Rok szkolny 2019/2020
Kuratoryjna Konferencja z Zakresu Doradztwa Zawodowego
28 lutego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie odbyła się kuratoryjna konferencja z zakresu doradztwa zawodowego. Oto kilka praktycznych informacji jakie zostały przekazane:
1. Z uwagi na zmiany w przepisach i uznanie osoby poniżej 15 roku życia za pracownika młodocianego – co wynika również z ośmioklasowej szkoły podstawowej – proszono o informowanie i przypominanie rodzicom o konieczności zgłaszania do poradni psychologiczno-pedagogicznej uczniów kończących klasę ósmą, którzy wybierają się do szkoły branżowej.
Uczeń, który zamierza zawrzeć umowę z pracodawcą o praktyczną naukę zawodu jest zobowiązany przedstawić pozytywną opinię poradni p-p o możliwości podjęcia takiej praktyki. Wynika to z przepisów kodeksu pracy.
2. a) do poradni uczniowie zgłaszani są przez rodziców lub opiekunów prawnych z uwagi na to, że nie są pełnoletni.
b) następnie prawni opiekunowie wypełniaj wniosek o przeprowadzenie badań ucznia w wieku szkolnym, dostępny na stronie poradni w Mrągowie lub bezpośrednio w sekretariacie poradni.
c) do wypełnienia wniosku niezbędne są podstawowe dane osobowe w tym PESEL oraz, co bardzo ważne – zaświadczenie lekarza medycyny pracy o możliwości podjęcia nauki w danym zawodzie.
d) po weryfikacji zgłoszeń i nadaniu terminu, uczeń wraz z rodzicem jest zapraszany na badanie. Jest to badanie przesiewowe, stosunkowo krótkie, polegające na ocenie intelektu.
Dodatkowo informacjami zbieranymi od rodzica są:
- dane zdrowotne
- dotychczasowa sytuacja szkolna
- uzdolnienia, mocne strony i predyspozycje jakie zauważa rodzic
- wybrany kierunek kształcenia
- rozmowa z uczniem
e) po badaniu psychologicznym odbywa się poradnictwo całościowe oraz wypełnienie wniosku o wydanie opinii przez rodzica.
Poradnia, jak wynika z przepisów prawa, ma 30 dni na wydanie opinii. Pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Mrągowie zwracają się z prośbą, by kierować uczniów, którzy mają wybrany kierunek kształcenia na badania już od końca maja. Tak, aby mogli jak najszybciej nawiązać umowę o praktyczną naukę zawodu z pracodawcą i dopełnić formalności w szkole.
MŁODOCIANY PRACOWNIK
Kodeks pracy - Dział dziewiąty - Zatrudnianie młodocianych (art. 190 - 206)
Każdy uczeń kończący klasę ósmą, który wybiera się do szkoły branżową I stopnia (zawodowej) i nie u kończył 16 r.ż, musi pamiętać , że przed nawiązaniem umowy o praktyczną naukę zawodu z pracodawcą, powinien przejść obowiązkowe badania z zakresu medycyny pracy oraz badania psychologiczno-pedagogiczne w Poradni P-P.
https://kadry.infor.pl/tematy/mlodociany-pracownik/
https://kadry.infor.pl/kodeks-pracy/mlodociani/
Wycieczka do Komendy Głównej Policji w Mrągowie.
12 listopada 2019r. uczniowie klasy VII b ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Generała Stefana „Grota” Roweckiego w Mrągowie wraz z opiekunami Adrianą Barma i Karoliną Chmielewską udali się na pieszą wycieczkę do Komendy Głównej Policji w Mrągowie.
Głównym celem naszego wyjścia było bliższe poznanie zawodu policjanta, ścieżki edukacyjnej jaka do tego zawodu prowadzi i predyspozycji ,jakie należy posiadać, by pomyślnie przejść przez proces kształcenia i finalnie odnaleźć się w zawodzie funkcjonariusza policji.
Policjantki Joanna Dawidczyk i Dorota Kulig dołożyły wszelkich starań, by podnieść atrakcyjność zajęć i przekazać możliwie jak najwięcej wiadomości, a tym samym zachęcić naszych uczniów do wstąpienia w szeregi mundurowe.
Działania jakie podejmujemy w obrębie doradztwa zawodowego mają za zadanie przygotować uczniów do odpowiedzialnego planowania kariery oraz podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych uwzględniających znajomość własnych zasobów oraz informacje na temat rynku pracy i systemu edukacji.
Szanowni Państwo, Rodzice i Opiekunowie
Prosimy o zapoznanie się z Wewnątrzszkolnym Systemem Doradztwa Zawodowego (WSDZ) Szkoły Podstawowej nr 4 im. Generała Stefana „Grota” Roweckiego w Mrągowie WSDZ.pdf