i Pani pedagog oddzwoni.
Pozdrawiamy i zapraszamy do współpracy
Alina Groszyk i Wioleta Stankiewicz
Zdalna praca pedagogów szkolnych.
Zarządzenie nr 13 /2020
Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Generała Stefana „Grota” Roweckiego w Mrągowie z dnia 1 kwietnia 2020r.
w sprawie sposobu organizacji funkcjonowania szkoły w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania placówek oświatowych wynikających z epidemii COVID-19
W związku ze szczególną sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa i w związku z tym ograniczeniem funkcjonowania podmiotów systemu oświaty
Na podstawie:
Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 11.01.2017 r. poz. 59),
Rozporządzenia MEN z dnia 11 marca 2020 w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
Rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
Statutu Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Generała Stefana „Grota” Roweckiego w Mrągowie.
W celu zapewnienie właściwego skutecznego funkcjonowania szkoły w tym okresie wprowadzam i zobowiązuję wszystkich pracowników szkoły do przestrzegania następujących zasad organizacji i pracy szkoły w odniesieniu do:
§1
Organizacji nauczania na odległość (praca zdalna)
W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły, tj. od 25 marca do 10 kwietnia 2020 roku, szkoła prowadzi działalność na odległość, zwaną dalej zdalnym nauczaniem, wykorzystując do tego metody i techniki, jakimi dysponuje.
Ustalam następujące formy kontaktu z dyrektorem szkoły:
kontakt za pomocą e-dziennika,
kontakt e-mail na adres: zs4rowecki@wp.pl,
kontakt telefoniczny: tel. 89 742 64 40,
d) kontakt za pomocą e – maili służbowych.
Podstawową formą zdalnego nauczania oraz kontaktu nauczycieli z uczniami i rodzicami jest platforma Librus Synergia.
Dopuszcza się również inne formy wspomagające, takie jak: kontakt telefoniczny z rodzicem/opiekunem prawnym, komunikatory, e – maile służbowe.
Zobowiązuję do prowadzenia zdalnego nauczania ze swoich prywatnych domów, pod warunkiem posiadania niezbędnego sprzętu umożliwiającego bezpieczne prowadzenie zdalnego nauczania.
Udostępnianie materiałów realizowane powinno być za pośrednictwem e-dziennika lub poczty elektronicznej, a w sytuacji braku dostępu do Internetu z wykorzystaniem telefonów komórkowych rodziców/opiekunów prawnych, zgodnie z ustalonym planem.
W trakcie nauki zdalnej uczniowie mogą kontaktować się z nauczycielami, celem wyjaśniania pojawiających się trudności lub jakichkolwiek niejasności.
W procesie nauki zdalnej istnieje konieczność indywidualizacji nauczania, czyli dostosowania realizowanych treści oraz zadawanych prac do możliwości psychofizycznych uczniów.
Nadrzędnym celem zdalnego nauczania jest równomierne obciążenie uczniów w poszczególnych dniach nauki oraz łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych, oraz bez ich użycia.
Potwierdzeniem pracy z uczniem w zdalnych zajęciach w klasach starszych jest odebranie przez niego wiadomości i wykonanie poleceń, i zadań rozsyłanych za pośrednictwem e-dziennika LIBRUS Synergia (zadania domowe), natomiast w edukacji wczesnoszkolnej i oddziałach przedszkolnych odebranie wiadomości przez rodzica.
Monitorowanie postępów w nauce oraz sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów ustala każdy z nauczycieli. Po akceptacji dyrektora szkoły, informacje przekazuje uczniom oraz rodzicom.
Zajęcia zdalne mogą być realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia rekomendowanych przez MEN:
materiały edukacyjne – polecane platformy, strony i serwisy internetowe:
Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych,
Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia,
Dysk w chmurze,
inne materiały wskazane przez nauczyciela, w tym proponowane przez wydawnictwa.
przez podejmowanie przez ucznia aktywności określonych przez nauczyciela, potwierdzających zapoznanie się ze wskazanym materiałem i dających podstawę do oceny pracy ucznia;
z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej zapewniających wymianę informacji między nauczycielem, uczniem i rodzicem;
przez informowanie rodziców o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji przez dziecko lub ucznia w domu.
Uczniom klas ósmych należy zapewnić warunki, w których mogą powtarzać i utrwalać wiedzę niezbędną do egzaminów. Dla tych uczniów treści kształcenia oraz ilość zadań z pozostałych przedmiotów powinna być ograniczona do wymagań koniecznych zapisanych w podstawach programowych z poszczególnych przedmiotów.
W klasach 1- 3 i oddziałach przedszkolnych realizowanie lekcji w sposób zdalny wymaga pomocy i kontroli rodziców.
Szczególną opieką należy objąć uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz tych, którzy są objęci zajęciami rewalidacyjno – wychowawczymi, poprzez dostosowanie wiadomości i umiejętności do ich indywidualnych możliwości intelektualnych i edukacyjnych.
Rodzice dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym, edukacją wczesnoszkolną oraz wczesnym wspomaganiem rozwoju powinni być informowani o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji.
Dzienny rozkład zajęć oraz dobór narzędzi pracy zdalnej powinien uwzględniać bezpieczne i higieniczne korzystanie przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną oraz potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne dzieci i młodzieży.
Zobowiązuję wszystkich nauczycieli, aby jednoznacznie określili za pomocą, jakich narzędzi zdalnych będą realizować podstawę programową oraz w jaki sposób będą kontaktować się z uczniami – szczegółowe informacje należy podawać w opisie realizacji tygodniowego zakresu treści nauczania w module Narzędzia - dodatkowe godziny nauczycieli – zasady określono w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia.
Zasady realizacji tygodniowego zakresu treści nauczania, w tym realizacji podstawy programowej w zdalnym nauczaniu określono w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia. Zobowiązuję nauczycieli do stosowania zapisów szczegółowych załącznika.
Potwierdzeniem realizacji tygodniowego zakresu treści nauczania będzie sporządzony raz w tygodniu (w każdy poniedziałek) raport w postaci pliku PDF przez administratora.
Zobowiązuję nauczycieli, aby dostosowali program nauczania do narzędzi, które zamierzają stosować w zdalnym nauczaniu, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości psychofizycznych uczniów.
Zobowiązuję nauczycieli prowadzących zajęcia w świetlicy do przygotowywania i przesłania na maila szkoły zestawów zabaw i ćwiczeń, które uatrakcyjnią uczniom czas spędzony w domu.
Zobowiązuję nauczycieli specjalistów do przygotowywania zestawów ćwiczeń dostosowanych do możliwości swoich podopiecznych oraz do bycia z nimi i ich rodzicami w stałym kontakcie.
Kontrola zrealizowanych treści programowych będzie odbywać się między innymi poprzez analizę wpisów tematów zajęć do dziennika lekcyjnego, kontakty z rodzicami uczniów i uczniami przez Librus-a.
Po powrocie do szkoły nastąpi powtórzenie oraz usystematyzowanie wiadomości i umiejętności uczniów.
§ 2
Obowiązki wychowawców w zakresie pracy zdalnej
Wychowawca ma obowiązek:
ustalenia, czy każdy z jego uczniów posiada w domu dostęp do sprzętu komputerowego i do Internetu. W przypadku braku dostępu wychowawca niezwłocznie zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły w celu ustalenia alternatywnych form kształcenia,
wskazania sposobu kontaktu (np. e-dziennik, e-mail, komunikatory społeczne, telefon) ze swoimi wychowankami,
reagowania na bieżące potrzeby i problemy związane z kształceniem zdalnym, które zgłaszają jego uczniowie lub rodzice,
wskazania warunków, w jakich uczniowie i rodzice mogą korzystać ze zdalnych konsultacji z wychowawcą klasy.
W ustalonym terminie wystawić cząstkowe oceny zachowania, biorąc pod uwagę zachowanie uczniów w szkole do 12 marca 2020r., zgodnie z kryteriami określonymi w Statucie oraz pracę uczniów podczas nauczania zdalnego.
§ 3
Obowiązki pedagoga i psychologa w czasie prowadzenia nauczania zdalnego
W czasie trwania epidemii wsparcie psychologiczne ze strony pedagoga szkolnego ma charakter szczególny i jest absolutnie niezbędne.
Pedagog szkolny jest dostępny dla uczniów i rodziców zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem.
Harmonogram pracy pedagoga jest dostępny w widoczny miejscu na stronie internetowej szkoły oraz zostaje udostępniony uczniom i rodzicom drogą elektroniczną przez dyrektora szkoły.
Szczegółowe obowiązki pedagoga szkoły określa załącznik nr 2 niniejszego zarządzenia.
§ 4
Zasady i sposób dokumentowania realizacji zadań szkoły
Nauczyciele prowadzą dokumentację procesu nauczania zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Szczegółowe sposoby prowadzenia dokumentacji szkolnej zostały opisane w załączniku nr 1.
§ 5
Zasady prowadzenia konsultacji z uczniem i jego rodzicami oraz sposób przekazywania im informacji o formach i terminach tych konsultacji
Szkoła w ramach nauczania zdalnego organizuje dla uczniów i ich rodziców konsultacje z nauczycielami, pedagogiem, logopedą.
Konsultacje mogą odbywać się na zasadzie kontaktu telefonicznego, mailowego i/lub poprzez komunikatory.
O formie oraz czasie konsultacji decyduje nauczyciel, pedagog, logopeda, informując wcześniej o tym fakcie dyrektora szkoły.
§ 6
Zasady monitorowania postępów uczniów, sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów oraz sposób i zasady informowania uczniów lub rodziców o postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach
Nauczyciele mają obowiązek monitorowania postępów w nauce zdalnej uczniów.
Nauczyciele mają obowiązek informowania uczniów i ich rodziców/opiekunów prawnych o osiąganych postępach i ocenach w trakcie nauczania zdalnego.
Szczegółowe warunki weryfikowania wiedzy, informowania o postępach oraz otrzymanych ocenach znajdują się w załączniku nr 3.
§ 7
Zasady i sposoby oceniania w zdalnym nauczaniu
W trakcie realizacji nauczania zdalnego obowiązują przepisy dotyczące oceniania określone w Statucie Szkoły.
Szczegółowe warunki oceniania wynikające ze specyfiki nauczania na odległość zostały określone w załączniku nr 4.
§ 8
Zasady pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w tym: posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
W szkole organizuje się zdalne nauczanie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Szczegółowe warunki organizacji zdalnego nauczania dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego zawiera załącznik nr 5.
§ 9
Zarządzenie podlega ogłoszeniu na stronie internetowej szkoły i w dzienniku elektronicznym.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2020r, z mocą od dnia 25 marca 2020 r.
Zarządzenie obowiązuje do dnia 10 kwietnia 2020r zgodnie z datą określoną
w zmieniającym rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 25 marca 2020r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku
z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz.530).
Wykaz załączników:
Załącznik nr 1 Zasady prowadzenia dokumentacji szkolnej w czasie trwania nauczania zdalnego oraz zasady raportowania.
Załącznik nr 2 Obowiązki pedagoga/psychologa szkolnego w czasie trwania nauczania zdalnego.
Załącznik nr 3 Szczegółowe warunki weryfikowania wiedzy, informowania o postępach oraz otrzymanych ocenach.
Załącznik nr 4 Szczegółowe warunki oceniania wynikające ze specyfiki nauczania na odległość.
Załącznik nr 5 Szczegółowe warunki organizacji zdalnego nauczania dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
mgr Wojciech Kordaczuk
Załącznik nr 1
Zasady prowadzenia dokumentacji szkolnej w czasie trwania nauczania zdalnego oraz zasady raportowania
Nauczyciele prowadzą dokumentację procesu nauczania zgodnie z obowiązującymi przepisami:
dokumentują przebieg nauczania zgodnie z przyjętym do realizacji na rok szkolny 2019/2020 planem dydaktycznym, uzupełniając w dzienniku elektronicznym moduł Narzędzia - dodatkowe godziny nauczycieli (data, opis – temat zajęć, klasa, wykorzystywane do pracy narzędzia, formę uzyskiwania informacji zwrotnej od ucznia, liczba minut),
nauczyciele oddziałów przedszkolnych, biblioteki, świetlicy, pedagodzy, psycholog, logopeda prowadzą dokumentację papierową, uwzględniającą datę, liczbę godzin, tematykę i opis,
dokumenty w wersji papierowej, dostępne tylko i wyłącznie na terenie szkoły, zostaną uzupełnione po odwieszeniu zajęć stacjonarnych,
dzienniki elektroniczne są uzupełniane na bieżąco każdego dnia,
inne dokumenty, np. notatki służbowe, protokoły mogą być tworzone zdalnie i przesyłane drogą elektroniczną.
Zobowiązuję nauczycieli do stosowania zapisów szczegółowych załącznika.
Załącznik nr 2
Obowiązki pedagoga/psychologa szkolnego w trakcie prowadzenia nauczania zdalnego
Pedagog/psycholog szkolny ma obowiązek:
ustalenia form i czasu kontaktu z uczniami i rodzicami i poinformowania o tym fakcie dyrektora szkoły, w tym ustalenie godzin dyżuru telefonicznego dla uczniów i rodziców,
świadczenia zdalnej pomocy psychologiczno-pedagogicznej w trakcie trwania sytuacji kryzysowej, w szczególności:
otoczenia opieką uczniów i rodziców, u których stwierdzono nasilenie występowania reakcji stresowych, lękowych w związku z epidemią koronawirusa,
inicjowanie i prowadzenie działań interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych,
minimalizowanie negatywnych skutków zachowań uczniów pojawiających się w wyniku wdrażania nauczania zdalnego,
otoczenia opieką i udzielanie wsparcia uczniom, którzy mają trudności z adaptacją do nauczania zdalnego,
udzielanie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do nauczania zdalnego,
wspomagania nauczycieli w diagnozowaniu możliwości psychofizycznych uczniów w kontekście nauczania zdalnego.
Załącznik nr 3
Szczegółowe warunki weryfikowania wiedzy, informowania o postępach oraz otrzymanych ocenach
Postępy uczniów są monitorowane na podstawie bieżących osiągnięć w pracy zdalnej (nauczanie w czasie rzeczywistym) lub na podstawie wykonanych m.in.: ćwiczeń, prac, quizów, projektów, zadań w czasie odroczonym (nauczanie w czasie odroczonym).
Nauczyciel może wymagać od uczniów wykonania określonych poleceń, zadań, prac, projektów umieszczonych w Internecie, np. na zintegrowanych platformach edukacyjnych lub poprosić o samodzielne wykonanie pracy w domu i udokumentowanie jej, np. w postaci zdjęcia przesłanego drogą mailową.
Nauczyciel ma obowiązek wytłumaczyć, omówić i przećwiczyć z uczniami nowe treści podstawy programowej. Uczeń ma prawo skorzystać z konsultacji, porad i wskazówek nauczyciela do wykonania zadania w formach i czasie określonych wcześniej przez nauczyciela.
Nauczyciel informuje ucznia o postępach w nauce i otrzymanych ocenach podczas bieżącej pracy z dzieckiem lub po jej zakończeniu w sposób wcześniej ustalony przez nauczyciela (np. poprzez e-mail, e-dziennik, telefonicznie lub komunikatory społeczne).
Nauczyciel informuje rodzica o postępach w nauce dziecka i otrzymanych przez niego ocenach w sposób wcześniej ustalony przez nauczyciela (np. poprzez e-mail, e- dziennik lub komunikatory społecznościowe).
Nauczyciel na bieżąco informuje rodzica o pojawiających się trudnościach w opanowaniu przez ucznia wiedzy i umiejętności, wynikających ze specyfiki nauczania na odległość (np. poprzez e-mail, e-dziennik, telefonicznie lub komunikatory społecznościowe).
Załącznik nr 4
Szczegółowe warunki oceniania wynikające ze specyfiki nauczania na odległość
Podczas oceniania pracy zdalnej uczniów nauczyciele uwzględniają ich możliwości psychofizyczne do rozwiązywania określonych zadań w wersji elektronicznej.
Na ocenę osiągnięć ucznia z danego przedmiotu nie mogą mieć wpływu czynniki związane z ograniczonym dostępem do sprzętu komputerowego i do Internetu.
Jeśli uczeń nie jest w stanie wykonać poleceń nauczyciela w systemie nauczania zdalnego ze względu na ograniczony dostęp do sprzętu komputerowego i do Internetu, nauczyciel ma umożliwić mu wykonanie tych zadań w alternatywny sposób.
Jeśli uczeń nie jest w stanie wykonać poleceń nauczyciela w systemie nauczania zdalnego ze względu na swoje ograniczone możliwości psychofizyczne, nauczyciel ma umożliwić mu wykonanie tych zadań w alternatywny sposób.
Na ocenę osiągnięć ucznia z danego przedmiotu nie może mieć wpływu poziom jego kompetencji cyfrowych. Nauczyciel ma obowiązek wziąć pod uwagę zróżnicowany poziom umiejętności obsługi narzędzi informatycznych i dostosować poziom trudności wybranego zadania oraz czas jego wykonania do możliwości psychofizycznych ucznia.
W czasie pracy zdalnej nauczyciele wystawiają oceny bieżące za wykonywane zadania, w szczególności za: quizy, rebusy, ćwiczenia, projekty, wypracowania, notatki i inne.
Nauczyciele w pracy zdalnej mogą organizować kartkówki, testy, sprawdziany ze szczególnym uwzględnieniem możliwości samodzielnego wykonania pracy przez ucznia.
Nauczyciele w pracy zdalnej mają obowiązek udzielenia dokładnych wskazówek technicznych, jak zadanie z wykorzystaniem narzędzi informatycznych powinno zostać wykonane.
Nauczyciele w pracy zdalnej wskazują dokładny czas i ostateczny termin wykonania zadania, określając jednocześnie warunki ewentualnej poprawy, jeśli zadanie nie zostało wykonane w sposób prawidłowy lub zawiera błędy.
Załącznik nr 5
Szczegółowe warunki organizacji zdalnego nauczania dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
Nauczyciel przedmiotu w porozumieniu z nauczycielem wspomagającym analizują dotychczasowe programy nauczania dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego i dostosowują je w taki sposób, aby móc je zrealizować w sposób zdalny.
Podstawą modyfikacji programów powinny stać się możliwości psychofizyczne uczniów do podjęcia nauki zdalnej. Szczególną uwagę należy zwrócić na zalecenia i dostosowania wynikające z dokumentacji opracowanej w ramach udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom.
Jeśli uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi lub uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego nie jest w stanie zrealizować programu w sposób zdalny, należy wskazać alternatywną formę realizacji zajęć.
Dopuszcza się taką możliwość modyfikacji programów nauczania ww. uczniów, aby niektóre treści, niedające się zrealizować w sposób zdalny, przesunąć w czasie do momentu, w którym uczniowie wrócą do szkoły.
Dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego organizuje się zdalne konsultacje.
Konsultacje mogą odbywać się na zasadzie kontaktu telefonicznego, mailowego i/lub poprzez np. komunikator społecznościowy.
O formie oraz czasie konsultacji decyduje nauczyciel lub specjalista, informując wcześniej o tym fakcie dyrektora szkoły/placówki.
5 lutego 2020 r. w naszej szkole rozpoczęła się II edycja Szkolnego Konkursu Geograficznego „Rusz głową” dla uczniów klas 5-8 SP. Konkurs składał się z 6 rund.
W każdej z nich uczniowie mieli do wykonania różne zadania, np.: rozpoznać po kształcie wyspy, półwyspy, państwa na świecie, czy rzeki w Polsce lub po opisie miasta Polski. Z każdej rundy uczeń mógł uzyskać 10 punktów, razem 60 punktów. Zadania z poszczególnych etapów były udostępnianie w każdą środę o godz. 8.00 w gablocie przed pracownią geograficzną. Uczniowie na wykonanie zadania mieli 7 dni. Mogli wykonywać je w domu razem
z rodzicami, rodzeństwem, kolegami, z dostępem do Internetu itp. Ważna była poprawność wykonania zadania i termin oddania pracy do nauczyciela. Niestety ostatnia VI runda
ze względu na zawieszenie zajęć w szkole i zdalne nauczanie została przeniesiona do Librusa. Ostatni etap zakończył się J 1 kwietnia 2020 r. W geograficznych zmaganiach wzięło udział 40 uczniów z klas 5-8 SP.
Oto najwyższe wyniki uzyskane przez uczniów w poszczególnych kategoriach:
Klasy 5 SP:
I m. Janecka Michalina, kl. 5d 43,5 p.,
II m. Gadomski Mateusz, kl. 5e 40 p.,
III m. Siwik Borys, kl. 5b i Połomski Jonasz, kl. 5c 38,5 p.
Klasy 6 SP:
I m. Budrewicz Emilia, kl. 6c 56 p.,
II m. Borys Amelia, kl. 6c 54 p.,
III m. Ptak Antoni, kl. 6a 51,5 p.
Klasy 7 SP:
I m. Wiśniewska Natalia, kl. 7c 51,5 p.,
II m. Flisiak Aleksandra, kl. 7c 51 p.,
III m. Ptak Aleksander, kl. 7c 49,5 p.
Klasy 8 SP:
I m. Hanna Szuleka, kl. 8b 56 p.,
II m. Gadomski Adam, kl. 8b 39,5 p.,
III m. Hesler Julia, kl. 8c i Kusiek Weronika, kl. 8a 29 p.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję, zwycięzcom gratuluję i zapraszam
do udziału w kolejnych edycjach konkursu z geografii!
Organizator Katarzyna Szablak
Szanowni Państwo,
w związku z obecną sytuacją w szkołach wydawnictwo Meridian zdecydowało się wesprzeć edukację domową i zdalną w całej Polsce. W najbliższych tygodniach E-learning to najlepszy sposób na naukę. Udostępniamy nauczycielom oraz uczniom wszystkie nasze zasoby multimedialne bezpłatnie i bez żadnych zobowiązań do końca roku szkolnego. Zwracamy się z prośbą o przekazanie informacji dyrektorom szkół oraz udostępnienie grafiki (w załączniku) na stronie internetowej.
MERIDIAN PRIME - multimedialna platforma on-line to innowacyjne narzędzie do wszystkich poziomów nauczania, zgodne z podstawą programową. Ponad 75 interaktywnych map do GEOGRAFII, BIOLOGII, PRZYRODY, HISTORII i WOSu.
KUPON PROMOCYJNY: naukawdomu
Informujemy, że rodziny korzystające dotychczas z finansowania obiadów dla dzieci w naszej szkole przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mrągowie, w obecnej sytuacji zawieszenia zajęć dydaktyczno-opiekuńczych mogą składać wnioski do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mrągowie o zasiłek celowy na zakup żywności.Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 89-741-34-42.
Powered by aSc EduPage