• Laboratoria Przyszłości 2023/24

        •             Nasza szkoła bierze udział w programie  Laboratoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

          Informacje o programie na stronie: https://www.gov.pl/web/laboratoria

           

        • WYKORZYSTANIE LAMINARKI

        • WYKORZYSTANIE LAMINARKI ZAKUPIONEJ W RAMACH PROGRAMU "LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI" PODCZAS WYKONYWANIA POMOCY DYDAKTYCZNYCH POTRZEBNYCH DO PRACY W SZKOLE.

          Chociaż może się wydawać, że działanie laminarki to skomplikowana procedura, tak naprawdę można w krótkim czasie nauczyć się jej obsługi. Jak zwykle w przypadku elektroniki, rozpoczynamy od uruchomienia sprzętu. Następnie należy zaczekać, aż laminarka się nagrzeje . Wkład, jak nazywa się laminowany materiał, należy włożyć w folię do laminacji. dbając jednocześnie o zachowanie odpowiednich odstępów po bokach. Następnie wszystko przechodzi przez szczelinę między wałkami laminarki. 

          Laminarkę wykorzystuję do wykonania pomocy dydaktycznych , wykorzystałam też ją do zrobienia prezentu dla koleżanek z klas 0-3.

          Wykonałam wierszyk z numerami alarmowymi, za laminowałam i przekazałam koleżankom z pracy, wierszyk ten można wykorzystać do nauki dzieci, jest rymowany i kolorowy, można też zawiesić go w klasie na miejscu o bezpieczeństwie.

           

          WYKONAŁA:  mgr Monika Borejko

        • Kokarda Narodowa

        •       W symbolice międzynarodowej najważniejszym znakiem identyfikującym państwo w gronie innych jest herb państwowy. Herb to znak utworzony z godła umieszczonego w polu tarczy herbowej.
          Herbem Rzeczypospolitej Polskiej, mającym nazwę własną – Orzeł Biały, jest od przeszło 700 lat widniejący w polu czerwonym wizerunek ukoronowanego białego Orła ze złotym dziobem i szponami. Taką samą rolę jak herb, pełni u nas godło, czyli Orzeł z herbu Rzeczypospolitej, przedstawiony sam, bez tarczy. Znakiem równorzędnym, a dziś w symbolice międzynarodowej nawet dominującym, jest flaga państwowa – określony zestaw barw wywiedzionych zwykle z herbu państwowego.

                Kokarda, której nazwa wywodzi się z języka francuskiego, pierwotnie była noszoną na nakryciu głowy ozdobą z pęku wstążek, co Francuzi nazwali cocarde. W XVIII w. ułożona z białych wstążek już w koło, stała się na kapeluszach mundurowych znakiem przynależności państwowej. Przyjęła się w innych państwach i stąd w różnych językach jej nazwa brzmi podobnie: w języku włoskim coccarda, niemieckim Kokarde, angielskim cockade. Tak, jak u nas, także u Węgrów jest to kokárda, tylko Szwedzi piszą kokard.

                  Rzeczypospolitej kokarda pierwotnie też była biała, symbolizując królewską zwierzchność władzy nad wojskiem. Pod koniec XVIII w. i w latach Księstwa Warszawskiego noszona na czapkach bywała już biało-czerwona, ale w Królestwie Polskim stała się ponownie białą. Biało-czerwona kokarda narodowa sankcję ustawową otrzymała dopiero w Powstaniu Listopadowym. Sejm 7 lutego 1831 r. wprowadził kokardę dwubarwną, odwołując się do przyjętego powstańczego herbu Królestwa Polskiego, przedstawiającego w ukoronowanej tarczy dwudzielnej w słup, tj. podzielonej pionowo, w czerwonych polach białego Orła i białą Pogoń Litewską. Herb ten odzwierciedlał dwoma godłami obie części dawnej Rzeczypospolitej. Był to pierwszy przepis ustalający nasze biało-czerwone barwy narodowe, towarzyszące nam nieodmiennie do dziś.
          Biało-czerwone kokardy noszono w kolejnych powstaniach narodowych. W 1919 r. stały się na krótko oficjalnym znakiem powstańczego wojska w Wielkopolsce, a w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. znaczyły żołnierzy-ochotników oraz wspomagających wojsko duszpasterzy, tzw. kapelanów lotnych.

               W 2008 r. przywrócenia kokardy narodowej (które zostało zainicjowane już w 2006 r. w Poznaniu), podjął się śp. Lech Kaczyński Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Od tej pory biało-czerwone kokardy zdobią uczestników świąt narodowych – 11 Listopada i 3 Maja.

          Opracował:  mgr Sebastian Kozlowski

        • Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia w 3D

        • Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia  jest obchodzony pod koniec listopada.

          Uczniowie z klas 4 na zajęciach informatyki tworzyli przestrzenny wizerunek ulubionej zabawki. Wszyscy pracowali chętnie, z dużym zapałem. Nieograniczona wyobraźnia, zdolności plastyczne dzieci, umiejętność korzystania z narzędzi 3D dostępnych w programie PAINT 3D  przyczyniły się do tego, że na monitorach komputerów pojawiały się misie w różnych kolorach, w różnych otoczeniach.

          Maskotki uśmiechały się z ekranów do swoich twórców.  

          Opracowanie:
          mgr Lucyna Obrycka
        •                             Świąteczne Dekoracje

        • Świąteczne dekoracje w naszej szkole... Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Każdy marzy o tym, by jego dom był pięknie przystrojony. Uczniowie klas IV-VI na zajęciach techniki z wykorzystaniem pomocy akupionych z programu Laboratoria Przyszłości  wykonali przepiękne ozdoby, którymi udekorowali szkolną choinkę.

                                                                                Opracował:  mgr Sebastian Kozłowski 11.12.2023 r.

        •                                      Gotowanie na Technice

        •        Gotowanie to wielka przyjemność. Angażuje intelekt, zapewnia ruch – przede wszystkim dłoni i palców, stymuluje zmysły. Gotowanie ma moc zmniejszania stresu i lęku. Wszyscy jesteśmy organicznie związani z jedzeniem od początku swego życia. Zajęcia kulinarne uczą dzieci nie tylko tak ważnej samoobsługi, ale też samodzielności w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych.

              Uczestnictwo w takich zajęciach pozytywnie wpływa na samopoczucie, dostarcza wiary we własne możliwości. Wspólne gotowanie oznacza współpracę i komunikację. Pomaga nauczyć się, w jaki sposób rola każdej osoby jest ważna do osiągnięcia wspólnego celu. Podczas zajęć kulinarnych obok samej nauki gotowania, równie ważne jest wyrabianie w dzieciach zdrowych nawyków żywienia. W klasie VI pod kierunkiem pana Sebastiana Kozłowskiego  uczniowie uczyli się przygotowywać  tortillę.

                                                                                                 Opracował:  mgr Sebastian Kozłowski 29.02.2024 r.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Gen. Stefana „Grota” Roweckiego w Mrągowie, os. Osiedle Mazurskie 12
      • tel. 089-742-69-71
      • os. Mazurskie 12 11-700 Mrągowo Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych