Logopeda - kim jest i czym się zajmuje?
Logopeda zajmuje się przede wszystkim wadami wymowy, ale nie tylko.
Pomaga diagnozować wiele problemów natury społeczno-psychologicznej, walczyć z barierami językowymi i i wspiera prawidłowy rozwój dziecka.
W zakresie kompetencji logopedy jest także pomoc osobom dorosłym, borykającym się z problemami z mową. Zobacz, kiedy warto się do niego zgłosić i w czym, może Ci pomóc.
1. Kim jest logopeda?Logopeda jest specjalistą w zakresie nauk o kształtowaniu mowy w okresie rozwoju dziecka, a także na późniejszych etapach życia człowieka.
Łączy w sobie cechy psychologa, filologa oraz terapeuty.
Jego zadaniem jest zwalczenie problemów z prawidłową komunikacją językową.
Często pod jego opiekę trafiają także dzieci z zaburzeniami rozwoju - zespołem Aspergera, spektrum autyzmu, a także osoby dwujęzyczne, które mają problem z adaptacją w danym środowisku.
Logopeda pomaga walczyć z takimi problemami, jak:wady wymowyproblemy z pisaniem i czytaniemzaburzenia głosuproblemy emisyjneproblemy fonetyczne, gramatyczne oraz leksykalneKiedy warto zgłosić się do logopedy?
Wizyty u logopedy są najbardziej efektywne, kiedy zgłaszamy się do niego w bardzo młodym wieku (lub rodzice nas zgłaszają).
Korekcja wad wymowy u osób dorosłych jest oczywiście możliwa, ale często zajmuje nieco więcej czasu ze względu na tzw. pamięć mięśniową, która u dorosłych jest bardziej rozwinięta.
Dla rodziców istotną informacją jest to, że nie należy czekać, aż dziecko samo wyrośnie z określonej wady wymowy.
Nie zawsze bowiem tak się dzieje.
Dlatego konsultacja z logopedą jest ważna w przypadku wszelkich nieprawidłowości w porozumiewaniu się.
Sygnały, które mogą zaniepokoić i skłonić do wizyty u logopedy, to:nieprawidłowości w budowie aparatu artykulacyjnego, a więc wady zgryzu, zbyt krótkie wędzidełko językowe czy podejrzenie upośledzenia słuchuwymowa różni się u dziecka i jego rówieśnikówwyraźne opóźnienie rozwoju mowy
Jak rozpoznać zaburzenia mowy u dziecka?
Każde dziecko rozwija się mniej więcej w tym samym tempie.
Maluch, który skończył trzy latka, nie powinien mieć problemów z większością samogłosek miękkich i twardych, a także z nosówkami.
Głoski szczelinowe stopniowo zaczynają się pojawiać w czwartym roku życia, a w pełni rozwijają rok później.
U czterolatka zwykle pojawia się także głoska r.
Sześciolatek nie ma już z reguły problemu z żadną z głosek i płynnie posługuje się mową.
Czasem jedynie zastępuje niektóre głoski szczelinowe i wybuchowe - sz, ż, cz, dż - mniej wymagającymi głoskami s, z, c, dz. Dzieci w tym wieku mogą mieć jeszcze tendencję do upraszczania głoski r.
Jeśli na tym etapie rodzice zauważą niepokojące braki, warto zgłosić się do logopedy.