• Rok szkolny 2012/2013

           

          Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013.

           

            

          Zakończenie roku szkolnego to czas, kiedy cieszymy się z owoców swojej pracy, z tego, czego dokonaliśmy, co osiągnęliśmy. Wierzymy, że potraficie w odpowiedni sposób wykorzystać doświadczenia minionego roku, że wzbogaciliście swoją wiedzę, że potraficie wyciągnąć wnioski zarówno z tego, co przyniosło Wam sukces, jak i z tego, co prowadziło do porażek.

                        

                       

           

           

          Relacja z "Dni profilaktyki".

           


            

          Stało się tradycją, iż w pod koniec czerwca danego roku szkolnego w Zespołu Szkół nr 4 odbywają się „Dni profilaktyki”. Tym razem zaprezentowano program artystyczny przygotowany przez klasy III gimnazjum, podsumowano działalność ekologiczną, dokonano przeglądu przedstawień profilaktycznych, zorganizowano festiwal piosenki polskiej i zagranicznej, przedstawiono prezentację multimedialną w ramach projektu e – twinning...

                  

                

              

           

           

           

          Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Dbam o swoje bezpieczeństwo”.

           

                   

          Zapewnienie bezpieczeństwa małym dzieciom to priorytet nie tylko rodziców, ale i nauczycieli oraz policjantów. Mając na uwadze liczne zagrożenia, z jakimi spotykają się, na co dzień uczniowie, policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Olsztynie, po raz kolejny zorganizowali Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Dbam o swoje bezpieczeństwo”.


          Zapewnienie bezpieczeństwa małym dzieciom to priorytet  nie tylko rodziców, ale i nauczycieli oraz policjantów. Mając na uwadze liczne zagrożenia z jakimi spotykają się na co dzień uczniowie, policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie i  nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Olsztynie,

          Głównym zadaniem konkursu było zachęcenie dzieci do refleksji nad obowiązującymi zasadami, otoczeniem, zachowaniem swoim i rówieśników. Konkurs niewątpliwie miał wpływ w kształtowaniu postawy odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych.

          Konkurs przebiegał w trzech etapach: szkolnym, powiatowym i wojewódzkim. W konkursie uczestniczyło 4314 dzieci z 189 szkół całego województwa. 24 maja br. wojewódzka komisja konkursowa w składzie: Katarzyna Łuczko-Ciesielska z Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Karolina Lewandowska z Liceum Plastycznego w Olsztynie oraz nadkom. Arkadiusz Sylwestrzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie miała bardzo trudne zadanie do wykonania. Musiała ona wybrać spośród prac te najładniejsze.

          Po długich rozważaniach jury wybrało po cztery zwycięskie prace w trzech kategoriach wiekowych: klas I, II i III.

          Uhonorowanie laureatów konkursu cennymi nagrodami  jest możliwe dzięki wsparciu finansowemu: Wojewody Warmińsko – Mazurskiego, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, Prezesa Warmińsko – Mazurskiego Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa, Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie oraz Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 30 w Olsztynie.

          Honorowy  patronat nad przedsięwzięciem objęli: Marian Podziewski Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Grażyna Przasnyska Warmińsko– Mazurski Kurator

          Oświaty w Olsztynie oraz nadinsp. Józef Gdański Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie.

          Patronat medialny: TVP S.A Odział w Olsztynie, Radio Planeta, Gazeta Olsztyńska, Gazeta On-Line Olsztyn 24.

          Spośród 160 prac nadesłanych na szczebel wojewódzki komisja wybrała po 4 laureatów w każdej kategorii wiekowej: klasy I, klasy II i klasy III, w sumie wyłoniono 12 laureatów Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego.

          Tegorocznym laureatem tego konkursu został nasz uczeń – Kornel Romanowski

                  


                  

          Program "Bezpieczne życie".

           

            

          W związku z realizacją V edycji Programu „BEZPIECZNE ŻYCIE” społeczność uczniowska klas 0-III edukacji wczesnoszkolnej 19 czerwca 2013 r. wzięła udział w prezentacji multimedialnej „BEZPIECZNE LATO” z udziałem policjantki.

           


          Turniej sportowy.

           

            

          W dniu 17 czerwca 2013 roku uczniowie klas II – III edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w turnieju sportowym. Każdą klasę reprezentowała 10 osobowa drużyna. Uczniowie, przy głośnym dopingu kibiców, wykonali łącznie 6 pasjonujących konkurencji.

           

           

          Konkurs o Senacie RP pt. "Senat w oczach dzieci".

          W dniach 10 - 11 czerwca 2013 roku dwie uczennice klasy szóstej szkoły podstawowej pod opieką p. Aliny Romaniuk-Chrostowskiej brały udział w wycieczce do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie. Była to nagroda za zajęcie 1 miejsca przez Alicję Fedor i 3 miejsca przez Julię Eźlakowską w Konkursie o Senacie RP pt. Senat w oczach dzieci. Uczennice wykonały prace artystyczne o tematyce  

          związanej z działalnością Senatu widzianego przez najmłodsze pokolenie. 

          F:\zs4\fotozycie\13\senat_1.jpg

          F:\zs4\fotozycie\13\senat_2.jpg

          F:\zs4\fotozycie\13\senat_3.jpg

           F:\zs4\fotozycie\13\senat_4.jpg


           

          Turniej Miast Historycznych Warmii i Mazur.

           

          I miejsce Gimnazjum Nr 4 w Zespole Szkół Nr 4 w Mrągowie w IV Turnieju Miast Historycznych Warmii i Mazur – klasyfikacja ogólna – kategoria gimnazjum (GIERMKOWIE).

          Gimnazjaliści zdobyli:

          • Puchar Przechodni – za zajęcie I miejsca w kategorii gimnazja – Turniej Giermków ufundowany przez Marszała Województwa Warmińsko – Mazurskiego,
          • Puchar Burmistrza Miasta Mrągowo,
          • Puchar „Najlepsza drużyna” w zmaganiach artystycznych,
          • Puchar Dyrektora Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie dla najlepszej drużyny szkół gimnazjalnych w Turnieju Wiedzy Historycznej.

          A to wszystko miało miejsce w Rynie dn. 10 czerwca 2013r. Opiekunem przedsięwzięcia była p. Beata Więcek.

           

          „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”

           

            

          O słuszności tego stwierdzenia mogliśmy się przekonać podczas dwudniowego wypadu na wschód Polski. Grupa nauczycieli wykorzystała część czerwcowego weekendu na poznanie barwnej, różnorodnej kulturowo i religijnie tej części naszego kraju.

           

           

          DZIEŃ DZIECKA NA SPORTOWO!

           

            

          W tym roku uczniowie klas 0 – III edukacji wczesnoszkolnej DZIEŃ DZIECKA świętowali na sportowo. Dnia 29 maja 2013r. odbyła się impreza pod hasłem "BAWIMY SIĘ WESOŁO - ZDROWO I BEZPIECZNIE!" przygotowana przez p. Małgorzatę Kępińską i p. Joannę Banasiak.

           

           

          Dzień Matki i Dzień Ojca.

           

            

          24 maja 2013 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji zbliżającego się Dnia Matki i Dnia Ojca. Z tej okazji uczniowie klasy 1 b pod opieką pani Ireny Szyrwińskiej zaprezentowali montaż słowno - muzyczny.

           

           

          SPARTAKIADA RODZINNA KLAS I -III.

           

            

          Dnia 16.05.3013r. o godz. 16.00 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 4 w Mrągowie odbyła się po raz kolejny Spartakiada Rodzinna klas I – III pod hasłem „Rodzina, a przekaz wartości i tradycji” w ramach XV WARMIŃSKO – MAZURSKICH DNI RODZINY oraz ogólnopolskiej akcji „ ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ”.

           

           

          Turniej "Żyj zdrowo".

           

            

          15 maja 2013 roku w ramach akcji „Owoce w szkole” i przy współudziale Samorządu Uczniowskiego odbył się turniej „Żyj zdrowo” zorganizowany przez panią E. Zając i panią M. Górską.

           

           

          Przedstawienie teatralne "Miś Uszatek i dzieci na ekologicznej ścieżce".

           

            

          Dnia 15 maja 2013 roku kolejny raz mogliśmy obejrzeć przedstawienie przygotowane przez koło teatralne klas 1 – 3 edukacji wczesnoszkolnej „Czary – mary” pod kierunkiem p. Ewy Zając. Tym razem mali aktorzy wystawili sztukę pt. „Miś Uszatek i dzieci na ekologicznej ścieżce”.

           

           

          KONKURS RECYTATORSKI „Wiosenny salonik poezji dziecięcej”.

           

            

          „Oto dom mój: cztery ściany wiersza
              W mojej pięknej ojczyźnie-polszczyźnie!”

          Julian Tuwim

          Dnia 9 maja 2013r. odbyły się eliminacje szkolne Konkursu Recytatorskiego o zasięgu powiatowym pt. „Wiosenny salonik poezji dziecięcej” w dwóch grupach wiekowych (kl. 0 i kl. I – III SP) przygotowane przez panią Małgorzatę Kępińską.

           

           

          "Dni książki 2013".

                       

            

          W dniach 8 – 30 kwietnia w Zespole Szkół nr 4 w Mrągowie zorganizowano „Dni Książki 2013”, które były okazją do wielu ciekawych spotkań i interesujących przedsięwzięć na rzecz uczniów oraz nauczycieli.

                        

           

          222. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

           

            

          30 kwietnia 2013 roku odbyła się akademia z okazji 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie.

           

          73. rocznica Zbrodni Katyńskiej.

           

            

          26 kwietnia 2013 roku odbył się uroczysty apel poświęcony 73. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, w którym wzięli udział uczniowie klas 4 – 6 szkoły podstawowej i klas I – III gimnazjum. W programie artystycznym znalazły się fragmenty listów, pamiętników polskich żołnierzy, którzy zostali zamordowani w Katyniu, Ostaszkowie i Starobielsku wiosną 1940 roku.  

          Kształt D:\14-B-Iwona\fotozycie\13\kat_8.jpg 

          Uczniowie złożyli hołd i znicze, upamiętniając w ten sposób męczeństwo Polaków, którego symbolem stała się Zbrodnia Katyńska. 

          Apel przygotowali p. A. Romaniuk-Chrostowska i p. M. Romanowski. 

           

           

          KONKURS MATEMATYCZNY "MISTRZ MATEMATYKI"

           

            

          "W każdej nauce tyle jest prawdy, ile w niej jest matematyki."

          Immanuel Kant

          Dnia 18 kwietnia 2013r. odbył się w naszej szkole KONKURS MATEMATYCZNY „MISTRZ MATEMATYKI” dla uczniów klas drugich i trzecich edukacji wczesnoszkolnej przygotowany przez panią Małgorzatę Kępińską.

           

           

          "Jezus zmartwychwstał".

           

            

          Przed świętem Wielkanocy, 27 marca, w naszej szkole zostało wystawione Misterium Wielkanocne. Role Chrystusa zmartwychwstałego, apostołów i innych uczestników wydarzeń biblijnych odegrali z ogromnym zaangażowaniem uczniowie klasy 5c i 6b szkoły podstawowej.

           

           

          KONKURS RECYTATORSKI – SPOTKANIE Z POEZJĄ JULIANA TUWIMA.

           

            

          Rok 2013 jest rokiem Juliana Tuwima. W związku z tym dnia 19 marca 2013 r. w Zespole Szkół nr 4 w Mrągowie odbył się konkurs recytatorski dla klas 1-3 S.P. – Spotkanie z poezją Juliana Tuwima. Organizatorkami konkursu były panie – Bogusława Ostrowska i Ewelina Wójcik.

           

           

          Święto Wiosny.

           

            

          21 marca obchodziliśmy Święto Wiosny. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się dla gimnazjum: mecz siatkówki nauczyciele vs uczniowie, przegląd kabaretów i dla szkoły podstawowej: konkurs na robienie marzanny, przedstawienie w języku angielskim „Czerwony Kapturek”.

           

           

          Rekolekcje Wielkopostne.

           

            

          W dniu 15.03.2013r. w naszej szkole odbyły się Rekolekcje Wielkopostne pod hasłem: „Przyjdź do Jezusa”. Tegoroczne rekolekcje były okazją do wsłuchania się w przypowieść "O synu marnotrawnym”. Rekolekcje poprowadził ks. Tomasz Garwoliński z Olsztyna.

           

           

          Inscenizacja dedykowana "Wszystkim Paniom".

           

            

          14 marca 2013 r. odbył się apel dla klas 0 – 3, podczas którego uczniowie kl. 2 c, przygotowani przez panią Bożenę Domitrz, przedstawili inscenizację dedykowaną "Wszystkim Paniom".

           

           

          V Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Puchar Burmistrza Miasta Mrągowo „SUPERASY TRZECIEJ KLASY”.

           

            

          Dnia 12 marca 2013 r. w naszej szkole odbył się V Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Puchar Burmistrza Miasta Mrągowo „SUPERASY TRZECIEJ KLASY”.

          Turniej zorganizowały W. Maścianica i I. Szyrwińska.

           

           

          MĄDREJ GŁOWIE DOŚĆ DWIE SŁOWIE.

           

          7 marca 2013 r. w Zespole Szkół nr 4 w Mrągowie odbył się I MIĘDZYSZKOLNY KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO dla uczniów gimnazjum MĄDREJ GŁOWIE DOŚĆ DWIE SŁOWIE zainicjowany i przeprowadzony przez nauczycielki języka polskiego: p. Annę Daciuk i p. Marzenę Nietupską. W turniejowych zmaganiach wzięły udział trzyosobowe zespoły ze szkół powiatu mrągowskiego.

          Uczestnicy zmierzyli się z dyktandem najeżonym pułapkami ortograficznymi oraz językowym testem, w którym musieli rozstrzygnąć wiele poprawnościowych kwestii. Najwięcej kłopotów sprawiła uczniom frazeologia języka polskiego. A to wskazówka do dalszej pracy, gdyż za rok spotkamy się ponownie.

          Po sprawdzeniu prac i podliczeniu punktów, komisja ogłosiła wyniki:

          • I miejsce - Gimnazjum nr 2 w Mrągowie
          • II miejsce - Zespół Szkół w Szestnie
          • III miejsce - Gimnazjum nr 4 w Mrągowie
          • IV miejsce - Gimnazjum nr 3 w Zespole Oświatowo- Sportowym „Baza’ w Mrągowie

          Turniejowe zmagania odbyły się pod patronatem Dyrektora Zespołu Szkół nr 4 w Mrągowie, który uczestnikom konkursu ufundował nagrody.

          Wszystkim gimnazjalistom gratulujemy!
          Organizatorzy

           

          Akademia z okazji z utworzenia AK.

           

            

           Już po raz nasty..w naszej szkole (jak wspomniał w powitaniu p. dyrektor Edward Suchan) doszło do międzypokoleniowego spotkania; kombatantów zrzeszonych w ŚZŻAK, nauczycieli ,rodziców oraz uczniów naszej szkoły.  

          Pretekstem była rocznica powołania Armii Krajowej i uczczenie pamięci jej dowódcy, patrona szkoły-Generała Stefana „Grota’’ Roweckiego.  

          Wieczornica zaczęła się od wręczenia nagród uczniom, którzy wygrywali w konkursach: 

          • wiedzy o Patronie i Jego Armii – nagrody od Starostwa Powiatowego, które wręczył p. Bogdan Kosakowski , 

          • Festiwalu Piosenki Żołnierskiej i Partyzanckiej (nagrody wręczyła p. Irena Szkudaj, reprezentująca Urząd Miasta Mrągowo), 

          • konkursie plastycznym –„Żołnierze AK w powstaniu warszawskim”. Tu nagrody ufundowała Rada rodziców ZS nr 4, a wręczała je p. Ewa Figura – przewodnicząca Rady. Kształt D:\14-B-Iwona\fotozycie\13\ak_10.jpg 

          W nastrój tego wyjątkowego popołudnia wprowadziły na zwyciężczynie Festiwalu Piosenki Żołnierskiej i Partyzanckiej. 

          A po części oficjalnej obejrzeliśmy montaż słowno-muzyczny według scenariusza p. Beaty Sońty, a współrealizowany przez p. Marka Romanowskiego , prowadzącego szkolny chór oraz p. dekoratorek- p. Lucyny Gosiewskiej, Jolanty Krajczyńskiej. 

          Był to przegląd zdarzeń z lat: 1939-1944, a w szczególności: wybuch II wojny światowej, życie w okupowanej stolicy, działalność podziemna AK, wreszcie powstanie warszawskie. Narratorom i recytatorom towarzyszyły chórzystki, przypominające najbardziej znane pieśni i piosenki tamtych lat. 

          Panowie kombatanci byli wzruszeni kolejnym spotkaniem w naszej szkole. Wyraził to w niezwykle podniosłych słowach p. Antoni Jabłoński, który od dawna jest nie tylko gościem, ale przyjacielem, aktywnym niezwykle członkiem naszej społeczności.  

          Miłym zwieńczeniem naszego spotkania był słodki podwieczorek.  

          Nad całością uroczystości czuwała p. dyrektor Ewa Chodkowska.  

          Mamy nadzieję, że w tym samym gronie spotkamy się znów za rok. 

           

           

          Rekolekcje wielkopostne 2013.

           

            

          Zespół Szkół nr 4 w Mrągowie podaje plan rekolekcji wielkopostnych dnia 15.03.2013r. Hasło spotkania: "Pzyjdź do Jezusa".

           

           

           

          Turniej Wiedzy Przyrodniczej.

           

            

          Dnia 20 lutego 2013r. w Zespole Szkól nr 4 odbył się Turniej Wiedzy Przyrodniczej o Puchar Przechodni klas I – III .

          Konkurs zorganizowały M. Górska, M. Nowocień, E. Zając.

           

           

          Dzień Babci i Dziadka w szkole!

           

            

          18.01.2013 r. uczniowie klasy I a Szkoły Podstawowej nr 4 w Mrągowie wystąpili w minispektaklu pt. „Kocham Cię Babciu, kocham Cię Dziadku”.

           

           

          "Bezpieczne życie".

           

            

          W ramach programu "Bezpieczne życie" 16 stycznia 2013 roku odbyła się prezentacja multimedialna dla klas 0 - III szkoły podstawowej mająca na celu przypomnienie oraz przygotowanie dzieci do bezpiecznego wypoczynku zimowego.

           

           

          Premiera przedstawienia pt. "Baśniowy ambaras".

           

            

          16 stycznia 2013 roku w naszej szkole odbyła się premiera przedstawienia pt. "Baśniowy ambaras". Przygotowania do występu trwały długo, ale opłaciła się ciężka praca wszystkich zaangażowanych w to przedsięwzięcie – dzieci i rodziców.

           

           

          Ach, co to był za bal w „Czwórce”!

           

            

          8 stycznia 2013 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej. A jak karnawał, to piękne stroje. Na parkiecie pojawiły się księżniczki, wróżki i przeróżne cudaki.

           

           

          Jasełka

                                         

          Jak co roku, w ostatnim dniu nauki przed świętami, w naszej szkole wystawiane są bożonarodzeniowe przedstawienia. Ich niepowtarzalny klimat nie tylko otwiera czas przeżywania świąt, ale także integruje szkolną społeczność.

                        

          W tym roku w role jasełkowych bohaterów wcielili się uczniowie klas: Ic edukacji wczesnoszkolnej oraz Vb, VIa, VIc i IVa szkoły podstawowej.

           

          Reżyserami świątecznych przedstawień były panie Jolanta Krajczyńska i Katarzyna Kopicz. Oprawę muzyczną przygotował p. Marek Romanowski.

                                           

          Całość okraszona była licznymi kolędami i pastorałkami w wykonaniu chóru i instrumentalistów.

          Przepiękna dekoracja zamieniła parkiet szkolny w Betlejem.

                                          

                                

                          

                            

           

          Pasowanie uczniów na czytelników.

           

          W grudniu 2012 roku odbyło się uroczyste wprowadzenie uczniów klas pierwszych do biblioteki szkolnej.

          Nowymi czytelnikami zostali uczniowie klas 1a, 1b i 1c.

                          

          Dzieci z kółek czytelniczych wprowdziły pierwszoklasistów w zaczarowany świat książek poprzez zaprezentowanie krótkiej inscenizacj pt. „Jak powstaje książka?”.

          Nauczycielki biblioteki zapoznały nowych czytelników z zasadami poszanowania książek i korzystania z biblioteki. Wszystkie klasy „zdały egzamin” ze znajomości bajek- panie mogły być z nich dumne.

                         

          Po uroczystym ślubowaniu uczniowie zostali pasowani na czytelników i po raz pierwszy z ogromnym zadowoleniem wypożyczyli książki.

           

          Kolędnicy 2012

                           

          Dnia 8 grudnia 2012 roku(sobota) podczas Jarmarku Świętego Mikołaja na Placu Unii Europejskiej odbyło się wspólne kolędowanie. Przebrani reprezentanci naszej szkoły najpierw wystąpili w przemarszu korowodu kolędników przy dźwiękach Orkiestry Dętej MRONGOVIA. Następnie odegrali krótką scenkę o tematyce bożonarodzeniowej. Widownia nagrodziła ich brawami, a organizatorzy słodkim poczęstunkiem.

                                    

          Odwiedziny Świętego Mikołaja.

                              

           

          „To już są święta, świąteczny czas
            Święty Mikołaj będzie wśród nas
           Spełni marzenia i wszystkie sny
           Święty Mikołaj puka do drzwi..."

                      

          Dnia 6 grudnia w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie – wszystkich uczniów odwiedził wierny wielowiekowej tradycji wysłannik - Święty Mikołaj.

                  

          Wizytę Mikołaja poprzedziły specjalne przygotowania. Pan dyrektor zadbał o piękne świąteczne dekoracje, które rozświetliły swoim blaskiem szkolne korytarze. Nauczyciele z uczniami przygotowali magiczny wystrój klasopracowni. Na parkiecie stanęła pachnąca, cudnie przystrojona choinka. Samorząd Uczniowski poprosił społeczność szkolną , aby na powitanie Mikołaja przyodziała czerwone, świąteczne stroje.

                  

          Nareszcie nadszedł ten dzień…

           

          Na bryle najmłodszych, wystrojone w czerwone czapeczki maluchy z niecierpliwością oczekiwały charakterystycznego okrzyku: Ho! Ho! Ho! Na drugiej godzinie lekcyjnej uradowane dzieci zebrały się na parkiecie, by jak nakazuje tradycja, przy świątecznej choince powitać długo oczekiwanego gościa.

                             

          Święty Mikołaj przybył w asyście Dyrekcji ZS 4 i Rady Rodziców z pudłami łakoci tak ciężkimi, że musieli je za nim nosić ofiarni pomocnicy.

                             

          W prezencie dla Mikołaja uczniowie klasy 3c, przygotowani przez panią Joannę Banasiak, rodziców i pana Marka Romanowskiego wystawili piękne przedstawienie pt. „Mikołajkowa przemiana”. Wszyscy zebrani byli zachwyceni kunsztem gry małych aktorów i bogato zdobioną, niezwykłą scenografią.

                            

          Oczarowany występem Mikołaj podziękował najmłodszym uczniom za tak wspaniałe przyjęcie i obdarował wszystkich słodkimi prezentami. Radościom dziecięcym nie było końca!

                        

          Następnie nasz wyjątkowy gość udał się do uczniów klas starszych, gdzie pytał młodzież o dobre uczynki i wręczał słodkie upominki.

                       

          Nadeszła w końcu chwila rozstania… Nasz wspaniały gość oddalił się, pozostawiając radość i niezapomniane wrażenia!

          Drogi Mikołaju, gorąco zapraszamy za rok!

           

          Konkurs Pięknego Czytania.

                    

           

          Panie z biblioteki szkolnej wprowadziły dzieci w zaczarowany świat baśni. 14 listopada 2012r. zorganizowały w bibliotece Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Uczniowie czytali fragmenty baśni w strojach baśniowych (odpowiednio dobranych do czytanego tekstu).

                  

          Dzieci pięknie wyglądały i pięknie czytały. Atmosfera imprezy czytelniczej była niepowtarzalna.

                    

          „Nasi nauczyciele byli kiedyś mali…”

                        

          Zorganizowana w bibliotece szkolnej wystawa starych fotografii nauczycieli cieszyła się wielkim zainteresowaniem czytelników Można było się pośmiać, a przy okazji wypożyczyć książkę.

           

          „Witaminki z jesiennej rodzinki”

                                 

          14 listopada 2012 r. odbyło się spotkanie klas 0 – III edukacji wczesnoszkolnej, podczas którego uczniowie klasy 2b przygotowani przez panią Małgorzatę Górską przedstawili inscenizację pt. „Witaminki z jesiennej rodzinki” w ramach europejskiego programu „Owoce w szkole”.

                              

          Celem programu jest ukazanie dzieciom walorów odżywczych spożywania owoców i warzyw. Nasi uczniowie otrzymują je w szkole dwa razy w tygodniu.

                           

                              

                               

                              

                             

           

          Narodowe Święto Niepodległości

           

          „Ujrzysz biało krzyż wycięty
                 hełm i pod nim piasek święty
                 To jest Polska!"

          Biało- czerwone barwy naszej flagi narodowej, odświętne dekoracje przygotowane przez panią Lucynę Gosiewską i galowe stroje uczniów wprowadziły nas w atmosferę obchodzonego w szkole 9 listopada święta. Uroczysta akademia była w tym dniu najważniejszą dla uczniów lekcją - lekcją historii Narodowego Święta Niepodległości.

                       

          Uczniowie mogli dowiedzieć się, w jaki sposób Polska ,,rozdarta’’ pomiędzy trzech zaborców: Rosję, Prusy i Austrię po 123 latach niewoli odzyskała wolność i jaka droga wiodła do niej Polaków. Inscenizacja, w której wzięli udział uczniowie z klasy 6c i 6d, przybliżyła zebranym historię tego święta.

                        

          Młodzi aktorzy z wielkim zaangażowaniem odegrali swoje role. Babcia tłumaczyła wnukom, że największy kłopot z wolnością i niepodległością mamy wtedy, gdy nie potrafimy jej dobrze zagospodarować. Zatroskani o losy kraju: rodzic, nauczyciel, ksiądz, żołnierz i gazeciarz przybliżyli widzom czasy zaborów.

                        

          Pełne symboliki przedstawienie, ukazujące Polskę podzieloną pomiędzy trzy sępy- zaborców, przeplatane było patriotycznymi pieśniami chóru szkolnego wspomaganego przez gitarzystów pod kierunkiem pana Marka Romanowskiego.

                      

          Chwilą zadumy i refleksji stały się piękne wiersze w wykonaniu szóstoklasistek.

                    

          Chłopcy grający role marszałka Piłsudskiego i żołnierzy pierwszej kadrowej kompanii ukazali, że marzenia Polaków o wolnej Polsce zaczęły się spełniać i w 1918 roku odrodziło się państwo polskie.

                     

          Recytatorzy zwrócili uwagę na zagrożenia obecne we współczesnej Polsce: upadek wartości moralnych, agresywne media, samotność człowieka w wirtualnym świecie, różnego typu uzależnienia. Tylko od postawy Polaków zależy, czy nasza ojczyzna zostanie uleczona.

                       

          Najważniejszym przesłaniem skierowanym do uczniów były pytania do późniejszej refleksji. Czy każdy z obecnych czuje się odpowiedzialny za Polskę? Czy szanuje symbole narodowe, troszczy się o poprawność języka polskiego i zachowuje polskie tradycje narodowe?

          Na zakończenie uroczystości pani wicedyrektor Ewa Chodkowska w ciepłych słowach podziękowała wykonawcom za przygotowanie tak pięknego i pouczającego przedstawienia, które wyreżyserowała i opracowała scenariusz pani Bogusława Taryma.

      •  

        Wyjazd do Sejmu.

         

        Sejm – najwyższy organ władzy ustawodawczej w Polsce…, ale także cel ostatniego wyjazdu gimnazjalistów Zespołu Szkół nr 4 w Mrągowie. Na wycieczkę pojechali uczniowie klas 3D i 2B, a także przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. W Sejmie zwiedzili m.in. salę plenarną, salę kolumnową, hall główny, a także gabinet Marszałka Sejmu, pani Ewy Kopacz, która osobiście spotkała się z młodzieżą.

                     

        Uczniowie pytali o to, jak wygląda Jej dzień pracy, czy rola Marszałka Sejmu jest trudniejsza niż ministra, oraz o to, jak Marszałek spędza wolny czas. Pani Ewa Kopacz poinformowała również, że w Mrągowie była tylko raz, przejazdem, ale dużo dobrego słyszała o naszym mieście.

                     

        W gmachu Sejmu nasi gimnazjaliści spotkali panią poseł Iwonę Guzowską oraz pana posła Ryszarda Kalisza. Niestety, pani Iwona Guzowska spieszyła się i nie mogła z nami porozmawiać, za to spotkania nie odmówił pan poseł Kalisz, który był wielokrotnie w Mrągowie.

                       

        Po wizycie w Sejmie, na uczniów czekała kolejna atrakcja, jaką było zwiedzanie planu filmowego serialu pt. „Lekarze” emitowanego w TVN. Młodzież zobaczyła pokoje aktorów, charakteryzatornie oraz obejrzała jedno ujęcie z innej perspektywy.

         

        Wycieczka zorganizowana przez p. Beatę Więcek była bardzo ciekawą odskocznią od zwykłego dnia w szkole. Gimnazjaliści mieli okazję odwiedzić stolicę i wspólnie spędzić czas.

        Hubert Jaskólski

         

        „Capstrzyk Niepodległościowy”

                         

        Z okazji 94. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przedstawiciele społeczności uczniowskiej Zespołu Szkół nr 4 im. Generała Stefana „Grota” Roweckiego w Mrągowie, Poczet Sztandarowy, wraz z Dyrekcją wzięli udział w „Capstrzyku Niepodległościowym”, połączonym z Apelem Pamięci.

                       

        Uroczystość odbyła się 10 listopada 2012r. na Placu Unii Europejskiej.

                       

        W capstrzyku uczestniczyły władze samorządowe, wojsko, policja, straż pożarna, organizacje kombatanckie, harcerze oraz poczty sztandarowe mrągowskich szkół.

                       

         

        Konkurs piosenki przyrodniczo – ekologicznej.

         

        23 października 2012 roku odbył się wewnątrzszkolny konkurs piosenki przyrodniczo – ekologicznej. Wzięło w nim udział 11 uczniów z klas 0 – III edukacji wczesnoszkolnej, którzy mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności zarówno muzyczne, jak i przyrodnicze. Odpowiednio dobrana muzyka i słowa piosenek pokazały, jak ci mali uczniowie interesują się otaczającym światem, jak chcą o niego dbać i jak zależy im, aby nasza planeta jak najdłużej żyła i nas cieszyła.

        Konkurs odbył się w miłej atmosferze, w towarzystwie rodziców.

        I miejsce zdobyła uczennica klasy 2a Bacławska Edyta , II miejsce - Zapadka Zuzanna z klasy 2b, a III miejsce - Kusiek Weronika z klasy 1a oraz Wójcik Julia z klasa 2a.

        Konkurs przygotowały i przeprowadziły: p. M. Górska, M. Nowocień oraz p. E. Zając.

         

        Otrzęsiny klas pierwszych.

                                 

        Wreszcie nadszedł dzień długo oczekiwany przez uczniów klas pierwszych naszego gimnazjum, dzień „Otrzęsin”. Ciekawość łączyła się ze strachem i niepewnością, wszak „Otrzęsiny” obrosły już niejednym mitem.

                           

        Mimo to 16 października o 16.30 na parkiecie zjawiły się wszystkie cztery klasy z wychowawcami.

                     

        Tematem przewodnim imprezy była muzyka. Każda klasa reprezentowała inny styl. Był rap, pop, reggae i rock. Klasy próbowały swych sił w muzycznych konkurencjach. Musiały wykazać się znajomością szlagierów królujących na listach przebojów, zdolnościami kulinarnymi, sprytem i siłą.

                     

         Wychowawcy wykazywali swoją wiedzę na temat uczniów. Wszystkie klasy z zapałem i oddaniem walczyły o nagrodę, którą jest imienne zwolnienie z odpytywania i kartkówek w jednym, wybranym przez ucznia dniu.

        Zmagania uczniów oceniało wykwalifikowane i kompetentne jury w osobach: pani wicedyrektor Ewy Chodkowskiej, która na potrzeby „ Otrzęsin” wcieliła się w członka zespołu Golec Orkiestra, pani Alicji Łukasz, która była żywym obrazem Dody 30 lat później oraz uczennic klasy IIIA Gabrysi Rózieckiej – Ewa Farna i Alicji Zuchowskiej– raper Miłosz. Nie mogło zabraknąć oczywiście pana Marka Romanowskiego, który muzyczne tematy ogarnia jak nikt inny w szkole.

                   

        Nad całością imprezy czuwała pani Marta Tułazińska, a w jej organizację włączyła się klasa IIIA i IIIC.

                 

        Pragniemy również poinformować, że główną nagrodę zdobyła klasa ID, choć niełatwo było jej pokonać inne klasy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udaną zabawę i dystans do siebie.

         

        XII Dni Papieskie.

         

        Do tradycji naszej szkoły należą obchody Dni Papieskich. W tym roku po raz dwunasty pragnęliśmy uczcić pamięć błogosławionego Jana Pawła II –Papieża Rodziny.

                

        Z tej okazji w dniu 16 października 2012r. dla uczniów naszej szkoły została przygotowana akademia poświęcona znaczeniu rodziny w życiu błogosławionego Jana Pawła II.

             

        Uroczystość pod kierunkiem nauczycieli katechetów, muzyki i plastyki przygotowali uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej.

               

        Z tejże okazji panie z biblioteki szkolnej przygotowały okolicznościową wystawę, która ukazywała Jana Pawła II jako papieża wspierającego rodziny.

             

         

        Dzień Edukacji Narodowej.

         

        Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej, zwanego powszechnie Dniem Nauczyciela, na długo pozostaną w naszej pamięci. I to nie tylko dlatego, że trwały aż 4 dni, ile z powodu różnorodności i wysokiego ich poziomu.

        Zaczęło się już w czwartkowy poranek 11 października. Niemal od progu szkoły witali nas odświętnie ubrani, uśmiechnięci uczniowie. Były serdeczne życzenia sukcesów w pracy, podziękowania, przeprosiny za kłopoty, solenne obietnice poprawy.

        A na poparcie uczniowskiej serdeczności – tradycyjne kwiatki, drobne słodycze, no i taki jakiś świąteczny spokój na lekcjach. Bardzo chcemy wierzyć, że od tej pory będzie tak na zawsze, a nie tylko z powodu skróconych tego dnia przerw.

        A że nasi uczniowie potrafią być wspaniali, twórczy i spontaniczni, mogliśmy się przekonać po południu, podczas uroczystej akademii.

        Na szkolnym parkiecie spotkali się wszyscy, którzy społeczność szkolną tworzą: dyrekcja, nauczyciele, pracownicy administracyjni, rodzice, uczniowie.

        Najpierw tradycyjnie – część oficjalna: okolicznościowe przemówienia i życzenia: od Pani Burmistrz Miasta Mrągowo, Wójta Gminy Mrągowo, pana Dyrektora Edwarda Suchana i ciepłe słowa podziękowania od Rady Rodziców. Było wręczenie okolicznościowych nagród wyróżnionym w minionym roku szkolnym nauczycielom, odczytanie nazwisk nagrodzonych pracowników administracyjnych.

                   

        A potem głos zabrały nasze drogie dzieci – uczniowie, gimnazjaliści.

        Najpierw wręczyli panu dyrektorowi symboliczną wiązankę kwiatów „od uczniów – nauczycielom”, a potem dali prawdziwy popis swoich umiejętności oratorskich, wokalnych, tanecznych.

        Część artystyczna przebiegała pod hasłem: ”Z pustego i Salomon nie naleje – ale nauczyciel musi”.

                   

        Gimnazjaliści, przygotowani przez panie: Iwonę Michnowicz i Katarzynę Szablak z łatwością odtwarzali rozmowy z pokoju nauczycielskiego: troskę o uczniów, obawy przed egzaminami i sprawdzianami zewnętrznymi, wreszcie osobiste dylematy belfra przed kolejnym stopniem awansu zawodowego.

        A wszystko okraszone wokalnymi popisami podopiecznych pana Marka Romanowskiego, który nieustannie zaskakuje nas swoimi pomysłami na rozwój utalentowanych uczniów.

        Śmialiśmy się bardzo podczas występów tanecznych. Chłopcy „z ADHD” oraz ci z wymiany międzynarodowej z Rodowa pokazali, że taniec łamie wszelkie bariery, także te językowe.

                

                 

                

         

        A na deser- humorystyczny konkurs: „Kto jest na tym obrazku?" Pani Ewa Zając pokazywała na projektorze zdjęcia. A kto na nich był? Nasza Dyrekcja z różnych etapów swojego życia. Zabawa dla wszystkich przednia, bo i pomysł znakomity. Nagroda- bilet komunikacji miejskiej w Warszawie. Dlaczego?

                 

        To kolejny punkt programu naszego święta. Wyjazd do Warszawy na musical „Deszczowa piosenka” w teatrze „Roma”.

         

        Rada Rodziców.

         

         

        Dnia 4 października 2012r. wybrano Prezydium Rady Rodziców Zespołu Szkół nr 4 w Mrągowie, w skład którego weszli:

        1. Figura Ewa- przewodniczący
        2. Spirydon Paweł- zastępca przewodniczącego
        3. Jurkiewicz Joanna- skarbnik
        4. Małkowska Katarzyna- sekretarz
        5. Dolińska-Baczewska Ewa- członek
        6. Ziarkowska Monika- członek

        Gratulują i życzą owocnej współpracy
        Dyrekcja i Rada Pedagogiczna

         

        Święto Szkoły.

        Mrągowo, 26.09.2012r.

         

        „To, co przeżyło jedno pokolenie,
                Drugie przerabia w sercu i pamięci…”

        Słowa poety Or-Ota aktualne są w tradycji naszej szkoły od wielu lat, od czasu, gdy w 1997 r. nadano jej imię Generała Stefana „Grota” Roweckiego.

                 

        Obchodzone w rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego Święto Szkoły jest zawsze okazją do międzypokoleniowego spotkania uczniów, nauczycieli, rodziców z tymi, którzy Patronowi szkoły ślubowali w latach wojny wierność i posłuszeństwo – kombatantom zrzeszonym w ŚZŻAK.

                   

        I choć co roku gości jest niestety coraz mniej, zawsze są przez nas bardzo ciepło przyjmowani, a ich głos słuchany z uwagą.

                 

        Najbardziej zaangażowanym, najwierniejszym przyjacielem naszej szkoły jest pan Antoni Jabłoński, który zawsze podkreśla, że czuje się wśród nas po prostu u siebie.

              

        Tak było i w tym roku. Z okazji Święta Szkoły 26 września pan dyrektor Edward Suchan powitał szczególnie gorąco kombatantów. Byli też przedstawiciele Rady Rodziców, nauczyciele, uczniowie, pracownicy administracyjni szkoły.

                   

        „Ogromną zaletą ludzi wielkich jest skromność i bezinteresowność. Oni nie uważają, że robią coś niezwykłego. Taki też jest nasz patron – Generał Stefan „Grot” Rowecki” – mówił pan dyrektor, zapowiadając część artystyczną, która co roku jest głównym programem szkolnej uroczystości.

              

        Pokazano więc postać Patrona nie jako posągowego bohatera, a prawdziwego człowieka z jego wielkimi czynami, ale i zwyczajnymi ludzkimi słabościami.

                  

        Chłopcy z klasy 4 a odegrali scenkę z lat szkolnych przyszłego generała. Zobaczyliśmy zdolnego, przedsiębiorczego łobuziaka, który z kolegami spiskował przeciwko zaborcy. Były też wspomnienia córki i żony. W ich relacjach przyszły dowódca AK był ciepły, opiekuńczy, ale też stanowczy i konsekwentny. A potem chłopcy z gimnazjum w bardzo sugestywny sposób pokazali moment aresztowania generała Roweckiego przez gestapo.

               

        Młodym aktorom towarzyszyły wokalistki, przygotowane przez pana Marka Romanowskiego. Przepięknie, przejmująco odśpiewane pieśni i piosenki partyzanckie pokazywały kolejne etapy życia i kariery wojskowej Generała.

        Żołnierski testament dowódcy AK odczytał przedstawiciel Rady Rodziców pan Spirydon.

        Tradycyjnie delegacja uczniów z panem Antonim Jabłońskim zapaliła znicz przed tablicą pamięci, a zgromadzeni na uroczystości obejrzeli krótki film o życiu Patrona na tle muzyki Czesława Niemena. Ostatnią oficjalną częścią obchodów Święta Szkoły było wspólne odśpiewanie Hymnu AK.

                

        Pan dyrektor podziękował uczniom i nauczycielom zaangażowanym w zorganizowanie przedstawienia i zaprosił wszystkich na słodki poczęstunek. Kolejne Święto Szkoły za rok.

        Pozostaje tylko mieć nadzieję, że najważniejsi jego goście będą na nim obecni.

         

        Ślubowania Klas Pierwszych.

        Dnia 26 września 2012 roku o godz. 9.00 rozpoczęła się uroczystość Ślubowania Klas Pierwszych. Obecni byli bliscy małych uczniów, dyrekcja szkoły, delegacje starszych klas oraz szczególni goście – bajkowe postacie: Dobra i Zła Wróżka, Kaczka Dziwaczka, Smok Wawelski i Pingwin.

                        

        Impreza miała lekki i pełen czarów charakter. Nie brakowało momentów wzruszeń. Młodzi adepci nauki musieli wykazać się umiejętnościami śpiewu i recytacji, znajomością obowiązków małego patrioty oraz sprytem i mądrością.

                      

                     

                    

                  

         A wszystko po to, by pokonać czar Złej Wróżki i zasłużyć na miano ucznia. Tak też mądrość, bystrość umysłu, spryt pierwszoklasistów i pomoc Dobrej Wróżki zwyciężyły! Od tego momentu stali się uczniami naszej szkoły.

                      

        Uroczystość przygotowały i przeprowadziły p. M. Tułazińska i p. A. Kalinowska.

         

        Akcja „Sprzątanie Świata”.

        Mrągowo, 15.09.2012r.

         

        We wrześniu odbyła się kolejna akcja „Sprzątanie Świata” pod hasłem „Kocham, lubię, szanuję… nie śmiecę”.

                

        Chętni uczniowie klas 4b, 5a, b, c, 6a, c, d SP i IC i IIIA, B gimnazjum sprzątali las nad jeziorem Czos, od Amfiteatru do dawnego ośrodka w Troszczykowie.

                

        Akcja odbyła się we współpracy z Nadleśnictwem Mrągowo.

                  

        Efektem powyższych działań było zebranie 27 worków 60- litrowych śmieci. Największy procent wśród zebranych odpadów stanowiły szklane i plastikowe butelki. Ponadto znalazły się opony, odzież, kołpak, materiały budowlane.

                   

        Na koniec, po ciężkiej pracy, wszyscy uczestnicy akcji wzięli udział w poczęstunku przygotowanym przez pracowników Nadleśnictwa.

                    

         Były kiełbaski pieczone w ognisku, napoje i słodycze, a także wiele radości ze wspólnie spędzonego czasu.

                    

        Inauguracja nowego roku.

         

        „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz tego dokonać”. Te słowa Walta Disneya, wypowiedziane przez Dyrektora ZS nr 4 p. mgra Edwarda Suchana, od nowego roku szkolnego rozpoczynającego kadencję na w/w stanowisku, zainaugurowały rok szkolny 2021/2013 w Zespole Szkół nr 4.

                          

        Od rana 3 września korytarze i sala gimnastyczna tętniły radosnym gwarem. Odświętnie ubrani uczniowie, przejęci rodzice z niecierpliwością czekali na przysłowiowy „pierwszy dzwonek”. Inauguracja nowego roku szczególnych emocji dostarczyła najmłodszym : zerówkowiczom, pierwszoklasistom.

                          

         Dla nich właśnie zaczął się bardzo ważny etap w życiu – czas zdobywania wiedzy, nabywania nowych umiejętności, zawierania nowych znajomości. Słowem - szkoła.

                         

        Równie przejęci byli też czwartoklasiści. Ich też czeka trudny egzamin odnalezienia się w nowej szkolnej rzeczywistości. Nowe przedmioty, nowi nauczyciele i wychowawcy.

        Wiele nowych wyzwań czeka też gimnazjalistów, zwłaszcza tych z klas trzecich. Przed nimi trudne egzaminy, otwierające drogę do nowych szkół. Ale na pewno sobie poradzą, o co zadbają tak rodzice, nauczyciele, jak i dyrekcja szkoły.

                       

        Od nowego roku szkolnego naszą szkołę poprowadzi p. Edward Suchan, a wspierać go będą panie: Weronika Maścianica (wicedyrektor klas nauczania zintegrowanego), Agata Sadowska (wicedyrektor ds. dydaktycznych), Ewa Chodkowska (wicedyrektor ds. wychowawczych).

        Jak powiedział pan dyrektor, przed nami nowy rok szkolny 2012/2013. „Rok spełniania marzeń”.

         

        Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013 klas 0 - 3.

         

        3 września odbyła się Uroczysta Inauguracja roku szkolnego 2012/2013 z udziałem rodziców i zaproszonych gości. Serdecznie powitano wszystkich uczniów, a szczególnie tych, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły.

                      

        W tym dniu uczniowie edukacji wczesnoszkolnej z uśmiechem na twarzy pożegnali wakacje i przywitali szkołę.

                   

                      

                      

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Gen. Stefana „Grota” Roweckiego w Mrągowie, os. Osiedle Mazurskie 12
      • tel. 089-742-69-71
      • os. Mazurskie 12 11-700 Mrągowo Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych