OLIMPIADA ZDROWIA PCK Z BIEDRONKĄ
OSP Grabowo - warsztaty pierwszej pomocy
Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowie przeprowadzili warszaty z udzielania pierwszej pomocy dla klas edukacji wczesnoszkolnej oraz klas czwartych na sali gimnastycznej.
"Biologia w praktyce, czyli DOTKNIJ, ZBADAJ, ZROZUM"
W ramach realizacji innowacji pedagogicznej "Biologia w praktyce, czyli DOTKNIJ, ZBADAJ, ZROZUM" uczniowie klas 6 poznawali cechy budowy pierścienic na przykładzie dżdżownicy oraz szukali odpowiedzi na pytanie "Czy dżdżownica reaguje na wodę?".
Po przeprowadzonych obserwacjach zastanawiali się dlaczego po intensywnych opadach deszczu dżdżownice wychodzą na powierzchnię ziemi.
Opiekun
Paulina Kuliś
Nowości w bibliotece...
A kiedy człowiek uwielbia czytać, otwiera się przed nim cały świat.
Biblioteka szkolna wzbogaciła się o 178 pozycji książkowych.
Nowe zbiory to głównie książki pochodzące z darów od czytelników, ale też lektury, a więc książki, po które czytelnicy sięgają najczęściej. Wśród lektur klas 1 - 3 znajdziemy:
- "Drzewo do samego nieba" M. Terlikowskiej,
- "Piaskowego Wilka" A. Lind,
- "Kapelusz Pani Wrony" D. Parlak.
Oprócz lektur każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie. Od książek dla najmłodszych: wierszyki, bajki, bajeczki, baśnie czy legendy, przez książki przygodowe, obyczajowe, podróżnicze, po fantasy.Książki zostały już skatalogowane i mogą trafić w ręce czytelników.
11Serdecznie zapraszamy!
106 rocznica Święta Niepodległości
- 9
11 listopada 2024 roku Poczet Sztandarowy i dyrekcja reprezentowali szkołę w Mrągowskich obchodach Święta Niepodległości.
12 listopada 2024 roku w ramach obchodów 106 rocznicy Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 4 o godz. 11.11 uczniowie wraz z nauczycielami i dyrekcją odśpiewali uroczyście hymn Polski.
Biologia w praktyce, czyli DOTKNIJ, ZBADAJ, ZROZUM
WYCIECZKA KLSY IA DO MANUFAKTURY „DZIKA CZEKOLADA”
- 9
07.11.2024r. uczniowie klasy IA pod opieką p. Ewy Brakonieckiej i p. Kornelii Gulbinowicz udali się autokarem na wycieczkę szkolną do Manufaktury „Dzika Czekolada” w Szczytnie. Celem wyjazdu była przede wszystkim integracja zespołu klasowego poprzez wspólny udział w warsztatach czekoladowych połączonych z poznaniem procesu produkcji czekolady a także zapoznanie dzieci z historią Zamku w Szczytnie.
Po przyjeździe na miejsce, p. Arkadiusz i p. Kasia oprowadzili nas po fabryczcę. Zobaczyliśmy różne maszyny i urządzenia do produkcji czekolady. Pan Arkadiusz opowiedział nam historię powstania czekolady, pokazał nam jak wyglądają ziarna kakaowca, uchylił też rąbka tajemnicy, jak wygląda ich obróbka i proces technologiczny żeby były gotowe do przygotowania pysznych smakołyków. Mieliśmy możliwość ucierania ziaren, tak jak to robiono kiedyś.
Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach, podczas których mieli okazję zaprojektować i ozdobić własne serce z białej czekolady. Podczas prezentacji dziecizostały poczęstowane gorącą czekoladą.. Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik otrzymał ozdobione przez siebie czekoladki, które zabrał ze sobą do domu.
Po wizycie w „Dzikiej Czekoladzie” nauczycielki wraz z uczniami udały się jeszcze na ulicę H. Sienkiewicza w celu zwiedzania ruin Zamku Krzyżackiego, którego historia sięga 1350r. Pozostałości zamku wraz z otoczeniem wpisane są do rejestru zabytków województwa warmińsko -mazurskiego. Dzieci zobaczyły gmach ratusza, „Wieżę Juranda”, część zabudowy przedzamcza i fosę.
Na zakończenie wycieczki wszyscy udali się na drobne zakupy do kiosku z pamiątkami.
Opracowała: Kornelia Gulbinowicz
Dzień Postaci z Bajek
- 7
5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
Z tej okazji do biblioteki szkolnej zostali zaproszeni najmłodsi uczniowie z oddziałów przedszkolnych 0a oraz 0b wraz z paniami wychowawczyniami wyruszyły w podróż do krainy bajek.
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni.
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony.
Zwróci się w prawo - śpiewa pieśni,
A w lewo - bajki opowiada.Pani Katarzyna Szbalak w przebraniu królowej przeczytała dzieciom bajkę o Kopciuszku.
Dzieci z paniami nauczycielkami podziękowały serdecznie Pani Kasi za organizację wspaniałych zajęć edukacyjnych oraz wspólnie spędzony czas z okazji Dnia Postaci z Bajek.
Pani Kasia otrzymała pamiątkowy medal oraz dyplom.
1W tym dniu dzieci uczestniczyły także w konkursach i zabawach związanych z bajkami, a w szczególności z bajkowymi bohaterami, tańczyły przy bajkowych piosenkach, kolorowały obrazki z postaciami z bajek, prezentowały bajkowe przebrania.
Za rok znowu powitamy naszych bajkowych gości.
Dziękujemy Rodzicom za wkład włożony w przygotowanie strojów dla swoich pociech, prezentowały się bajkowo!
Organizatorzy: Wychowawczynie kl.0a, 0b.
Warsztaty z edukacji ekologicznej
- 1
W dniu 24 października 2024 roku odbyły się zajęcia z edukacji ekologicznej, które przeprowadziły Pani Judyta Masiarz oraz Pani Paulina Makiewicz-Duda z Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni.
Klasy 6a,b i 5a realizowały zadania z zakresu "Poznajemy Krajobrazy Polski".
Organizator: Paulina Kuliś
DLA TYCH KTÓRZY ODESZLI...
- 2
1 listopada Dzień Wszystkich Świętych.
Pamiętamy.
Szkolny Klub Wolontariatu wraz z pedagogiem szkolnym klas 0-3 upamiętnili pracowników szkoły, którzy odeszli:
- Stanisław Nowakowski - pierwszy dyrektor Szkoły,
- Juliusz Kochański - dyrektor Szkoły - nauczyciel wychowania fizycznego,
- Józef Wierszyło - wicedyrektor Szkoły,
- Halina Wójcik - nauczycielka matematyki,
- Małgorzata Kępiński - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej,
- Ewa Zając - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej,
- Celina Markiewicz - intendentka.
"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim..."
Symboliczne świece, znicze i serca pamięci przygotowali uczniowie klas 0-3 oraz świetlicy szkolnej wraz ze swoimi wychowawczyniami.
A. Barma, J. Samsel
SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA dla klas 4-8
30 października w naszej szkole odbył się Konkurs Pięknego Czytania, zorganizowany w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
W konkursie głośnego czytania wzięło udział 14 uczniów z klas 4-8. Każdy zaprezentował fragment tekstu z wybranej przez siebie książki. Wśród prezentowanych fragmentów znalazły się m.in.: Ania z Zielonego Wzgórza, Mały Książę, Tajemniczy ogród, Kamienie na szaniec.
W ocenie czytających jury brało pod uwagę dobór tekstu, dykcję, zastosowanie odpowiedniej intonacji podczas czytania.
Jury w składzie: p. Katarzyna Oman-Janczewska, p. Katarzyna Szablak oraz p. Bogusława Taryma, postanowiło przyznać:
I miejsce - Julii Samsel z kl. 6c
II miejsce - Michalinie Lewandowskiej z kl. 6a
III miejsce - Małgorzacie Kusiek z kl. 5a.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zapraszamy na kolejne spotkania z książką.
Organizatorzy
"Szkoła pamięta"
- 8
"Spieszmy się kochać ludzi... tak szybko odchodzą..."
ks. Jan Twardowski
"Szkoła pamięta" to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historię naszej szkoły.
Celem przystąpienia szkoły do akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o ludziach, którzy współtworzyli historię naszej szkoły.
29 października 2024 roku uczennice klasy 8b: Klaudia Adamelak, Anna Bartniczak, Lidia Sobczak, Zuzanna Szczepuch wraz z opiekunem p. Beatą Więcek zapaliły znicze na grobach zmarłych nauczycieli SP4. A są nimi: śp.p. Ryszard Dąbrowski, śp.p. Małgorzata Kępińska, śp.p. Stanisław Nowakowski, śp.p. Józef Wierszyło, śp.p. Halina Wójcik, śp.p. Ewa Zając.
Młodzież zapaliła znicze na grobach dwóch żołnierzy walczących we wrześniu 1939 r. na Westerplatte, którzy po wojnie mieszkali w naszej gminie - p.por. Józefa Spiżarnego oraz p.por. Józefa Pożareckiego.
Po nadaniu naszej szkole zaszczytnego imienia gen. Stefana "Grota" Roweckiego częstymi naszymi gośćmi byli żołnierze AK m.in. p.por. Antoni Jabłoński, p.por. Tadeusz Karczewski, p.por. Tadeusz Reczek- na ich grobach również zapaliliśmy znicze.
Opiekun Samorządu Uczniowskiego p. Beata Więcek
KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA
Laureaci szkolnego Konkursu Pięknego Czytania:
I miejsce: Pola Małysko kl. IIb
II miejsce: Antoni Grala kl. IIc
III miejsce: Blanka Wiszowata kl. IIb
Sredecznie gratulujemy nagrodzonym uczniom.
Komisja Konkursowa
XXIV DZIEŃ PAPIESKI
PRZERWA NA CZYTANIE
- 20
29 października 2024 r. nasza szkoła brała udział w akcji "Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie".
Podczas 3 przerwy o godz. 9.40 w akcji uczestniczyły klasy 0-3, na 4 przerwie o godz. 10.35 uczniowie klas 4-8.
W akcji wzięło udział 430 uczniów naszej szkoły.
Warsztaty z podstawowych czynności resuscytacyjnych
- 7
W dniach 28,29,31 października 2024 r. w naszej szkole odbędą się warsztaty dla klas siódmych i ósmych z podstawowych czynności resuscytacyjnych oraz obsługi defibrylatora AED.
Warsztaty prowadzi pan Paweł Mickiewicz.
Teatrzyk kukiełkowy
- 2
29 października 2024 r. uczniowie z klas edukacji wczesnoszkolnej obejrzeli przedstawienie kukiełkowe.
Październik w świetlicy szkolnej
Kolejny sukces naszych siatkarzy!
W minioną sobotę 26 października, tym razem w naszej szkole, odbył się kolejny turniej siatkarski chłopców. Na szczeblu wojewódzkim rywalizacja odbywała się w kategorii „czwórek”. W turnieju wzięło udział 8 zespołów. Konkurowały ze sobą drużyny z Olsztyna, Węgorzewa i oczywiście Mrągowa.
Najlepszą drużyną, tak jak ostatnio, okazała się ekipa z naszej szkoły.
Nasz zwycięski zespół reprezentowali: Jonatan Białochleb, Filip Buczkowski, Filip Nestoruk, Igor Szewczak oraz debiutujący w tej kategorii Jakub Godlewski. W drugim składzie reprezentującym naszą szkołę zagrali: Aleksander Gorlowski, Antoni Duszak, Jakub Niedbała, Marcel Moroń, Piotr Sibik i debiutujący w tej kategorii Jakub Włodarczyk.
Walka toczyła się na trzech boiskach i łącznie rozegrano 20 meczów.
Najlepsze drużyny to:
I miejsce OMEGA MRĄGOWO 1
II miejsce AZS UWM OLSZTYN 3
III miejsce AZS UWM OLSZTYN 2
Z każdego zespołu wyłoniono najlepszych zawodników, którzy otrzymali Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 4 w Mrągowie. W naszej zwycięskiej drużynie najlepszym zawodnikiem okazał się Igor Szewczak, a w drugiej z naszych ekip, która zajęła 7 miejsce, Marcel Moroń.
Tytuł MVP turnieju, przyznawany najlepszemu zawodnikowi rozgrywek, trafił do reprezentującego naszą szkołę Jonatana Białochleba.
Wszystkim chłopcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Następny turnieju odbędzie się już 16 listopada w Węgorzewie.
Trener: Joanna Ratajczyk
Płatność za obiady - LISTOPAD 2024
Płatności za m-c listopad`24 należy dokonywać do dnia 4 listopada 2024r.
na rachunek bankowy szkoły o numerze:
34 1020 3639 0000 8502 0005 1045
Nie ma możliwości opłacania obiadów gotówką!Opłata za obiady w m-cu listopadzie 2024r. wyniesie:
114,00 zł (19 obiadów x 6,00 zł = 114,00 zł)
W tytule wpłaty na rachunek bankowy należy podać:
- miesiąc i rok, których dotyczy zapłata,
- imię i nazwisko dziecka,
- klasę, do której uczęszcza dziecko.
Nie będzie możliwości uzyskania posiłku w dniu wpłaty
(wykupione obiady będą dostępne od następnego dnia,
po dokonanej wpłacie i zaksięgowaniu środków).Karteczki obiadowe będzie można odbierać od dnia 30 października 2024r.
w gabinecie szefa kuchni, w godzinach od 8.00 do 14.00.Informacje o zgubieniu kartki obiadowej
należy zgłaszać do szefa kuchni !
DUPLIKATÓW KARTEK OBIADOWYCH CZY KARTEK ZASTĘPCZYCH
NIE WYSTAWIAMY!!!Przyjętą datą wpłaty jest data wpływu środków na konto szkoły – należy pamiętać, że banki nie dokonują operacji na kontach w soboty i niedziele.
Proszę pamiętać, że wpłata z wyprzedzeniem zagwarantuje dziecku posiłek
w pierwszym dniu żywieniowym miesiąca, w którym ilość posiłków jest ograniczona. Zwlekanie z wpłatą może spowodować brak posiłku !STOŁÓWKA CZYNNA JEST W GODZINACH: 11.30 – 15.00
Przypominamy, że odpisy z nieobecności uczniów
powinny być zgłaszane do szefa kuchni w dniu nieobecności
do godz. 8.00
Archiwum Aktualności