Szanowni Państwo,
Uprzejmie informuję, iż na terenie szkolnym została zaaranżowana nowa zieleń.
Z poważaniem,
mgr Wojciech Kordaczuk
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informuję, iż na terenie szkolnym została zaaranżowana nowa zieleń.
Z poważaniem,
mgr Wojciech Kordaczuk
Mistrzostwa Bazy Mrągowo odbywają się co roku na początku października. W tym roku był to poprzedni weekend (9 - 11 października). Uczestniczą w nich załogi żeglarskie niemal z całej Polski. W czasie trzydniowych zmagań na jeziorze Czos uczeń klasy 8c z naszej szkoły, Antek Kuźmiński wywalczył 2 miejsce w klasie LEquipe.
Serdecznie gratuluję Antkowi oraz Rodzicom!
Z poważaniem,
mgr Wojciech Kordaczuk
Szanowni Państwo,
Informuję, iż mamy zapisane 44 osoby, które będą uczestniczyły w projekcie "Młodzi wędkarze" oraz utworzą szkolny klub wędkarski.
Jeżeli sytuacja epidemiczna pozwoli, projekt będzie realizowany wiosną 2021 roku.
Bardzo dziękuję za tak liczne zainteresowanie.
Z poważaniem,
mgr Wojciech Kordaczuk
TOTUS TUUS
XX Dzień Papieski
Niedziela, 11 października 2020 roku
Papież przełomów, myśliciel i filozof, człowiek kultury i sztuki, poeta i aktor, miłośnik gór, człowiek pokoju i dialogu, niestrudzony pielgrzym, inspirator przemian na świecie, mistyk, człowiek wiary – JAN PAWEŁ II.
Gdy Karol miał dziewięć lat, zmarła jego matka. Trzy lata później zmarł jego brat Edmund, który był lekarzem i zaraził się od pacjentki szkarlatyną w szpitalu w Bielsku-Białej.
W 1930 roku rozpoczął naukę w I Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity w Wadowicach. W pierwszej klasie gimnazjum, wstąpił do kółka ministranckiego prowadzonego przez księdza Kazimierza Figlewicza. W latach gimnazjalnych objawił się także talent pisarski i aktorski Karola. Chętnie grał w piłkę nożną, szczególnie na pozycji bramkarza.
Po zdaniu egzaminu maturalnego w 1938 roku, Karol Wojtyła rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim i w związku z tym wraz z ojcem przeprowadził się do Krakowa. Zamieszkali przy ulicy Tynieckiej 10 w dwóch pokoikach w suterenie.
Na początku 1941 roku ojciec Wojtyły zachorował. Gdy 18 lutego Karol, który się nim opiekował, wrócił do domu, zastał swego ojca martwego. Tę śmierć odczuł bardzo boleśnie.
W przezwyciężeniu smutku po stracie ojca Karolowi pomógł dawny nauczyciel z Wadowic, Mieczysław Kotlarczyk. Założył teatr nazwany później Teatrem Rapsodycznym. Repertuar obejmował m.in. „Quo vadis”, „Króla-Ducha”, „Beniowskiego” i „Pana Tadeusza”. Z teatrem od początku istnienia związał się także Karol Wojtyła.
W 1942 roku Wojtyła podjął decyzję o wstąpieniu do tajnego seminarium duchownego.
Po wojnie, w sierpniu 1946 roku Wojtyła ukończył celująco czteroletnie studia teologiczne. 1 listopada z rąk kardynała Sapiehy otrzymał święcenia kapłańskie, a następnie odprawił swoją pierwszą mszę świętej w krypcie św. Leonarda na Wawelu. 15 listopada udał się do Rzymu, aby podjąć studia na Papieskim Uniwersytecie Dominikańskim – Angelicum.. W Rzymie uczestniczył we Mszach św. celebrowanch przez Ojca Pio. Według relacji niektórych osób Ojciec Pio przepowiedział Karolowi Wojtyle, iż obejmie on Tron Piotrowy.
Po powrocie do kraju Wojtyła został skierowany do niewielkiej miejscowości Niegowić. Był wikariuszem w parafii, jednocześnie obronił poszerzoną wersję swojej rozprawy doktorskiej. Po 13 miesiącach kardynał Sapieha przeniósł wikarego do parafii św. Floriana w Krakowie. Wojtyła cieszył się sympatią wiernych, w szczególności młodzieży, dla której prowadził duszpasterstwo. Na przeprowadzane przez niego rekolekcje przychodziły setki osób. Jeździł z młodymi na pielgrzymki, wędrówki górskie i spływy kajakowe. Studenci skupieni wokół księdza, a potem biskupa Wojtyły tworzyli tzw. Środowisko, a do ich duszpasterza przylgnął przydomek „Wujek”.
W lipcu 1958 roku nadeszła z Rzymu decyzja Piusa XII dotycząca powołania Wojtyły na biskupa pomocniczego archidiecezji. Mając 38 lat, Karol Wojtyła został najmłodszym polskim biskupem. Nowy krakowski biskup przyjął za dewizę słowa: „Totus Tuus” (Cały Twój). Pozostały one także dewizą papieża Jana Pawła II.
30 grudnia 1963 r. papież Paweł VI poinformował bp. Wojtyłę telefonicznie o nominacji na stanowisko arcybiskupa metropolity krakowskiego.
26 czerwca 1967 roku papież Paweł VI mianował abp. Wojtyłę kardynałem. Mimo ciążących na nim obowiązków nie zaniedbywał Krakowa.
Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat i 5 miesięcy (trzeci pod względem długości w historii). Papież Polak wprowadził Kościół w nowe tysiąclecie, przyczynił się do obalenia systemu komunistycznego, podróżował z orędziem pokoju po całym świecie, bronił praw rodziny i dzieci nienarodzonych, troszczył się o ubogich, chorych i starszych, zainicjował Światowe Dni Młodzieży, ogłosił nowy Kodeks Prawa Kanonicznego oraz Katechizm Kościoła Katolickiego, zawierzył cały świat Matce Bożej oraz Bożemu Miłosierdziu, spotykał się z wyznawcami różnych wyznań i religii.
Odbył:
104 zagraniczne podróże apostolskie (poza Włochy), odwiedził 129 narodów
146 podróży na terytorium Włoch (poza Rzym i Castel Gandolfo)
748 wizyt w Rzymie i diecezji rzymskiej oraz w Castel Gandolfo
Opublikował liczne dokumenty:
14 encyklik
14 adhortacji apostolskich
11 konstytucji apostolskich
45 listów apostolskich
Beatyfikował i kanonizował Sługi Boże z całego świata:
Liczba beatyfikowanych – 1338;
Liczba kanonizowanych – 482 kanonizacji.
Zainicjował ważne wydarzenia dla życia Kościoła:
Światowe Dni Młodzieży
Światowe Dni Modlitw o Pokój
Lata jubileuszowe
Światowe Spotkania Rodzin
Odbywał spotkania i audiencje z różnymi ludźmi:
Oficjalne i nieoficjalne spotkania z głowami państw i premierami – ponad 1600
Liczba audiencji generalnych – 1164, brało w nich udział 17 665 800 ludzi z całego świata
W czasie licznych podróży zagranicznych Jan Paweł II często odwiedzał narody, które doświadczyły wojny. Wiele podróży miało charakter ekumeniczny. Dwukrotnie przemawiał w siedzibie ONZ w Nowym Yorku, odwiedził komunistyczną Kubę, a w roku 2000 pielgrzymował do Ziemi Świętej. Wtedy też modlił się pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie.
ŚMIERĆ I PROCES KANONIZACYJNY
Papież zaczynał pontyfikat w pełni sił. Jego zdrowie nadszarpnął zamach na życie 13 maja 1981 roku – w rocznicę objawień fatimskich. Na placu św. Piotra Mehmet Ali Agca strzelił do papieża z odległości trzech i pół metra. Papież swoje cudowne ocalenie przypisał wstawiennictwu Matki Bożej. Pod koniec lat 90, widać było, że Jan Paweł II cierpi na chorobę Parkinsona, która stopniowo się pogłębiała. Mimo wszystko Jan Paweł II wciąż podróżował i do końca z pełnym zaangażowaniem pełnił swoją posługę. Niedługo przed śmiercią stracił głos i nie mógł przemawiać do wiernych. Zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godzinie 21.37. Świat pogrążył się w żałobie. Pogrzeb Papieża odbył się 8 kwietnia. W uroczystościach pogrzebowych na placu św. Piotra uczestniczyło 300 tysięcy wiernych. Dwa miliardy osób oglądało transmisję z ich przebiegu w telewizji. Trumna z ciałem spoczęła w podziemiach bazyliki św. Piotra.
13 maja 2005 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. W odpowiedzi na wołanie wiernych „Santo subito!”, wznoszone podczas pogrzebu Papieża, nowy papież Benedykt XVI udzielił dyspensy od pięcioletniego okresu oczekiwania na wszczęcie procesu beatyfikacyjnego.
Beatyfikacji dokonał 1 maja 2011 roku papież Benedykt XVI. We Mszy św. na placu św. Piotra uczestniczyło ok. 1,5 mln osób, w tym trzysta tysięcy Polaków. Na datę liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II wybrano dzień 22 października, przypadający w rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu papieża Polaka.
Kanonizacji Jana Pawła II dokonał papież Franciszek w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 r. w Rzymie.
Dzień Edukacji Narodowej
,,Dzieci rodzą się ze skrzydłami,
nauczyciele pomagają im je rozwinąć.’’
Janusz Korczak
14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.
Komisja Edukacji Narodowej (pełna nazwa: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) - była pierwszym w świecie ministerstwem oświaty i o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w innych państwach. Powołana została przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 r. na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Działała w latach 1773-1794. Stworzyła nowoczesną strukturę organizacyjną oświaty - od szkół elementarnych poprzez gimnazja aż do wyższych uczelni. Reforma objęła programy nauczania, do których wprowadzono elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, naukę języka ojczystego, wychowanie obywatelskie.
Komisja powołała Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które zajęło się przygotowywaniem podręczników. Zamawiano je u wybitnych uczonych polskich oraz tłumaczono najlepsze opracowania zagraniczne. Komisja uregulowała również podstawy prawne zawodu nauczycielskiego oraz stworzyła pierwsze szkoły kształcące pedagogów.
Zreorganizowane zostały też akademie: krakowska i wileńska. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie przemianowany na Szkołę Główną Koronną stał się nowoczesną uczelnią. Wysoką rangę zdobył uniwersytet wileński. Przemianowany na Szkołę Główną Wielkiego Księstwa Litewskiego stał się ważnym ośrodkiem nauk przyrodniczych i astronomii. Komisja zamierzała też powołać Królewski Uniwersytet w Warszawie - jego zalążkiem była utworzona w 1789 r. Szkoła Anatomii i Chirurgii.
Kres działaniom Komisji Edukacji Narodowej położyła utrata niepodległości Polski, ale wiele rozwiązań wprowadzonych przez nią miało kontynuację.
Dzień Edukacji Narodowej wprowadzono w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.
OBCHODY ŚWIĘTA
Dzień Edukacji Narodowej jest uroczyście obchodzony w instytucjach związanych z edukacją i stanowi okazję do nagradzania wyróżniających się dla edukacji osób. Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Odznaczenia
i wyróżnienia dla nauczycieli wręczane są także przez kuratorów oświaty, władze samorządowe oraz dyrektorów szkół na uroczystościach organizowanych z tej okazji.
źródła:
https://dzieje.pl/edukacja/14-pazdziernika-dzien-edukacji-narodowej0 https://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Dzie%C5%84_Edukacji_Narodowej
Opracowała: Bogusława Taryma
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informuję, iż do projektu " Młodzi wędkarze" oraz szkolnego klubu " Młodego wędkarza" mogą przystąpić uczniowie klas 4-8
W imieniu własnym oraz Stowarzyszenia " Grota" Roweckiego w Olsztynie pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim za tak liczne zainteresowanie projektem oraz chęć uczestnictwa.
Projekt będzie realizowany, jak tylko pozwoli na to sytuacja epidemiczna.
Zapisy przyjmuje p. mgr Beata Więcek.
Z poważaniem,
mgr Wojciech Kordaczuk
W dniach 21 - 25 września 2020 r., uczniowie edukacji wczesnoszkolnej brali udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata". Do waliki o czystsze Mrągowo ruszyły obie zerówki, klasy 1 „b, c, d”; - 2 „c, a” oraz 3 „b, c i d”. Dzieci wraz z nauczycielkami, wyposażone w worki i rękawiczki ruszyły do boju o czyste środowisko (Os. Mazurskie, place zabaw, teren wokół szkoły) . Uczniowie w sprzątaniu uczestniczyli bardzo chętnie, z wielkim zaangażowaniem i przejęciem, traktując każdy najmniejszy śmieć jak cenne trofeum. Między ekipami sprzątającymi toczyła się swoista rywalizacja, kto lepiej i dokładniej posprząta swój kawałeczek świata.
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów nazbierano wiele worków odpadów, których, jak zauważyliśmy było odrobinę mniej niż w zeszłym roku.
Tegoroczne działania, poprzedzone pogadanką na temat czystego środowiska, uświadomiły uczniom, że wyrzucone do wody lub porzucone w lesie szklane i plastikowe butelki, foliowe torby i opakowania po produktach spożywczych, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska oraz, że czystość otoczenia, w którym przebywamy zależy od nas samych.
„Ślubuję być dobrym Polakiem,
dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły”.
Dnia 25 września 2020 r. uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej. Tego roku uroczystość ślubowania odbyła się wewnątrz każdej z klas.. Uczniowie wykazali się znajomością symboli narodowych. Z radością zaśpiewali piosenkę pt. Witaj, nasza dobra szkoło! Złożyli ślubowanie w obecności pani wicedyrektor Anny Wierciszewskiej i pana wicedyrektora Marka Madeja. Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Był to dla nich bardzo ważny dzień, stali się uczniami naszej szkoły.
Szanowni Państwo,
Uprzejmie infrormujemy, iż po konsultacjach w Urzędzie Wojewódzkim, nasza szkoła przystąpi do programu " Młodzi wędkarze" pod patronatem Wojewody Warmińsko- Mazurskiego Artura Chojeckiego. Program przeznaczony jest dla uczniów klas 8, którzy są chętni do wzięcia udziału. Celem programu jest poznanie zasad prawdziwego rybołówstwa oraz uzyskanie karty wędkarskiej. Uczniowie wezmą udział w spotkaniu z przedstawicielem Państwowej Straży Rybackiej z Olsztyna. Osoby chętne mogą zapisać się u p. mgr Więcek do 10.10.2020.
Szanowni Państwo,
W dniu 25.09.2020 uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście przyjęci do grona uncziów Szkoły Podstawowej nr 4 im. Gen. Stefana " Grota" Roweckiego w Mrągowie.
Pragnę złożyć serdeczne życzenia wszystkim uczniom oraz gratulacje rodzicom.
Drodzy uczniowie klas pierwszych !
Życzę Wam, abyście czuli się w naszej szkole dobrze, niech czas spędzony w szkole będzie dla Was czasem radości, nauki oraz wspaniałej przygody. Pamiętajcie, że zawsze możecie liczyć na swoich wychowawców, nauczycieli oraz dyrekcję szkoły.
Gratuluję serdecznie wszystkim rodzicom, dziękuję za zrozumienie, że dzisiejsza uroczystość musiała być objęta obostrzeniami związanymi z pandemią COVID-19 i dlatego była troszkę skromniejsza niż zwykle.
Dziekuję wszystkim Paniom z edukacji wczesnoszkolnej, które przygotowywały uroczystość ślubowania.
Dziękuję moim zastępcom, którzy dokonali uroczystego pasowania uczniów.
W najbliższym czasie na stronie naszej szkoły będzie umieszczona szersza relacja z tej uroczystości.
Łączę wyrazy szacunku,
mgr Wojciech Kordaczuk
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, iż w dniu dzisiejszym uczestniczyłem w spotkaniu w Urzędzie Wojewódzim w Olsztynie, którego celem jest rozpoczęcie współpracy ze Stowarzyszeniem Historycznym im. Gen. Stefana " Grota " Roweckiego w Olsztynie.
Jest nam bardzo miło poinformować, że z dniem dzisiejszym nasza współpraca została rozpoczęta.
Wojeciech Kordaczuk
Szanowni Państwo,
Zapraszam do zapoznania się z procedurami, które będą obowiązywały w przypadku wprowadzenia nauczania zdalnego.
Z poważaniem,
mgr Wojciech Kordaczuk
PROCEDURA ZDALNEGO NAUCZANIA
W Szkole Podstawowej Nr 4 im. Stefana „Grota” Roweckiego w Mrągowie
§ 1.
Podstawa prawna
Podstawę prawną PROCEDURY ZDALNEGO NAUCZANIA w Szkole Podstawowej Nr 4 im. Stefana „Grota” Roweckiego w Mrągowie stanowią:
w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 410; Dz.U. z 2020 r. poz. 492);
w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 493);
dotyczący kształcenia na odległość;
§ 2.
Postanowienia ogólne
§ 3.
Oddziały przedszkolne
z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, w tym systematyczne przekazywanie im tematów i materiałów edukacyjnych;
§ 4.
Klasy I-III
Internecie;
§ 4.
Klasy IV-VIII
12) przestrzeganie etykiety językowej i kultury w komunikacji z nauczycielami i rówieśnikami;
13) aktywny udział w lekcjach on-line.
§ 5.
Zadania rodzica
Zadania rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stefana „Grota” Roweckiego w Mrągowie:
§ 6.
Postanowienia końcowe
Procedury bezpieczeństwa w okresie epidemii COVID-19
na zajęciach pozalekcyjnych w Szkole Podstawowej nr 4 w Mrągowie
W celu zapewnienia bezpiecznych warunków uczniom i nauczycielom na zajęciach pozalekcyjnych, a także w celu uniknięcia zakażenia postanawia się, co następuje:
1. Na zajęciach prowadzonych w salach lekcyjnych mogą uczestniczyć uczniowie z różnych klas w liczbie zapewniającej zachowanie dystansu co najmniej 2 metrów. Uczniowie ci powinni siedzieć w oddzielnych ławkach.
2. Po wejściu do sali, każdy ma obowiązek dezynfekowania rąk umieszczonym w sali płynem do dezynfekcji rąk.
3. Uczestników zajęć obowiązują ogólne zasady higieny: ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, podczas przemieszczania się na terenie szkoły, usta i nos pozostają zakryte.
4. Sale powinny być często wietrzone.
5. Pomoce i materiały, z których korzystają uczestnicy zajęć podlegają dwudniowej kwarantannie.
6. Powierzchnie dotykowe powinny być codziennie dezynfekowane.
7. Uczniowie i nauczyciel mogą pracować w maseczkach lub przyłbicach.
8. Podczas zajęć uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami i rekwizytami.
9. Wszystkie materiały wykorzystywane do pracy (kserokopie, słowniki itp.) rozdaje i zbiera nauczyciel prowadzący zajęcia.
10. Podczas prób chóru szkolnego należy zachować szczególną ostrożność i rozwagę podczas ćwiczeń z emisji głosu: ćwiczeń oddechowych, artykulacyjnych i intonacyjnych (nie wszystkie ćwiczenia aparatu głosowego są możliwe do wykonania w obecnej sytuacji związanej z Covid-19).
11. Podczas śpiewu zespołowego należy zadbać o bezpieczne odległości między chórzystami.
12. Na zajęciach dodatkowych z informatyki uczniowie nie zajmują stanowisk w bezpośrednim sąsiedztwie, uczestnicy mogą posługiwać się własnymi urządzeniami peryferyjnymi.
13. Dodatkowe zajęcia sportowe powinny jak najczęściej odbywać się na świeżym powietrzu; sprzęt, z którego korzystają uczniowie powinien być każdorazowo dezynfekowany.
Nasza Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Generała Stefana "Grota"Roweckiego w Mrągowie w tym roku obchodzi 30-lecie swojego istnienia i warto poznać jej historię.
W latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku do dwóch mrągowskich szkół podstawowych uczęszczało łącznie około
8 tysięcy dzieci. Wizja wyżu demograficznego, który dorastał sprawiła, iż na wniosek Naczelnika Miasta, p. Antoniego Chudego, podjęto decyzję o budowie nowej szkoły w Mrągowie.
W 1985 r. zatwierdzono plan realizacyjny pod budowę Szkoły Podstawowej Nr 4. W 1986 r. rozpoczęto budowę szkoły, a
18 sierpnia 1989 r. w nowym obiekcie obradowała pierwsza rada pedagogiczna.
1 września 1989 r. nauczanie rozpoczęły klasy 1-3 szkoły podstawowej. Pierwszym dyrektorem szkoły został p. Stanisław Nowakowski.
1 września 1990 r. Burmistrz Mrągowa, p. Dariusz Jarosiński dokonał uroczystego otwarcia 8- klasowej Szkoły Podstawowej Nr 4.
W latach 1992-1997 dyrektorem szkoły był p. Juliusz Kochański. W 1995 r. na podstawie uchwały rady pedagogicznej dyrektor wystąpił do Rady Miasta z wnioskiem o nadanie Szkole imienia Generała Stefana „Grota” Roweckiego.
Dnia 24.11.1995 r. Rada Miasta w Mrągowie na podstawie uchwały nr 23/7/95 nadała Szkole Podstawowej Nr 4 w Mrągowie imię Generała Stefana „Grota” Roweckiego. W kwietniu 1997 r. Szkoła otrzymała sztandar od Fundacji Państwa Knobel z Kanady. Został on wręczony osobiście przez p. Teresę Knobel i ś. p. Irenę Rowecką, córkę naszego Patrona.
Generał Stefan "Grot" Rowecki jest wzorcem dla wszystkich uczniów. Był twórcą i dowódcą Armii Krajowej, podziemnego wojska polskiego w okupowanym kraju. Bronił swoją ojczyznę do ostatnich dni swojego życia.
Przyjacielem Szkoły był zmarły w ubiegłym roku (26 .09.2019r.) Antoni Jabłoński, kombatant - były działacz polskiego podziemia, wieloletni prezes mrągowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wygłaszane przez Niego prelekcje służyły popularyzowaniu wartości historycznych i patriotycznych.
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Generała Stefana ,,Grota” Roweckiego w Mrągowie informuje, że szkoła zapewnia profilaktyczną opiekę zdrowotną i stomatologiczną uczniom do 19 roku życia na poniższych zasadach:
Profilaktyczną opiekę zdrowotną sprawuje pielęgniarka w środowisku nauczania i wychowania p. Alicja Konwiak.
Gabinet pielęgniarki mieści się w budynku szkolnym na parterze bryły A, pokój 112.
Pielęgniarka pracuje od wtorku do piątku w godzinach od 8.00-15.00.
Świadczenia ogólnostomatologiczne realizuje lekarz stomatolog p. Regina Krysińska, we środy i czwartki w godzinach 14.00-18.00 oraz w piątki w godzinach 8.00-15.00.
Gabinet stomatologa mieści się w budynku szkolnym na parterze bryły A, pokój 113.
Świadczenia ogólnostomatologiczne realizowane są również dla uczniów naszej szkoły przez lekarza stomatolog p. Reginę Krysińską, w poniedziałki w godzinach 8.00-12.00 i wtorki w godzinach 8.00-11.00 w gabinecie, który mieści się w Szkole Podstawowej Nr 1 w Mrągowie, ul. Kopernika 2c (hala sportowa przy budynku byłego Gimnazjum) gabinet nr 28.
W przypadku, gdybyście Państwo nie życzyli sobie objęcia dziecka profilaktyką zdrowotną i stomatologiczną proszę o złożenie ,,sprzeciwu” od świadczenia usług medycznych, odpowiednio do świadczeniobiorców realizujących opiekę.
Na każde wykonywane świadczenie ogólnostomatogiczne dziecko zgłasza się z pisemnym wyrażeniem zgody przez rodziców.
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informuję, iż Stypednium Burmistrza Miasta Mrągowo zostało przyznane dla niżej wymienionych osób:
1. Weronika Karolina Kusiek,
2. Emilia Budrewicz,
3. Filip Szloński,
4. Cyprian Nicewicz,
5. Jakub Żubrowski,
6. Przemysław Dobek,
7. Jonasz Połomski,
8. Wiktor Doraczyński,
9. Paweł Godlewski,
10. Maciej Parzych,
11. Julia Jadwiga Hesler,
12. Alicja Głogowska,
13. Małgorzata Wawrzeniuk,
14. Dominika Milun,
15. Malwina Wróblewicz,
16. Martyna Kinga Kowalewska,
17. Oliwia Jakubaszko,
18. Gabriela Brzezińska,
19. Mateusz Gigielewicz,
20. Ksawier Andrzej Skol,
21. Tomasz Płocharczyk
22. Michalina Janecka.
Wszystkim uczniom serdecznie gratuluję !
Z poważaniem,
mgr Wojciech Kordaczuk
Szanowni Państwo,
Uprzejmie infromuję, że otrzymaliśmy 2700 maseczek ochronnych, które zostaną przekazane dzieciom, nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym.
Z poważaniem,
mgr Wojciech Kordaczuk
W dniu dzisiejszym odbyło się wręczenie nagród uczennicom, które awansowały do Wojewódzkich Mistrzostw w Piłce Ręcznej.
W wydarzeniu uczestniczyli : dyrektor - p. mgr Wojciech Kordaczuk, wicedyrektorzy - p. mgr Anna Wierciszewska oraz p. mgr Marek Madej, trener - p. mgr Joanna Ratajczyk.
Wyróżnionym uczennicom serdecznie gratulujemy !
Szanowni Państwo,
Zapraszam do zapoznania się z listem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, dotyczącym bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły.
Z poważaniem,
mgr Wojciech Kordaczuk
PROTOKÓŁ SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNY
Dotyczy realizacji programu wychowania fizycznego w SP Nr 4 w Mrągowie w roku szkolnym 2020/2021w związku z pandemią COVID-19
I. Cel:
-ochrona życia i zdrowia uczniów, nauczycieli, personelu szkoły,
- ograniczenie ryzyka zakażenia i transmisji koronawirusa SARS-CoV-19 wśróduczniów, nauczycieli i personelu szkoły
- utrzymanie ciągłości pracy szkoły i realizacji programów nauczania wychowania fizycznego
II. Zakres przedmiotowy
Dotyczy zasad bezpiecznego przebywania dziecka podczas zajęć wychowania fizycznego i przerw w szkole w czasie pandemii Covid-19 oraz zasad bezpiecznego przebywania w szkole pracowników szkoły i interesantów.
III. Zakres podmiotowy
Niniejszy protokół ma zastosowanie do:
-uczniów szkoły, nauczycieli, personelu szkoły, rodziców uczniów, gości i osób wizytujących szkołę
IV. Okres obowiązywania
Rok szkolny 2020/2021
V.Zasady odpowiedzialności
1. Dyrekcja szkoły i nauczyciele jako organizatorzy, koordynatorzy i wykonawcy procesu dydaktyczno-wychowawczego w SP Nr 4 w Mrągowie nie ponoszą odpowiedzialności za naruszenie przez podmioty protokołu obowiązujących w szkole przepisów oraz innych przepisów lub wytycznych powszechnie obowiązujących w zakresie pandemii koronawirusa SARS Covid-2.
2. Rodzice uczniów lub opiekunowie prawni uczniów przyjmują na siebie ryzyko uczestniczenia ucznia w realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych na terenie szkoły i nie roszczą sobie z tego tytułu żadnych praw do dyrekcji szkoły i nauczycieli.
3. Dyrekcja szkoły rekomenduje i prowadzi nadzór nad realizacją przez podmioty wymienione w pkt. IIIzaleceń określonych w dokumentach szkoły: „Zasadach bezpiecznego przebywania dziecka podczas zajęć i przerw w szkole w czasie pandemii Covid-19” , zaleceń wyrażonych w niniejszym protokole, przepisami powszechnie obowiązującymi lub oficjalnymi rekomendacjami wydanymi przez organy władzy publicznej, MEN, GIS, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
4. Obowiązek samoobserwacji
Każdy uczeń oraz rodzic ucznia, każdy pracownik szkoły mają obowiązek codziennej i bieżącej samoobserwacji w zakresie następujących objawów:gorączka, suchy kaszel, zmęczenie, bóle mięśniowe, ból gardła, biegunka, zapalenie spojówek, ból głowy, utrata smaku lub węchu, wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp, trudności w oddychaniu lub duszności, ból lub ucisk w klatce piersiowej, utrata mowy lub zdolności ruchowych, inne niepokojące objawy.
W przypadku zaobserwowania u siebie wyżej wymienionych objawówprzed wyjściem do szkoły-każdy rodzic ucznia, uczeń, pracownik szkoły- powinien powstrzymać się od udziału w zajęciach szkolnych. Jeśli jednak zaobserwujmy u siebie objawy podczas zajęć szkolnych należy niezwłocznie poinformować dyrektora szkoły i szkolnego koordynatora do spraw sanitarnych.
Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia w/w objawy, które mogą sugerować chorobę zakaźną, w tym kaszel, temperaturę wskazującą na stan podgorączkowy lub gorączkę, powinien odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając minimum 2 m odległości od innych osób, następnie niezwłocznie poinformować dyrekcję szkoły, która wdraża odpowiednie procedury i powiadamia rodziców o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
VI. Przygotowanie i wykorzystanie do zajęć wychowania fizycznego szkolnych obiektów, przyrządów i przyborów sportowych.
Podczas zajęć wychowania fizycznego, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe i zastąpić je innymi (np. siatkówka, lekkoatletyka, trening przekrojowy, tenis stołowy, badminton, biegi przełajowe).
W miarę możliwości należy prowadzić zajęcia wychowania fizycznego na otwartej przestrzeni.Przedmioty i sprzęty znajdujące się w salach sportowych i gimnastycznych, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.
Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze, itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
W sali gimnastycznej sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
W miarę możliwości należy realizować zajęcia wychowania fizycznego na otwartej przestrzeni.
VII. Uczestnictwo w zajęciach wychowania fizycznego
Uczniowie uczestniczący w zajęciach wychowania fizycznego zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania regulaminów obiektów sportowych, poleceń nauczycieli i przepisów lub wytycznych powszechnie obowiązujących w zakresie pandemii koronawirusa SARS Covid-2.
Uczniowie w czasie przerwy przed lekcją wychowania fizycznego zobowiązani są samodzielnie przybyć na miejsce zajęć, gdzie pokierowani zostaną przez nauczyciela dyżurującego do odpowiedniej szatni w celu przygotowania się do lekcji.
Nauczyciel prowadzący lekcję -z odpowiednim wyprzedzeniem- kończąc zajęcia odprowadza uczniów do szatni, pełni nad nimi opiekę by wraz z dzwonkiem kończącym lekcję, wyprowadzić uczniów z obiektów sportowych i pokierować na miejsce następnych zajęć.
Powered by aSc EduPage