Akademia z okazji 81. rocznicy utworzenia Armii Krajowej i Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Dzień 2 marca 2023 r. obchodzony był w naszej szkole bardzo uroczyście, ponieważ połączył dwa ważne święta narodowe: 81. rocznicę utworzenia Armii Krajowej i Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji odbyła się okolicznościowa akademia, której mottem przewodnim były słowa: ,,Bóg, honor, ojczyzna”. Towarzyszyły one naszym wspaniałym bohaterom,: żołnierzom Armii Krajowej, którzy podczas II wojny światowej wiernie służyli ojczyźnie, często ponosząc w jej obronie najwyższą ofiarę- własne życie. Po wojnie zaś, ci, co ocaleli- ,,Wyklęci”, zwani teraz ,,Niezłomnymi”, byli represjonowani, więzieni przez komunistyczne władze i skazywani na śmierć. Dzisiejsza uroczystość była przykładem, że historia o nich nie zapomniała i doczekali się swojego święta oraz należytego szacunku wśród potomnych. Akademia rozpoczęła się od części oficjalnej. Uczniowie prowadzący powitali zaproszonych gości:
-
p. Tadeusza Łapkę- Zastępcę Burmistrza Miasta Mrągowa,
-
p. Henryka Nikonora - Przewodniczącego Rady Miasta,
-
p. Anetę Żbikowską- Przewodniczącą Rady Rodziców,
-
p. Annę Białochleb – przedstawicielkę Prezydium Rady Rodziców
oraz Dyrekcję Szkoły Podstawowej nr 4 w Mrągowie: p. Wojciecha Kordaczuka - Dyrektora Szkoły, p. Agatę Cieślowską - Wołosz- Wicedyrektor Szkoły, p. Annę Zdanowską - Wicedyrektor Szkoły.
Kolejnym punktem programu była cześć artystyczna.
W odświętny nastrój tej uroczystości wprowadziły obecnych patriotyczne piosenki w wykonaniu chóru szkolnego pod batutą p. Justyny Połomskiej. Montaż słowno – muzyczny, który przygotowała p. Anna Daciuk, we współpracy z p. Bogusławą Tarymą, przybliżył zebranym historię utworzenia Armii Krajowej oraz jej roli w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Stał się też okazją do podkreślenia roli Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”, który symbolizuje hołd dla polskich bohaterów - żołnierzy podziemia antykomunistycznego, którzy walczyli z komunistycznym agresorem w latach 40. i 50. Dla wielu z nich walka z władzą komunistyczną, podległą sowieckiemu reżimowi, zakończyła się tragicznie – oddali swoje życie, pozostając do końca lojalnymi wobec przysięgi na wierność Ojczyźnie. Recytacja wierszy w wykonaniu uczniów z klas: 6b, 5b, 4a , okolicznościowe scenki i informacje historyczne przeczytane przez uczennice z klasy 8b skłoniły zebranych do zadumy i refleksji nad losem żołnierzy AK - Żołnierzy Niezłomnych. Pomogła w tym też prezentacja multimedialna o jednym z bohaterskich żołnierzy- Józefie Franczaku ps. „Lalek”. Całości dopełniła odświętna dekoracja przygotowana przez p. Lucynę Gosiewską. Koordynatorem uroczystości była p. Beata Więcek.
Na zakończenie głos zabrał p. Krzysztof Marek Nowacki, który podziękował za przygotowanie tej pięknej akademii i zaznaczył , że Polakiem nie jest się przez przypadek. Nasze historyczne dziedzictwo łączy przeszłe, teraźniejsze i przyszłe pokolenia, tworząc tożsamość narodową. Następnie p. Tadeusz Łapka wspomniał swoją rodzinną historię, nawiązującą do dzisiejszej uroczystości. Głos zabrała również p. Aneta Żbikowska, która dziękując za przygotowanie tego występu, wspomniała też wszystkich bezimiennych bohaterów, którzy swoje życie oddali w obronie ojczyzny. Na zakończenie p. Wojciech Kordaczuk podsumował: „ Naszym obowiązkiem jest, by prawda o wszystkich niezłomnych żołnierzach, których najwyższą wartością była ojczyzna, nigdy nie zginęła.” Ta lekcja historii uświadomiła wszystkim zebranym, że dzisiaj możemy dumnie patrzeć na naszą historię, na naszych bohaterów i ich niezłomną postawę. Ich walka była nie tylko o wolność i niepodległość, ale też o godność i honor. Dzięki ich poświęceniu i determinacji, Polska może dziś cieszyć się wolnością, demokracją i niezależnością. Ich historia powinna być zawsze żywa i przypominać nam o wartościach, za które warto walczyć i poświęcać się dla dobra wspólnego.
Cześć i chwała bohaterom!
Opracowała: Bogusława Taryma