83. Rocznica Zbrodni Katyńskiej
„Klękamy przy nieznanych mogiłach z tą świadomością, że zapłacili oni szczególną cenę naszej wolności. Dali – rzec można – definitywny kształt tej wolności, klękamy zwłaszcza przy mogiłach katyńskich. Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości i nie może być wymazana z pamięci Europy”.
Jan Paweł II
17 września 1939 roku, bez formalnego wypowiedzenia wojny, Armia Czerwona zaatakowała Polskę. III Rzesza i ZSRS rozpoczęły okupację terytorium naszego kraju. Z chwilą zajęcia przez Armię Sowiecką wschodnich terenów Rzeczypospolitej rozpoczęły się masowe represje ludności. Decyzją Biura Politycznego KC WKP(b) z 2 października 1939 roku utworzono m.in. trzy obozy specjalne w Kozielsku, w Starobielsku i w Ostaszkowie. Trafili tam polscy jeńcy wojenni: oficerowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej, księża, prawnicy, urzędnicy państwowi oraz inni przedstawiciele elit przedwojennej Polski. Na podstawie rozkazu Józefa Stalina z 5 marca 1940 roku NKWD rozstrzelało około 22 tys. jeńców przetrzymywanych w tych miejscach odosobnienia. Masowe rozstrzeliwania rozpoczęły się z początkiem kwietnia 1940 roku i trwały do połowy maja tego samego roku. W lesie katyńskim zginęli jeńcy przetrzymywani w obozie w Kozielsku, w Charkowie zgładzono osoby z obozu w Starobielsku, natomiast w siedzibie NKWD w Twerze stracili życie więźniowie obozu ostaszkowskiego. Miejscem ich spoczynku jest las w pobliżu wsi Miednoje.
Zbrodnia Katyńska to nazwa, którą rozszerzano na zbrodniczą działalność NKWD wobec Polaków przetrzymywanych we wszystkich obozach i więzieniach Zachodniej Białorusi i Ukrainy.
Dziś Katyń jest nie tylko miejscem straszliwej zbrodni, ale również symbolem pamięci o wymordowanej polskiej inteligencji oraz nieustępliwego dążenia do prawdy.
” Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”
Adam Mickiewicz
W 83. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej uczniowie naszej szkoły zarówno ci młodsi z klas 0-3 jak i starsi z klas 4-8 uczcili pamięć ofiar sowieckiego mordu, a także wysłuchali informacji o zbrodni katyńskiej.