• Certyfikat "Szkoła Promująca Bezpieczeństwo"


          
         

        Nasza placówka ubiegała się o certyfikat
        Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty
        „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”

        W tej zakładce będą umieszczane wszystkie działania dotyczące certyfikacji.


        „SZKOŁA PROMUJĄCA BEZPIECZEŃSTWO”

        8 lutego 2018r. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie wręczono p. wicedyrektor Annie Daciuk wyróżnienie w ramach VII edycji konkursu Certyfikat Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”.

        8 szkół z naszego województwa zdobyło certyfikat, a 11 wyróżnienie. Zgłoszonych szkół do konkursu „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” było 54.







         


        Program profilaktyczny „BEZPIECZNE ŻYCIE” w praktyce


        Dnia 17 czerwca w 2017r., w piękną słoneczną sobotę, w samym środku długiego weekendu postawiliśmy na aktywny, rodzinny wypoczynek i ruszyliśmy na Rodzinny Rajd dookoła Jeziora Czos. Uczestnikami tej imprezy byli uczniowie klasy 2d wraz z rodzicami i rodzeństwem oraz jej wychowawczyni p. Marta Tułazińska. Celem naszego rajdu, obok oczywistego aktywnego wypoczynku było zastosowanie w praktyce poznanych zasad bezpieczeństwa.

        Bezpieczne zachowanie wobec obcego psa – w rajdzie towarzyszyły nam dwie przemiłe suczki Lucy i Blanka. Utrwaliliśmy zasady właściwego zachowania wobec czworonogów. Każdy pamiętał, że zawsze należy zapytać właściciela psa, czy można zbliżyć się do psa i go pogłaskać. Poznaliśmy sfery psiego ciała, po których lubi być głaskany i te które chroni, a ich głaskanie może odebrać jako atak.

        Bezpieczeństwo podczas pieszych wycieczek – co zrobić, gdy się zgubi dziecko, jak wyposażyć plecak na pieszą wycieczkę, czego unikać, jak zachować się w lesie i w górach? – ta wiedza na pewno przyda się podczas wakacji.

        Bezpiecznie z ogniem – po wspinaczce na Górę 4 Wiatrów czekało nas pieczenie kiełbasek i ognisko, które zgodnie z zasadami zorganizowane było w dozwolonym miejscu, otoczone kamieniami. Wszyscy się najedli i nikt nie poparzył.

        Pierwsza pomoc – podczas odpoczynku po najtrudniejszym etapie rajdu p. Marta pokazała uczestnikom jak udzielić pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej oddychającej. Dowiedzieliśmy się i przećwiczyliśmy jak zadbać o bezpieczeństwo „ratownika”, jak obejść się z kimś kto jest nieprzytomny, ale oddycha, jak wezwać pomoc, kogo o nią poprosić , w jakiej pozycji ułożyć poszkodowanego? Dowiedzieliśmy się, że nie jest to takie łatwe, ale również bardzo ważne jeśli chcemy komuś pomóc i być może nawet uratować mu życie.

        Bezpiecznie na wodzie – naszą wyprawę kończyła przeprawa promem z G4W na drugą stronę jeziora Czos. Była to okazja do poznania zasad zachowania się na jednostkach pływających, ale i podczas kąpieli wodnych.

        Rodzinny Rajd to doskonały przykład na to jak spędzić czas bezpiecznie, przyjemnie i POŻYTECZNIE.


        Egzamin na kartę rowerową


        Dnia 29.05.2017 r. w Zespole Szkół Nr 4 imienia Generała Stefana "Grota" Roweckiego w Mrągowie został przeprowadzony egzamin na kartę rowerową.

        Gratulujemy uczniom zdobycia karty rowerowej oraz przypominamy o przestrzeganiu podstawowych zasad ruchu drogowego.







        Warto zapamiętać!!

        Rowerzysta to kierujący, co oznacza, że podobnie jak inni uczestnicy ruchu drogowego musi on przestrzegać przepisów, stosowania się do znaków i sygnałów drogowych oraz poleceń osoby uprawnionej do kierowania ruchem.

        Rowerzysta nie może jeździć bez trzymania, co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach. Nie wolno mu także jechać obok innego uczestnika ruchu, z wyjątkiem sytuacji, gdy porusza się po jezdni obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

        Wyposażenie roweru

        Niezależnie od tego, na jaki model roweru się zdecydujemy, musi on być wyposażony, w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku, z przodu, – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, a z tyłu, – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.

        Warto wiedzieć

        Nie jest obowiązkowe używanie kasku ani kamizelek odblaskowych, ale są one przydatne ze względów bezpieczeństwa.

        Na ścieżce rowerowej

        Miejscami przeznaczonymi do ruchu rowerów są przede wszystkim droga dla rowerów i pas ruchu dla rowerów oraz pobocze. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

        Na drodze rowerowej pieszy ma obowiązek ustąpić miejsca rowerowi, chyba, że jest osobą niepełnosprawną.

        Rowerzyści poruszający się po ścieżkach rowerowych mają Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi. Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

        Obowiązki na drodze

        W przypadku braku pasa ruchu dla rowerów oraz pobocza rowerzysta powinien poruszać się po jezdni, trzymając się możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Środkiem pasa ruchu może poruszać się wtedy, gdy pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku.

        Kiedy rowerzysta może jechać po chodniku

        W pewnych przypadkach rowerzysta może jechać po chodniku. Może to robić tylko wtedy, gdy:

        • opiekuje się dzieckiem do lat 10 kierującym rowerem,
        • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi, co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
        • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni.

        Nawet, kiedy rowerzysta może jechać po chodniku, to musi on pamiętać, że jest to miejsce z założenia przeznaczone dla pieszych. Z tego powodu rowerzysta po chodniku musi jeździć powoli, zachować szczególną ostrożność oraz ustępować miejsca pieszym. Korzystając z przejścia dla pieszych rowerzysta ma obowiązek zejść z roweru. Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych zagrożona jest karą grzywny w wysokości 100 zł.

        Dziecko na rowerze

        Dziecko w wieku do lat 10. jadące na rowerze jest traktowane, jako osoba piesza i może się poruszać po drodze publicznej tylko pod opieką osoby dorosłej.

        Po ukończeniu 10. roku życia dziecko może przystąpić do egzaminu na kartę rowerową. Dokument ten powinny posiadać osoby od 10. do 18. roku życia, a bez niego osoby w tym przedziale wiekowym nie powinny poruszać się rowerem po drogach, chyba że posiadają prawo jazdy kat. AM, A1, B1 bądź T.

        Opracował Sebastian Kozłowski

         


        Bezpieczne Wakacje 2017


         

        Wizyta w straży pożarnej


        Zbliżają się wakacje, więc coraz częściej rozmawiamy o bezpieczeństwie. To również dobry moment by odwiedzić zaprzyjaźnionych z naszą szkołą strażaków. Dlatego w dniach 22-24 maja br uczniowie edukacji wczesnoszkolnej z radością skorzystali zaproszenia do mrągowskiej strażnicy pożarnej.

        Strażacy to służby, które cieszą się największym zaufaniem społecznym. Nic dziwnego, gdyż często to oni jako pierwsi udzielają pomocy podczas wypadku, klęski żywiołowej, czy innych kłopotów, choćby z zabłąkanym na drzewie kotkiem.

        W strażnicy pożarnej powitał uczniów, osobiście sam pan komendant. Natomiast strażacy, z uśmiechem na twarzy, oprowadzili dzieci po całej jednostce. Mogliśmy dokładnie obejrzeć sprzęt gaśniczy, pomieszczenia socjalne, dyspozytornię, a nawet zobaczyć strażaków w akcji.

        Padało wiele pytań o pracę strażaka, ale i wiele deklaracji wstąpienia w przyszłości w ich szeregi, gdyż strażak to osoba odważna, zdyscyplinowana, uporządkowana i co najważniejsze otwarta na innych.

        Wycieczka do strażnicy pożarnej odbyła się w ramach realizacji programu profilaktycznego „Bezpieczne życie” za jej zorganizowanie dziękujemy koordynatorowi programu p. Irenie Szyrwińskiej.

         

         


        Program „Bezpieczne życie” w praktyce


        Dnia 24 maja 2017r klasa 2d wybrała się na wycieczkę. Celem naszej wyprawy był Ośrodek Rekreacyjny „Gwarek” w Pięknej Górze. Wybraliśmy się tam by przeżyć przygodę. Wzięliśmy udział w zajęciach terenowych – survivalu - „Tajemnice lasu”.

        W czasie zabawy dowiedzieliśmy się jak sobie poradzić w obliczu zagrożenia, przetrwać samemu w lesie – tu mogliśmy wprowadzić w czyn to czego nauczyliśmy się dzięki programowi „Bezpieczne życie – odnaleźć Zgubka”. Było budowanie szałasu, znajdowanie w lesie „smakołyków”, nauka rozpalania bezpiecznego ogniska, zielona kuchnia. To był bardzo owocnie spędzony czas.

         

         


         

        KONKURS „BEZPIECZNE ŻYCIE”


        Już ponad 10 lat w naszej szkole, w edukacji wczesnoszkolnej realizowany jest program profilaktyczny „Bezpieczne życie”. Program ten składa się z dwóch modułów. Pierwszy „Kicia i Rufi” skierowany jest do klas 0 i 1, i uczy najmłodszych jak zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom w domu. „Absolwenci” tej części programu wiedzą:

        • jak zadzwonić po pomoc do odpowiednich służb,
        • jak postępować w przypadku poparzenia oraz innych urazów i zranień,
        • jak zadbać o własne bezpieczeństwo w domu
        • bezpiecznie korzystać z roweru.

        Dzieci od początku edukacji przekonują się, że są współodpowiedzialne za własne bezpieczeństwo, że mogą czuwać nad bezpieczeństwem własnego otoczenia.

        Drugi moduł programu nosi tytuł „Odnaleźć Zgubka” i jest szkołą przetrwania dla dzieci, które się zgubiły.

        Uczniowie zgłębiając tajniki tej serii poznają trzy podstawowe zasady postępowania w przypadku zagubienia się dziecka w lesie:

        • przytul się do drzewa,
        • staraj się , by było cię widać i słychać, utrzymuj ciepło,
        • utrzymuj ciepło.

        W przewodniku przewidziane są zajęcia teoretyczne, ale i praktyczne, które nauczyciele prowadzą podczas wycieczek do lasu.

        Uczniowie kończą program profilaktyczny „Bezpieczne życie” w klasie trzeciej.

        Zwieńczeniem programu jest konkurs „Bezpieczne życie”, co roku organizowany dla drużyn z klas trzecich.

        W tym rok szkolnym konkurs odbył się 18 maja. Wzięło w nim udział pięć trzyosobowych drużyn z klas trzecich. Pytania konkursowe sprawdzały stopień opanowania przez uczniów zasad bezpieczeństwa w domu i poza nim oraz umiejętności przetrwania w lesie.

        Poziom konkursu był bardzo wyrównany, ale zwycięzca może być tylko jeden i w tym roku jest to KLASA 3c, w której program profilaktyczny „Bezpieczne życie” wdrażała p. Małgorzata Kępińska.

        Konkurs „Bezpieczne życie” przeprowadziły:
        Irena Szyrwińska, Marta Tułazińska, Anna Murawska

         


        "Uczyć, informować, zapobiegać. Otwarte szkoły - otwarte jednostki Policji"


        "Uczyć, informować, zapobiegać. Otwarte szkoły - otwarte jednostki Policji" - pod takim hasłem w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie w dniu 18.05.2017r odbyło się szkolenie na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa w szkole, w tym zapobiegania demoralizacji i przestępczości nieletnich.

        Program szkolenia obejmował następujące zagadnienia:

        1. Zasady i podstawy prawne współdziałania szkół z sądami rodzinnymi w zakresie przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości nieletnich - Ewa Ignatowicz - Firkowska - Przewodnicząca Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Olsztynie.
        2. Aspekty psychologiczne przemocy rówieśniczej, przeciwdziałanie wtórnej wiktymizacji. Działania zmniejszające ryzyko wystąpienia przemocy i agresji - podinsp. Jacek Doliński - Sekcja Psychologów KWP w Olsztynie.
        3. Zadania szkoły w zapewnieniu bezpieczeństwa uczniom - Barbara Antczak - Dyrektor Wydziału Wspomagania Rozwoju Szkół i Placówek Kuratorium Oświaty w Olsztynie.
        4. Cyberprzemoc - rodzaje zagrożeń, sposoby reagowania – mł. insp. L. Róźecki - Wydział dw. z Cyberprzestępczością KWP w Olsztynie.
        5. Jak edukować młodzież o zagrożeniach związanych z handlem ludźmi - Lidia Cynt - Wydział Prewencji KMP w Olsztynie.
        6. Procedury postępowania nauczycieli w sytuacjach zagrożenia dzieci i młodzieży przestępczością oraz demoralizacją - podinsp. Małgorzata Bojarowska - Wydział Prewencji KWP w Olsztynie

        Poziom demoralizacji nieletnich wskazuje na wagę problematyki związanej z przeciwdziałaniem i zapobieganiem ich przestępczości. Przed szkołą - jako jednym z podstawowych środowisk wychowawczych - stoją zadania związane z aktywnym udziałem w przeciwdziałaniu zachowaniom antyspołecznym nieletnich. Stąd też uwrażliwienie na ten problem jest bardzo ważne. Jedyną słuszną drogą wydaje się szeroko rozumiana prewencja. Szczególną rolę do spełnienia mają tutaj zarówno szkoła, jak i policja. W związku z tym dyrekcja, nauczyciele, pedagodzy, funkcjonariusze policji podejmują różne formy współdziałania w zakresie przeciwdziałania zachowaniom antyspołecznym wśród uczniów. Aby ich działania były skuteczne, potrzebne jest również zaangażowanie rodziców i opiekunów prawnych młodzieży, którzy winni pamiętać, że to oni ponoszą największą odpowiedzialność za wychowanie swoich dzieci. Szkoła jedynie ich wspiera jak najlepiej.

        Małgorzata Kuczyńska

         


        Digital Youth Forum (DYF)


        Dnia 25 maja 2017r. uczniowie naszej szkoły obejrzeli online transmisję z Cyfrowego Forum Młodzieży, które odbyło się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

        Digital Youth Forum (DYF) to jedyny taki event w Polsce – jednodniowe forum dla młodzieży na temat kreatywnego wykorzystania nowych technologii i bezpieczeństwa online. Formułą eventu były trzy 90-minutowe sesje. Podczas każdej z nich wystąpiło 5 prelegentów. Były to nastolatki, których aktywność w obszarze nowych technologii może być inspiracją dla rówieśników, oraz dorośli, którzy mogą zainspirować swoim doświadczeniem, wiedzą i osiągnięciami.





        Celem eventu było:

        • promowanie pozytywnych zachowań online i pozytywnego wykorzystania nowych technologii (jako alternatywy do zachowań ryzykownych);
        • wspieranie kreatywności, innowacyjności, sprawczości w obszarze nowych technologii i Internetu;
        • poszerzanie świadomości wokół zagrożeń online inspirowanie i motywowanie do działania.

        W trakcie zajęć były wypowiedzi uczniów, którzy wykorzystują Internet i nowe technologie w kreatywny sposób. Ulotki, broszury i naklejki (przesłanie przez Fundację Dzieci Niczyje) wzbogaciły ciekawą lekcję informatyki.

        Nauczyciel zajęć komputerowych i informatyki Wojciech Doda

         


        Odnaleźć Zgubka


        Zbliżają się wakacje, czas relaksu, zasłużonego wypoczynku, czas przygód. Niestety również czas wypadków oraz nie zawsze przemyślanych i ryzykownych zachowań



        W dniu 15 maja 2017r., podczas wywiadówki wychowawczyni klasy 2d, p. Marta Tułazińska zapoznała rodziców z podstawowymi założeniami programu profilaktycznego Bezpieczne Życie z działu „Odnaleźć Zgubka”. Przedstawiła rodzicom najważniejsze treści programu i zasady postępowania podczas zaginięcia dziecka. Uczniowie na zajęciach poznają te same treści. „Wtajemniczenie” w nie rodziców podnosi szansę na powodzenie ewentualnej akcji poszukiwawczej.

        Podczas spotkania rodzice dowiedzieli się, jaka jest wrażliwość dziecka na brak pokarmu i wody, Jakie są konsekwencje wyziębienia. Uświadomili sobie podstawowe skutki zaginięcia, czy zagubienia dziecka. Jednocześnie nauczycielka przedstawiła sposoby radzenia sobie w takich sytuacjach i metody, jakich uczą się dzieci uczestniczące w programie Bezpieczne Życie.

        Rodzice obecni na spotkaniu poznali cztery podstawowe zasady postępowania podczas zagubienia:

        1. Przytul się do drzewa.
        2. Zadbaj o to, by było ci ciepło.
        3. Spraw, by było cię widać.
        4. Oznacz miejsce znakami „stop”.

        Zdobytą wiedzę dzieci i ich rodzice zastosują w praktyce podczas zajęć plenerowych, które zostaną przeprowadzone podczas Rodzinnego Rajdu Pieszego w dniu 17 czerwca 2017r.

         


        "Niebieski wieloryb" - realne zagrożenie czy manipulacja?


        Czym jest "Niebieski wieloryb", dlaczego może być groźny i jak chronić dzieci przed tego typu grami w Internecie? Na te pytania odpowiedział Łukasz Wojtasik z FFDS w rozmowie w TVP Info:

        Nauczyciel zajęć komputerowych i informatyki Wojciech Doda

         


        Jak skonfigurować program kontroli rodzicielskiej na komputerze?


        Materiały zaczerpnięte ze strony
        Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje)

         

        27% dzieci w wieku 7–12 lat miało kontakt z erotyką i pornografią w Internecie.

        Zobacz bezpłatny film instruktażowy i skonfiguruj program kontroli rodzicielskiej na komputerze Twojego dziecka. To proste:

        • Dla systemu Windows 7: Tutaj
        • Dla systemu Android: Tutaj
        • Dla systemu iOS: Tutaj

        Poradniki dotyczące kontroli rodzicielskiej w systemach operacyjnych są elementem kampanii społecznej „Chroń dziecko w sieci” realizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) wraz z NASK w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet.

        Nauczyciel zajęć komputerowych i informatyki Wojciech Doda

         


        Postępowanie w przypadku ujawnienia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych- zajęcia przeprowadzone przez Żołnierzy XV Mazurskiego Batalionu Saperów


        W dniu 22 lutego 2017r. w Zespole Szkół nr4 w Mrągowie odbyły się zajęcia profilaktyczne dla uczniów klas 4-6 Szkoły Podstawowej i I-III Gimnazjum nt. „Postępowanie w przypadku ujawnienia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych”. Prezentacja i pokaz przedmiotów mogących zagrozić bezpieczeństwu ludzi, cieszyły się wśród uczniów naszej szkoły dużym zainteresowaniem. W sumie przeszkolono 496 uczniów ZS nr4.









         

        Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu


        Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony był z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i miał na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje) – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia była Fundacja Orange. Partnerem DBI 2017 był Facebook. Tegoroczne wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską, Minister Cyfryzacji Annę Streżyńską, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcina Cichego. W roku 2017 DBI obchodzony był 7 lutego. Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI realizowane były pod hasłem „Razem zmieniamy internet na lepsze”.

        Techniczno – informatyczny zespół przedmiotowy w ZS nr 4 w Mrągowie także przyłączył się do w/w przedsięwzięcia i zorganizował w dnia 6 – 10.02.2017r. cykl zajęć związanych z tą tematyką.

        W klasach 4 – 6 SP zostały przeprowadzone zajęcia poruszające następujące zagadnienia z bezpieczeństwa: uzależnienie od gier komputerowych, filmowanie scen brutalnych i poniżających, wirtualne szykany - cyberbullying, fałszywe profile, równość społeczna, zakupy przez Internet. W trakcie lekcji zostały wykorzystane materiały z portalu saferinternet.pl wysłane pocztą do naszej szkoły.

        W klasach II – III gimnazjum wyświetlono film „Na zawsze” poruszający problem użytkowników portalu społecznościowego Fecebook związany z niebezpieczeństwem umieszczania w Internecie zdjęć wątpliwej treści i bez zgodny osób zainteresowanych.

         


         

        BEZPIECZNE FERIE


        W edukacji wczesnoszkolnej, jak co roku, przed rozpoczęciem ferii podjęto szereg działań, które miały na celu zwiększyć bezpieczeństwo naszych najmłodszych w czasie wypoczynku zimowego.

        Na korytarzach pojawiły się plakaty, które dotyczyły profilaktyki bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych. Dzieci w czasie przerw chętnie oglądały rysunki mówiące o bezpiecznych zabawach oraz czytały podstawowe informacje o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Wiele klas razem z wychowawczyniami, nawet w czasie lekcji, zapoznawało się z wiadomościami umieszczonymi na plakatach.

        20 stycznia na apel porządkowy dla edukacji wczesnoszkolnej przybyli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie: asp. Piotr Obiedziński, mł. asp. Paweł Florkowski oraz asp. Marian Deptuła, którzy przypomnieli dzieciom zasady bezpiecznego wypoczynku na świeżym powietrzu oraz spędzania przez uczniów czasu wolnego w czasie ferii. Mówili także o niebezpieczeństwach wynikających z organizowania zabaw zimowych w okolicy zamarzniętych zbiorników wodnych, o rozważnym korzystaniu z lodowisk oraz właściwego poruszania się po drogach i używania elementów odblaskowych. Dzieci z uwagą wysłuchały policjantów, jak również chętnie odpowiadały na pytania zadawane przez funkcjonariuszy.

        Poza tym we wszystkich klasach zostały przeprowadzone pogadanki na temat bezpiecznych ferii w naszym województwie, zgodnie z apelem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty.

        Uczniowie klasy 2d z inicjatywy swojej wychowawczyni otrzymali przed rozpoczęciem ferii elementy odblaskowe. Natomiast dzieci z oddziałów zerowych dostały kolorowanki pt. „Bezpieczne ferie”, które zostały ufundowane przez Radę Rodziców.

        Tak więc uczniowie Zespołu Szkół nr4 w Mrągowie zostali wyposażone w odpowiednią wiedzę i mogą spokojnie rozpocząć ferie zimowe.

         


        Edukacja prawna


        W dniach 12-13 stycznia 2017 roku Pani asp. sztab. Joanna Dawidczyk z Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie przeprowadziła edukację prawną dla uczniów Gimnazjum. Na spotkaniach z uczniami pani Dawidczyk informowała o konsekwencjach łamania prawa przez osoby niepełnoletnie. Tematem spotkań były: zachowania społeczne w szkole i poza szkołą, przemoc psychiczna i fizyczna, cyberprzemoc, alkohol i inne środki psychoaktywne.



         

        Bezpieczeństwo to podstawa


        Nasza szkoła od zawsze dba o bezpieczeństwo wśród dzieci i młodzieży oraz propaguje bezpieczne zachowania w szkole i poza nią.

        13 grudnia 2016r. w czasie spotkań z rodzicami aspirant sztabowy pani Joanna Dawidczyk z Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie wygłosiła prelekcję nt. bezpiecznej drogi dziecka do szkoły i z placówki oświatowej, noszenia elementów odblaskowych przez uczniów oraz zachowania zasad bezpieczeństwa przez rodziców w czasie przyprowadzania lub podwożenia dzieci do szkoły.

        Rodzice mieli możliwość zadawania pytań i rozmowy z panią policjantką.


        Następnie 16 grudnia 2016r. w czasie apeli porządkowych naszą szkołę odwiedził dzielnicowy Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie asp. Piotr Obiedziński, który przeprowadził pogadankę o tematyce profilaktycznej.

        Tematem spotkania z uczniami było: Bezpieczeństwo w drodze do szkoły, bezpieczeństwo w szkole i poza nią. Z najmłodszymi dziećmi omówione zostały zasady poruszania się po drogach przez osoby piesze, a także przybliżono im zagadnienie dotyczące zagrożeń wynikających z kontaktów z obcymi ludźmi. Starsi uczniowie zapoznani zostali z zasadami bezpieczeństwa w czasie dni wolnych od zajęć lekcyjnych oraz problemem odpowiedzialności karnej nieletnich.

        Ponadto prowadzący szczegółowo omówił zasady udzielania pierwszej pomocy, procedury wzywania pomocy przez dzieci, a także przypomniał numery alarmowe.

        Uczniowie chętnie uczestniczyli w prelekcji. Przekazywane informacje zostały przez młodzież ocenione jako niezwykle ważne i wiarygodne. Podczas spotkania funkcjonariusz Policji wielokrotnie podkreślał, jak ważne jest to, aby być widocznym na drodze. Zachęcał również uczniów do noszenia kamizelek oraz innych elementów odblaskowych.

         


        Bezpiecznie w szkole i w świetlicy


        Ostatni tydzień listopada w świetlicy szkolnej został poświęcony bezpieczeństwu. Wśród wielu różnych zajęć, dotyczących tej tematyki, znalazły się dwa konkursy. Pierwszy polegał na wykonaniu dowolną techniką pracy plastycznej, przedstawiającej bezpieczne zachowania w szkole. Autorzy najciekawszych prac to:

        • I m. – Gabriela Szczepaniak klasa 2d
        • II m. – Julia Jurczak kl. 2d
        • III m. – Maja Szymańska kl. 2c.


        Uczestnicy drugiego konkursu mieli za zadanie ułożenie rymowanki dotyczącej bezpieczeństwa w szkole i w świetlicy. Spośród wielu ciekawych wierszyków wybrano następujące:

        • I m. – Maciej Horbacz kl. 3a
          „Przerwy nie są do biegania, tylko do odpoczywania.”
          „W naszej szkole jest bezpiecznie, tu wszystkie dzieci są grzeczne.”
        • II m. – Antoni Ptak kl. 3a
          „Nasza szkoła jest w sam raz, w świetlicy zgodnie się baw!”
        • III m. – Krzyś Żbikowski kl. 3a
          „W naszej szkole jest bezpiecznie, a w świetlicy baw się grzecznie”.
        • III m. – Aleksander Ptak kl. 3a
          „Po korytarzach nie biegamy, życie innym umilamy”.

        Zwycięzcy obu konkursów zostali nagrodzeni, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

        Organizatorami konkursu były wychowawczynie świetlicy –
        p. A.Chylińska i p. K.Oman-Janczewska.

         


        Kampania „Możesz pomóc - reaguj, zgłoś”


        Nasza szkoła dołącza się do kampanii Dyżurnet.pl pod hasłem „Możesz pomóc - reaguj, zgłoś”. Celem akcji jest uwrażliwienie internautów na dramat dzieci doświadczających przemocy seksualnej podczas produkcji i dystrybucji treści o charakterze pedofilskim w intrenecie oraz promocja zespołu Dyżurnet.pl, do którego można te treści zgłaszać.

        Zapraszamy na stronę reagujzglos.dyzurnet.pl do zapoznania się ze szczegółami kampanii.

        Link do strony: dyżurnet.pl

        Autorzy kampanii przygotowali spot utrzymany w konwencji teatru cieni oraz specjalne publikacje i broszury edukacyjne, w których przedstawiona jest skala zjawiska.

         


        Plakat na temat „Bezpiecznie w szkole i poza nią”


        W dniach 7 – 8 .12.2016r. uczniowie klas 4 szkoły podstawowej, w ramach zajęć komputerowych, wykonywali plakat na temat „Bezpiecznie w szkole i poza nią”. Zajęcia polegały na wykorzystaniu narzędzi programu PAINT do wykonania zadania na określony temat.









        Uczniowie mogli skorzystać z pomocy dydaktycznych – scenek dotyczących bezpieczeństwa w Internecie „Sieciakomazajka” opracowanych przez portal internetowy sieciaki.pl Fundacji Dzieci Niczyje.

        Lucyna Obrycka; Wojciech Doda; Sebastian Kozłowski

         


        Konferencja Aktywny Strzelec-Mrągowo 2016


        Dyrektor ZS nr 4 w Mrągowie p. Edward Suchan oraz wicedyrektor p. Anna Daciuk 17.11.2016r. wzięli udział w konferencji "Aktywny Strzelec - Mrągowo 2016" zorganizowanej przez Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie i Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie. Spotkanie dotyczyło procedur postępowania do ochrony bezpieczeństwa i przeciwdziałania aktom terroru.


         
         

        Platforma edukacyjna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę


          
         

        Zapraszamy na kursy on-line dla dzieci i młodzieży organizowane na platformie e-learningowej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Bezpłatny portal posiada w ofercie wiele kursów związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem.

        Link do strony:

        Platforma edukacyjna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
         

        Dokumenty związane z bezpieczeństwem szkoły


        • Załącznik nr 1/2016/2017 do Programu Wychowawczego - POLITYKA BEZPIECZEŃSTWA INTERNETOWEGO w Zespole Szkół nr 4 im. Generała Stefana "Grota" Roweckiego w Mrągowie
           treść dokumentu

         

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Gen. Stefana „Grota” Roweckiego w Mrągowie, os. Osiedle Mazurskie 12
      • tel. 089-742-69-71
      • os. Mazurskie 12 11-700 Mrągowo Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych