1 marca to dzień poświęcony pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dzisiaj podczas wojewódzkich obchodów, których organizatorami byli: Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty w Olsztynie oraz Szkoła Podstawowa nr4 im. Generała Stefana „Grota” Roweckiego w Mrągowie, oddano hołd żołnierzom drugiej konspiracji za ich odwagę i patriotyzm.
Ileż musiało upłynąć lat i zostać wylanych łez, żeby można było o tych niezłomnych ludziach, o żołnierzach zwanymi „wyklętymi” mówić w glorii i chwale. Data ustanowienia święta przez Sejm nie była przypadkowa. Właśnie 1 marca 1951r. w mokotowskim więzieniu zostali zamordowani ostatni przywódcy IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, którzy kontynuowali od 1945r. dzieło konspiracyjne Armii Krajowej.
Uroczystość w Mrągowie rozpoczęła się mszą świętą w intencji Ojczyzny i „Żołnierzy Niezłomnych” w kościele pw. Błogosławionego Honorata Koźmińskiego w Mrągowie pod przewodnictwem Metropolity Warmińskiego J. E. Bpa dr Janusza Ostrowskiego. Homilię wygłosił J.E. ks. Abp Edmund Piszcz – emerytowany Metropolita Warmiński, który mówił, że naszym obowiązkiem jest miłość do Ojczyzny. Żołnierze Wyklęci zasługują na szacunek i miłość, gdyż walczyli za prawdę o Ojczyźnie, a tylko prawda uczyni nas wolnymi. Abp E. Piszcz przypomniał również słowa Cypriana Kamila Norwida: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. W czasie nabożeństwa nauczycielka p. Lucyna Obrycka przeczytała Słowo Boże, p. Bogusława Taryma zaśpiewała Psalm, a p. Ewa Chodkowska odczytała Modlitwę Wiernych. W uroczystej mszy wzięli udział zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie. Ceremonię uświetniła obecność sztandaru i Kompani Honorowej 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Uczestniczyły również poczty sztandarowe ze sztandarem Szkoły Podstawowej nr 4 im. Generała Stefana „Grota” Roweckiego w Mrągowie oraz sztandarem Armii Krajowej, który jest pod opieką szkoły.
Po mszy świętej nastąpił przejazd pod pomnik Obrońców Suwerenności i Niepodległości Rzeczpospolitej w Mrągowie, gdzie odbył się apel oraz oddane zostały salwy honorowe Wojska Polskiego. Następnie zostały złożone kwiaty pod pomnikiem z okazji Wojewódzkich Obchodów Święta Pamięci Żołnierzy Wyklętych przez : dyrekcję Szkoły Podstawowej nr 4 im. Gen. Stefana „Grota” Roweckiego w Mrągowie – p. Wojciecha Kordaczuka z p. Agatą Cieślowską-Wołosz, posła na Sejm RP – p. Iwonę Arent, posła na Sejm RP – p. Jerzego Wojciecha Małeckiego, burmistrza Dobrego Miasta – p. Jarosława Kowalskiego , starostę olsztyńskiego – p. Andrzeja Abako wraz z adwokatem Lechem Obarą, zastępcę dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa –p. Mieczysława Włosa, komendanta Wojewódzkiej Straży Rybackiej w Olsztynie – p. Szczepana Worobieja, dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – p. Grzegorza Kierozalskiego wraz z Jackiem Pawlikiem, Bożeną Ulewicz oraz Jolantą Andruszkiewicz, burmistrza Miasta Mrągowo –p. Stanisław Bułajewskiego z przewodniczącym Rady Miejskiej w Mrągowie – p. Henrykiem Nikonorem, starostę powiatu mrągowskiego – p. Barbarę Kuźmicką-Rogalę z przewodniczącym Rady Powiatu – p. Romanem Rapkowskim.
Następnie zaproszeni goście udali się do Szkoły Podstawowej nr4 w Mrągowie, gdzie odbyło się poświęcenie nowej tablicy upamiętniającej patrona szkoły – Generała Stefana „Grota” Roweckiego oraz dzień - 1 marca jako święto „Żołnierzy Wyklętych”. Poświęcenia dokonał J. E. Bp dr Janusz Ostrowski. Fundatorem tablicy jest prezes Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Warmińsko – Mazurskiego ProPatria – p. Władysław Kałudziński.
Kolejnym etapem było wejście pocztów sztandarowych przygotowanych przez p. Moniką Ziewiec i odśpiewanie hymnu państwowego przy akompaniamencie orkiestry wojskowej. Chwilę później minutą ciszy uczczono pamięć ofiar ataku rosyjskiego na Ukrainę oraz pamięć ks. Marka Wyszyńskiego………, przyjaciela szkoły. Potem rozpoczął się koncert Orkiestry Wojskowej 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. Następnie p. Grażyna Garnowska, która pełniła rolę konferansjera, w imieniu pana Dyrektora mgr Wojciecha Kordaczuka, gospodarza i inicjatora tego przedsięwzięcia, powitała dostojnych gości. Chluby całej uroczystości niewątpliwie dodali:
- p. Iwona Arent – poseł na Sejm RP,
- p. Jerzy Wojciech Małecki – poseł na Sejm RP,
- p. Wojciech Kossakowski – poseł na Sejm RP,
- p. Małgorzata Kopiczko – senator RP,
- p. mgr Krzysztof Marek Nowacki - Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty w Olsztynie,
- JE ks. abp dr Edmund Piszcz – emerytowany Metropolita Warmiński (1992 – 2006),
- p. Barbara Kuźmicka – Rogala – starosta powiatu mrągowskiego,
- p. Sławomir Prusaczyk – wicestarosta powiatu mrągowskiego,
- p. dr hab. Stanisław Bułajewski – Burmistrz Miasta Mrągowo,
- p. Piotr Piercewicz- wójt gminy Mrągowo.
Następnie pan Dyrektor W. Kordaczuk został poproszony o zabranie głosu i po serdecznym powitaniu zaproszonych gości podzielił się garścią refleksji na temat święta „Żołnierzy Wyklętych” oraz organizacji tej uroczystości. Stwierdził, że naszym wspólnym obowiązkiem jest mówienie o wartościach i czas, który jest nam dany, należy właściwie wykorzystać. Trzeba pamiętać każdego dnia, że mamy wpływ na kreowanie świata.
Po wystąpieniu p. Dyrektora rozpoczął się montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Najbardziej wzruszający był taniec z biało-czerwoną flagą pierwszoklasistów według choreografii p. Marzanny Dobrosielskiej. Wysłuchaliśmy pięknych pieśni patriotycznych oraz recytacji wierszy. Nad przygotowaniami dzieci czuwały panie: Justyna Połomska, Marta Śniadowska oraz Katarzyna Oman-Janczewska.
Dalej głos zabrali zaproszeni goście. Jako pierwsza poproszona została p. senator Małgorzata Kopiczko, która wyraziła wdzięczność za możliwość udziału w tak wzruszającej akademii.
Następnie głos zabrał pan Krzysztof Marek Nowacki – Kurator Oświaty w Olsztynie, który stwierdził, że miłość do Ojczyzny jest naszym prawem, mamy również prawo do umiłowania wolności i życia w takim kraju. Od nas zależy, jak będzie wyglądać Rzeczpospolita Polska. Następnie poproszono o kilka słów starostę mrągowskiego p. Barbarę Kuźmicką – Rogalę, która zwróciła uwagę na piękny występ najmłodszych i zakorzenienie w nich ducha patriotyzmu. Z kolei burmistrz miasta Mrągowa p. Stanisław Bułajewski w swoim wystąpieniu odniósł się do bieżącej sytuacji na świecie, czyli ataku Rosji na Ukrainę. Z dumą wspominamy tych, którzy biją się o los Ojczyzny i jej wolność. Patrzymy na naszych braci z Ukrainy, którzy zaciekle bronią swojego kraju. „Żołnierze Wyklęci” także nie myśleli o sobie, ale o naszym państwie. Przemówienie zakończył słowami: „Cześć i chwała bohaterom!”
W dalszej części głos zabrali: biskup pomocniczy Archidiecezji Warmińskiej –JE ks. Bp Janusz Ostrowski, następnie przewodniczący Klubu Gazety Polskiej –p. Jerzy Antoni Gosiewski.
Poproszono o wykład na temat „Żołnierzy Wyklętych” starszego specjalistę Oddziałowego Biura Badań Historycznych Delegatury IPN w Olsztynie – p. Michała Ostapiuka, który z dużym zaangażowaniem przybliżył zgromadzonym historię żołnierzy walczących z komunizmem, stawiających opór sowietyzacji Polski.
Na zakończenie p. Dyrektor W. Kordaczuk podziękował za przygotowanie uroczystości p. Agacie Cieślowskiej- Wołosz, która koordynowała to przedsięwzięcie oraz p. Annie Zdanowskej. Następnie zostały wręczone podziękowania za udział w uroczystości i pomoc w realizacji tego święta. Następnie goście udali się na poczęstunek. I tak zakończył się ten wyjątkowy dzień dla naszej społeczności szkolnej.