Grudzień w świetlicy
Turniej Piłki Ręcznej chłopców
Wycieczka klasy 3a
17 grudnia 2024 roku klasa 3a odwiedziła Przystań Świętego Mikołaja w Gwarku - magiczne miejsce, gdzie marzenia się stają się rzeczywistością!
Uczniowie spotkali się z Mikołajem, który wprowadził ich w niezapomnianą, świąteczną atmosferę. Dzieci miały okazję integrować się poprzez wspólne zabawy, które pozwoliły im lepiej się poznać.
Całe wydarzenie miało edukacyjny charakter i odbyło się w zimowym klimacie, pełnym radości, śmiechu oraz magii Świąt Bożego Narodzenia. Wizyta w Przystani Świętego Mikołaja była doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu.
Izabela Marcinek
Wycieczka klasy 3b
- 13
Dnia 16 grudnia 2024 r., klasa 3b wraz z paniami Moniką Jezuit i Iwoną Hibner odwiedzili Przystań Świętego Mikołaja w Pięknej Górze.
Dzieci uczestniczyły w różnych warsztatach, aktywnościach ruchowych, a także spotkały samego Świętego Mikołaja ;)
Była to wspaniała przygoda, która przeniosła uczniów w magiczny świat świątecznej atmosfery.
Monika Jeziut
Warsztaty archeologiczne w zerówkach
- 2
Dnia 17.12.2024r. w klasach zerowych odbyły się zajęcia archeologiczne realizowane przez Fundację Przyjaciół Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Podczas zajęć dzieci zapoznały się z zawodem archeologa oraz dowiedziały się w jaki sposób można odkrywać bardzo dawną historię. Słuchały fascynujących opowieści o dawnych cywilizacjach i ich dziedzictwie. Oglądały narzędzia pracy archeologa, wykopywały w przygotowanej piaskownicy zabytki przy pomocy archeologicznych sprzętów.
Każdy uczestnik warsztatów na koniec otrzymał naklejki i Dyplom Przedszkolaka Galindziaka.
E. Eźlakowska
4
Apele porządkowe
- 2
17 grudnia 2024 roku o godzinie 9.00 odbył się apel porządkowy dla klas edukacji wczesnoszkolnej i oddziałów przedszkolnych, a o godzinie 10.00 dla klas 4-8.
Spotkania z uczniami poprowadziła pani wicedyrektor Marta Tułazińska. Omówiła sprawy dotyczące odpowiedniego zachowania się uczniów w czasie przerw, używania telefonów komórkowych, poprawnego korzystania z toalety, nie niszczenia mienia szkoły, bezpiecznych powrotów do domu oraz oczekiwania na lekcje w świetlicy szkolnej.
W kolejnej części pani wicedyrektor zachęcała dzieci do aktywnego spędzania czasu wolnego podczas przerwy świątecznej oraz do całkowitego zrezygnowania z puszczania petard i fajerwerk w czasie zabawy sylwestrowej ze względu na bezpieczeństwo, ekologię oraz dobro zwierząt.
Następnie zostały rozdane nagrody za konkursy przeprowadzone w ubiegłych miesiącach:
- dyplomy za uczestnictwo w zajęciach z piłki ręcznej w ramach projektu "Gramy w ręczną" - opiekun p. Anna Murawska
- za konkurs "Chcę być zdrowy i bezpieczny - wolny od uzależnień" dla klas 0-3 oraz 4-8 - opiekunowie p. pedagog Joanna Samsel oraz p. pedagog Adrianna Chmielewska
- za konkurs "Tolerancja - akceptacja, równość, szacunek" dla klas 0-3 oraz 4-8 - opiekunowie p. Maria Salwin oraz p. Iwona Hibner
- konkurs "Pięknego czytania" dla klas 4-8 - opiekun p. Katarzyna Szablak
- konkurs geograficzny - opiekunowie p. Danuta Martyniuk oraz p. Katarzyna Szablak
Wszystkim zwycięzcom oraz wyróżnionym w konkursach serdecznie gratulujemy.
Spotkania zostały zakończone miłym akcentem - rozlosowano nagrody niespodzianki za test w ramach psychoedukacji dla dzieci i rodziców.
Test dotyczył wpływu smartfonów na nas dla klasach 0-3 oraz na temat relacji koleżeńskich w klasach 4-8. Uczniowie po rozmowach z rodzicami wypełniali odpowiedzi i składali je u wychowawców.
Dzieci, którym sprzyjał los zostały obdarowane nagrodą pozwalającą spędzić czas aktywnie bez użycia telefonu ;)
2
AKCJA KARTKA DLA SENIORA
- 3
Do akcji „Kartka dla seniora” włączyło się 216 osób z naszej szkoły. Wykonano 350 kartek świątecznych z życzeniami dla seniorów. Część kartek przekazano do Mojego Domu na Sielskiej w Olsztynie, a pozostałe kartki z życzeniami przekazano seniorom w naszej okolicy: Domu Dziennego Pobytu w Mrągowie i Stowarzyszeniu Dzieci Wojny oddział w Mrągowie.
Wszystkim zaangażowanym bardzo dziękujemy za włączenie się do akcji, za okazane serce, wrażliwość i empatię dla drugiego człowieka.
Katarzyna Szablak
XXIV edycja Ogólnopolskiego Konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski"
"Biologia w praktyce, czyli DOTKNIJ,ZBADAJ, ZROZUM"
W ramach realizacji innowacji pedagogicznej "Biologia w praktyce, czyli DOTKNIJ, ZBADAJ, ZROZUM" uczniowie klas 5 wykrywali witaminę C w produktach spożywczych oraz szukali odpowiedzi na pytanie "Czy więcej witaminy C jest w pomarańczy, czy w cytrynie? Sprawdzali również, czy zakupione soki owocowe zawierały witaminę C.
W doświadczeniu wykorzystaliśmy kleik skrobiowy i jodynę. Jodyna zabarwia skrobię na granatowo. Dodanie witaminy C do roztworu skrobi powoduje jego odbarwienie. Im więcej witaminy C, tym odbarwienie zachodzi szybciej.
Do zlewek zawierających wodę z kleikiem skrobiowym i jodyną, dodawaliśmy soki bezpośrednio wyciśnięte z owoców oraz soki zakupione w sklepie. Były to nasze próby badawcze. Obserwując zmiany zachodzące w roztworach skrobi doszliśmy do wniosku, że wszystkie badane owoce są bogate w witaminę C. Najwięcej jest jej w pomarańczy, a nie jak każdy sądził w cytrynie. Zakupione soki owocowe również zawierały witaminę C, ale w dużo mniejszych ilościach.
Opiekun
Paulina Kuliś
Zajęcia praktyczne z biologii
W ramach zajęć praktycznych uczniowie klas V i VII sprawdzali obecność skrobi w produktach spożywczych.
Obecność skrobi można wykryć przy użyciu jodyny. W kontakcie ze skrobią roztwór jodyny zmienia barwę z brązowej na granatową. W doświadczeniu wykorzystaliśmy produkty pochodzenia roślinnego: chleb, ziemniaka, jabłko, pomidora, ogórka oraz produkty zwierzęce: ser, wędlinę i jajko.
Opiekun
Paulina Kuliś
Doświadczenie cześć II "Jak dżdżownice wpływają na żyzność gleby?"
Uczniowie klas 6 podczas lekcji biologii i upływie 4 tygodni od przeprowadzenia I etapu doświadczenia, przeszli do wykonania drugiej części.
W słoju, który stanowił próbę kontrolną (bez dżdżownic) oraz w słoju, który stanowił próbę badawczą (z dżdżownicami) wysiali po 20 nasion parzenicy.
Uczniowie cały czas dbają o wilgotność ziemi, obserwują zmiany w terrarium.
Więcej informacji wkrótce.
Opiekun: p. Paulina Kuliś
Przedstawienie pt.:"ŚWIEĆ GWIAZDECZKO MAŁA ŚWIEĆ"
13 grudnia 2024 r. klasa 2d pod opieką p. Marzenny Dobrosielskiej przygotowała przedstawienie pt.:"ŚWIEĆ GWIAZDECZKO MAŁA ŚWIEĆ" dla klas edkuacji wczesnoszkolnej oraz oddziałów przedszkolnych z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Serdecznie gratulujemy małym artystom.
Dzięki występowi mogliśmy poczuć atmosferę zbliżających się Świąt!
Wracamy ze złotymi medalami!
W miniony weekend odbył się Ogólnopolski Turniej Minisiatkówki Chłopców
„SIATKÓWKA WŚRÓD GWIAZD”.
W kategorii czwórek okazaliśmy się najlepszym zespołem i do Mrągowa wróciliśmy ze złotymi krążkami! W rozgrywkach, które odbyły się w minioną sobotę (07.12.2024 r.) uczestniczyło 14 drużyn z trzech województw: podlaskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Rywalizowały ze sobą zespoły m.in. z Olsztyna, Białegostoku, Tłuszcza, Węgorzewa i Mrągowa.
Każda drużyna miała okazję rozegrać około 10 meczów. Najlepszym województwem okazało się warmińsko-mazurskie, ponieważ aż 3 zespoły zajęły medalowe miejsca. Nasi chłopcy z klasy 6d, przez całe rozgrywki prezentowali niezwykle wysoki poziom, co znalazło odzwierciedlenie w wynikach. Po fenomenalnej grze zwyciężyli w całym turnieju, za co otrzymali złote medale i nagrody rzeczowe. Drugie miejsce w rozgrywkach wywalczyła drużyna AZS-u Olsztyn 1, a podium uzupełnił drugi zespół ze stolicy województwa - AZS Olsztyn 2.
Warto podkreślić, że najlepszym zawodnikiem turnieju wybrany został reprezentant naszej szkoły, Jonatan Białochleb. Skład drużyny: Jonatan Białochleb, Filip Buczkowski, Filip Nestoruk, Wiktor Kardas, Igor Szewczak.
Trener: Joanna Ratajczyk
Mikołajki - czas wspólnej zabawy ;)
- 26
6 grudnia to wyjątkowy dzień w naszej szkole ;)
Odwiedził uczniów św. Mikołaj, obdarował małe i duże dzieci słodkościami.
Radości było mnóstwo, dzieciaki wyściskały Mikołaja i przywitały go radosnymi okrzykami! Wszyscy spędziliśmy w miłej atmosferze ten mikołajkowy czas!
Hoł, hoł, hoł...
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie słodkości.
5Mikołajkowy klimat był z nami przez cały dzień. Przerwy umilała nam świąteczna muzyka, tego dnia nie było dzwonków na lekcje;)
Uczniowie ubrali się w czerwone stroje, nałożyli mikołajkowe czapki bądź opaski reniferów lub skrzatów.
Wszyscy bawili się świetnie na parkiecie szkolnym w rytm świątecznych hitów.
7Na koniec tego wyjątkowego dnia zerówkowiczów odwiedzili Mikołajowie na motorach. Dzieci pięknie zaśpiwały piosenki, które specjalnie dla nich przygotowały. Najmłodsi zostali obdarowani cukierkami. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie i Mikołajowie odjechali do kolejnych maluchów.
Do zobaczenia za rok! ;)
Wspólne ubieranie choinki
5 grudnia 2024 r. na szkolnym parkiecie stanęła ogromna, bo aż ośmiometrowa choinka.
Dziękujemy dzieciom oraz paniom nauczycielkom z klas 0-3 za piękne ozdoby i wysiłek, który włożyliście w przyozdobienie świątecznego drzewka.
M. Cichowska, A. Barma, J. Samsel
WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE KLASY IA W MUZEUM W MRĄGOWIE
- 4
03.12.2024r. uczniowie klasy IA pod opieką p. Ewy Brakonieckiej i p. Kornelii Gulbinowicz wzięli udział w Warsztatach Bożonarodzeniowych zorganizowanych przez Muzeum w Mrągowie.
Na wstępnie pracownik muzeum zapoznał uczniów z tradycjami bożonarodzeniowymi. Poruszył kwestię ubierania choinek i ozdób do tego przeznaczonych. Każde z dzieci miało także możliwość wypowiedzenia się na temat, co im się kojarzy z tymi świętami oraz jakie znają i obchodzą tradycje świąteczne.
Potem nastąpiła część praktyczna. Uczniowie wykonywali bałwanki z białych skarpetek według własnego pomysłu. Organizatorzy warsztatów zapewnili niezbędne materiały: skarpetki, nasiona do ich wypełnienia, sznurek, kolorowe materiały oraz drobne gadżety takie jak samoprzylepne oczka i koraliki, Dzieci z ogromnym zaangażowaniem przystąpiły do wykonywania powierzonego im zadania, co można obejrzeć na załączonych fotografiach.
Dziękujemy pracownikom Muzeum w Mrągowie za sympatyczną atmosferę i profesjonalne przeprowadzenie zajęć.
Opracowała: Kornelia Gulbinowicz
Listopad w świetlicy szkolnej
Dzień Pluszowego Misia w szkolnej bibliotece
- 7
Na całym świecie 25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Zabawka ta od prawie 120 lat towarzyszy dzieciom pod każdą szerokością geograficzną ciesząc zarówno tych najmłodszych jak i tych nieco starszych.
Z tej okazji szkolna biblioteka zorganizowała akcję Dzień Pluszowego Misia w szkolnej bibliotece, w której każdy uczeń, 25 listopada 2024 r., który przyszedł do biblioteki obejrzał wystawę o misiach i wypożyczył książkę otrzymał niespodziankę.
Uczniowie klas 0 - 1 SP wzięły udział w lekcji bibliotecznej, wysłuchały opowiadania o misiach i niedzwiadkach, odpowiadały na pytania, otrzymały kolorowanki i zadania do wykonania z misiami oraz wykonały pamiątkowe zdjęcia.
W akcji wzięło udział 198 os. naszej szkoły.
Katarzyna Szablak
Wyniki konkursu "Mój przyjaciel miś"
Bohaterzy z klasy 5d
Uczniowie z naszej szkoły pomogli dla starszej Pani. Chłopcy: Max Tracz, Jakub Zieliński - Kuśnierz oraz Jakub Włodarczyk z klasy 5d zbierali cukierki 31 października 2024 r. chodząc po domach. Jedno z mieszkań otworzyła im ranna starsza Pani, uczniowie nie zbagatelizowali sytuacji i wezwali pogotowie ratunkowe, które udzieliło pomocy dla Pani.
Dziś, 25 listopada 2024 r. na godzinie wychowawczej w obecności Pani dyrektor Anny Jakubczyk, wnuczka poszkodowanej starszej Pani podziękowała chłopcom za wspaniałą postawę godną naśladowania. Wręczyła symbliczne medale oraz słodkości.
Jesteśmy bardzo dumni z zachowania chłopców. To wspaniałe, że młodzi ludzie są tak wrażliwi na zdrowie innych i wiedzą jak się zachować w trudnej sytuacji.
Archiwum Aktualności