• OTRZYMALIŚMY CERTYFIKAT „SZKOŁA MŁODYCH PATRIOTÓW”

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Generała Stefana „Grota” Roweckiego w Mrągowie w okresie od 16 października 2017r. do 30 kwietnia 2018r. przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu Szkoła Młodych Patriotów.

W styczniu odbyło się konwersatorium na temat „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą?”, które zostało przygotowane przez nauczycielki: p. Katarzynę Oman-Janczewską i p. Małgorzatę Witkowską. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas III gimnazjum.

W prezentacji multimedialnej przybliżono zgromadzonym takie pojęcia, jak: patriota, patriotyzm, nacjonalizm, kosmopolityzm. Zaprezentowano przykłady postaw patriotycznych z historii Polski.

Uczestnicy chętnie włączali się do dyskusji o tym, co oznacza bycie patriotą we współczesnym świecie. Podawano przykłady, jak dziś można okazywać patriotyzm, jakie postawy uznamy za przeczące ideałom miłości do Ojczyzny.

W kolejnej części konwersatorium uczniowie w grupach pracowali nad stworzeniem kodeksu współczesnego patrioty. Swoje propozycje gimnazjaliści zapisywali na kartkach, potem wybrano najważniejsze, zdaniem uczniów, zasady. Wszystkie postawy zostały pięknie przepisane i zaprezentowane społeczności szkolnej

Nasi uczniowie przygotowali również plakaty: „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Zadanie to zostało przeprowadzone w ramach lekcji plastyki w kl. 7 i zajęć artystycznych w kl. II gimnazjum pod kierunkiem nauczyciela plastyki – p. Lucyny Gosiewskiej. Podczas zajęć przypomniano symbole narodowe, bohaterów walczących o niepodległości.

Od 16 grudnia 2017r. do końca lutego 2018r. zostały przeprowadzone sondaże wśród rodziców, nauczycieli i uczniów klas III gimnazjum. Ankieta została opracowana przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem p. Anny Daciuk i dotyczyła rozumienia postaw patriotycznych, patriotyzmu lokalnego itp.

Na podstawie wyników przeprowadzonej ankiety w Szkole Podstawowej nr4 im. Generała Stefana „Grota” Roweckiego w Mrągowie jednoznacznie można stwierdzić, że większość badanych rodziców, nauczycieli i uczniów czują się patriotami i wykazują cechy, które potwierdzają to stwierdzenie. Ankietowani wskazali, czym dla nich jest patriotyzm. Znacząca większość ankietowanych deklaruje, że udziela się na rzecz swojego środowiska lokalnego oraz społeczeństwa, co wskazywać może na fakt, że czują się oni do niego przywiązani. Większość obchodzi święta narodowe. Nasi ankietowani czują się Polakami, o czym może świadczyć wywieszanie flag na budynkach w czasie świąt narodowych. Prawie wszyscy znają cały hymn państwowy. Te wszystkie odpowiedzi świadczą o tym, że uczniowie naszej szkoły są wychowywani w duchu patriotyzmu, ale również rodzice naszych uczniów i nauczyciele czują się związani z Ojczyzną.

W naszej szkole został przeprowadzony cykl konkursów patriotycznych, których pomysłodawczynią i organizatorką była nauczycielka historii p. Alina Romaniuk-Chrostowska:

• I. Ogólnoszkolny konkurs pt.: "O SZABLĘ GENERAŁA"- 18.01.2018r.
          • II. Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły - 07.02.2018r.
          • III. Ogólnoszkolna akcja pod nazwą "POWSTAŃCZA POCZTA KONKURSOWA"- 14 .02. 2018r.

W naszej szkole w drugim semestrze został zorganizowany ogólnoszkolny konkurs recytatorski o tematyce patriotycznej.

Nasza szkoła kultywuje tradycje patriotyczne, organizując okolicznościowe uroczystości świąt państwowych. Priorytetem są obchody Dnia Patrona Szkoły, Generała Stefana ,,Grota” Roweckiego i Wieczornica upamiętniająca rocznicę utworzenia Armii Krajowej. To także okazja do spotkań międzypokoleniowych: kombatantów, nauczycieli, rodziców i uczniów. Konkursowe utwory przygotowane przez recytatorów na pewno znajdą w nich swoje miejsce i będą zaprezentowane na akademiach szkolnych i dniach otwartych przed społecznością uczniowską, rodzicami i dziadkami.

Konkurs recytatorski przygotowały i przeprowadziły polonistki: p. Urszula Dobrowolska i p. Bogusława Taryma.

W ramach Ogólnopolskiego Konkursu SZKOŁA MŁODYCH PATRIOTÓW w dniu 7 lutego 2018r. odbył się w naszej szkole XIX Festiwal Pieśni Patriotycznej, Wojskowej i Partyzanckiej przygotowany przez nauczyciela muzyki p. Marka Romanowskiego.

Celem konkursu było krzewienie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych, popularyzacja pieśni związanych z historią naszego narodu i państwa oraz poznawanie tej historii poprzez repertuar pieśni historycznych i patriotycznych.

Festiwal jest konkursem wokalnym, który odbył się w dwóch kategoriach:

1. Uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej.
          2. Uczniowie klas 7 i gimnazjum.

W repertuarze wykonywanym przez uczestników znalazły się pieśni dawne, z czasów odzyskiwania przez Polskę niepodległości w 1918 r., takie jak: „Ułani, ułani”, „Piechota”, „O mój rozmarynie”, „Białe róże”.

Pieśni z okresu II wojny światowej, takie jak: „Pałacyk Michla” i nowsze, nawiązujące do historycznych wydarzeń i walki o wolną Polskę: „Nie pamiętasz”, „Dziewczyna z granatem”, „Dziś idę walczyć mamo”, „Tchnienie wolności”, „Ojczyzno ma”, „Katyńskie łzy”, „Ostatni list”, „Mury”.

6 marca 2018 r. został przeprowadzony szkolny konkurs literacki dla uczniów klas 7 sp i II –III gimnazjum, którego celem było napisanie pracy na temat: „Małe ojczyzny w literaturze”. Udział w nim wzięło 15 uczestników z różnych klas.

Jedna z wyróżnionych prac została opublikowana na łamach szkolnej gazetki „Nowinki Czwórki”. Konkurs przygotowały polonistki: p. Marzenna Nietupska i p. Jolanta Rulko.

Czynnościami informatycznymi związanymi z umieszczaniem dokumentów na platformie konkursowej zajął się p. Wojciech Doda.

Koordynatorką całego projektu była p. Anna Daciuk, która poza tym odbyła 35-godzinny kurs pt. „Szkoła Młodych Patriotów” obejmujący sześć bloków tematycznych.

Uwieńczeniem naszych działań jest zdobyty certyfikat w Ogólnopolskim Konkursie „Szkoła Młodych Patriotów” zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie