• Rok szkolny 2022/2023

        • Barometr Zawodów

          Badania mają charakter krótkookresowy (jednoroczny), a prezentowane w raportach dane nie są wynikiem analiz statystycznych, ale paneli eksperckich, do których zaproszeni są przedstawiciele urzędów pracy i eksperci rynku pracy.

          BAROMETR ZAWODÓW – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Kętrzynie

          Panele organizowane są na terenie całego kraju, na poziomie powiatów. W badaniu, autorzy zdecydowali się na opracowanie grup zawodów, na podstawie danych zamieszczonych w ofertach pracy, po to aby pozycje z listy były w największym stopniu zbieżne z rzeczywistymi nazwami zawodów. Kształcenie akademickie opiera się na kierunkach studiów, które nie są (i nigdy w pełni nie będą) spójne z nazwami zawodów. Dlatego już od kilku lat otoczenie akademickie i biznes pracują nad zmianą myślenia o rynku pracy – poszukuje się pracowników posiadających określone kompetencje, a nie absolwentów konkretnych kierunków studiów.

          Ekonomistów jest już za dużo, czyli barometr zawodów w Iławie i  warmińsko-mazurskim - Iława, ESKA.pl

          Jak interpretować tabele przedstawione w Barometrze?


          Barometr zawodów prezentuje tabele dla całego kraju, województw oraz z tabele z podziałem na powiaty. Każda z tabel wyróżnia trzy kategorie: zawody deficytowe, zawody w równowadze oraz zawody nadwyżkowe.

          Deficyt – oznacza, że w tych zawodach znalezienie pracy nie powinno stanowić problemu, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie duże, a podaż pracowników o odpowiednich kwalifikacjach niewielka.

          Równowaga –  przedstawia te zawody, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie.

          Nadwyżka – znalezienie pracy w tych zawodach może okazać się trudniejsze ze względu na mniejsze zapotrzebowanie/ większą liczbę kandydatów spełniających wymagania pracodawców.

          https://barometrzawodow.pl/

          raport_wojewodztwo_warminsko_mazurskie_2021.pdf

        • Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023/2024.

        • Jak przebiega rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023/2024?

          Rekrutacja do szkoły średniej jest kilkuetapowa i rozpoczyna się już w maju. O przyjęciu do szkoły decyduje liczba uzyskanych punktów, na które składają się wyniki z egzaminu ósmoklasisty oraz z oceny ze świadectwa.

          Pamiętaj! O przyjęciu do szkoły nie decyduje kolejność zgłoszeń, tylko suma uzyskanych punktów.

          Podanie należy jednak złożyć w terminie.

          Sposób przeliczania punktów w procesie rekrutacyjnym został określony w Rozporządzeniu ministra edukacji i nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.

          Maksymalna liczba punktów, które można uzyskać to 200, w tym za świadectwo można uzyskać maksymalnie 100 punktów.

          Kiedy składać podanie do liceum i technikum? Zasady rekrutacji

          Terminy otwarcia rekrutacji do szkół średnich ustala kuratorium danego województwa. W województwie warmińsko-mazurskim to termin od 22 maja do 21 czerwca do godz. 15.00, rekrutacja uzupełniająca trwa od 27 lipca do 3 sierpnia do godz. 15.00.

          Inne terminy dotyczą także kandydatów ubiegających się o miejsce w szkołach i oddziałach dwujęzycznych, sportowych czy artystycznych, gdzie wymagane jest przeprowadzenie testu sprawności fizycznej lub predyspozycji językowych itp.

          Informacje o szczegółowych terminach rekrutacji znajdują się z załączniku nr 1 do zarządzenia nr 8 Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty z dnia 30 stycznia 2023 r.

          Do ilu szkół średnich można złożyć dokumenty i jakie są etapy rekrutacji 2023/2024?

          Większość ósmoklasistów w Polsce może wziąć udział w rekrutacji do maksymalnie trzech szkół ponadpodstawowych, chyba że dany samorząd ustali inaczej np. w Warszawie uczniowie nie mają takiego limitu.

          Etapy rekrutacji można podzielić na:

           -otwarcie rekrutacji i złożenie wniosku,

          -uzupełnienie podania o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej,

           -uzupełnienie podania o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty,

           -podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów

          -zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do szkoły.

          W przypadku osób, które starają się o miejsce w szkole dwujęzycznej lub oddziale dwujęzycznym, a także na kierunkach, w których wymagana jest odpowiednia sprawność fizyczna, rekrutacja jest rozbudowana o dodatkowe etapy np. sprawdzian kompetencji językowych.

          Co ważne, w ramach wybranych szkół warto wybrać więcej klas. Na przykład:

           1 klasa (wymarzona)

          2 klasa (też fajna)

          3 - 4 klasa (na wszelki wypadek)

          Może się okazać, że uczeń nie dostanie się do wymarzonej klasy np. biologiczno-chemicznej, ale jego punkty pozwolą na umieszczenie go w klasie o innym profilu w tej samej szkole. Ostateczny skład klas w szkołach średnich będzie wiadomy po rekrutacji uzupełniającej. Być może uczniowie dostaną możliwość przeniesienia do innej klasy w późniejszym etapie rekrutacji.

          Pamiętajmy, że w roku szkolnym 2023/2024 o przyjęcie do szkół będzie się ubiegało więcej uczniów. Półtora rocznika to wyzwanie dla szkół, ponieważ brakuje kadry, a także miejsca. MEiN wystosowało tymczasowe rozwiązania, które mają ułatwić organizację nauki. Jednak duża liczba kandydatów to także większa konkurencja, dlatego warto przemyśleć wybór szkoły, ale też nie ograniczać się i wybrać maksymalną liczbę placówek oraz oddziałów (klas).

          Jakie dokumenty trzeba złożyć do szkoły średniej?

          Podanie o przyjęcie do szkoły średniej składa się z:

          - wniosku o przyjęcie,

          - zaświadczeniu o wynikach z egzaminu ósmoklasisty,

          - świadectwa ukończenia ósmej klasy.

          Co ważne, dyrektor szkoły podstawowej poświadcza zgodność z oryginałem maksymalnie trzech kopii świadectwa ukończenia podstawówki oraz zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Warto zaznaczyć, że w przypadku szkół branżowych rekrutacja może się różnić w zależności od wybranego kierunku, np. może być wymagane zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu.

          Egzamin ósmoklasisty zaplanowano w dniach 23-25 maja, a jego wyniki uczniowie otrzymają dopiero 6 lipca. Wtedy powinni jak najszybciej dodać zaświadczenie do podań, które złożyli.

          SYSTEM REKRUTACJI ELEKTRONICZNEJ

          zasady korzystania

          1. . Zarejestruj się w systemie rekrutacji >>>

          https://nabor.pcss.pl/powiatmragowski

          Potrzebny będzie nr PESEL.

          2. Zapamiętaj LOGIN i HASŁO podane (wyświetlone) przez system. Login to numer nadany przez system. Hasło jest jednorazowe, trzeba je zmienić i zapamiętać/zapisać nowe. Będziesz korzystać z systemu jeszcze wielokrotnie.

          3. Wypełnij wszystkie pola, podaj nazwę swojej szkoły podstawowej. Jeśli Twojej szkoły nie ma na liście, wpisz ją ręcznie.

          4. Wybierz szkoły, w których chcesz się uczyć. Możesz wybrać maksymalnie trzy: np. 1LO, Technikum nr 1   w ZS nr 2, Technikum nr 2 w CKZiU. Kolejność jest istotna, szkoła nr 1 na Twojej liście, to szkoła pierwszego wyboru. Jeśli nie chcesz, nie musisz wybierać trzech szkół, możesz wybrać jedną szkołę i jeden oddział.

          5. Wybierz kierunki (oddziały) jakie oferują szkoły, które wybrałeś. 1 LO kształci w pięciu oddziałach:

          a. Klasa politechniczna

          b. Klasa dziennikarsko-prawna

          c. Klasa przyrodnicza

          d. Klasa ekonomiczno-społeczna

          e. Klasa sportowa/humanistyczno-społeczna

          6. Kolejność oddziałów w wybranych szkołach też jest ważna. Kierunek/oddział pierwszy na Twojej liście to ten, w którym chcesz się uczyć.

          7. Swój wybór możesz zmieniać, do czasu akceptacji/weryfikacji Twojego zgłoszenia przez szkołę pierwszego wyboru.

          8. Wydrukuj swój wniosek (WNIOSEK O PRZYJĘCIE KANDYDATA DO SZKOŁY PONADPODSTAWOWEJ), podpisz Ty i Twoi rodzice/prawni opiekunowie i zanieś go doszkoły pierwszego wyboru. Nie musisz nosić wniosku do pozostałych szkół, jeśli wybrałeś więcej niż jedną.

          9. Po otrzymaniu świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i wyników egzaminu ósmoklasisty wpisz do systemu rekrutacji elektronicznej swoje oceny i punkty z egzaminu.

          Będą one sprawdzane przez komisję rekrutacyjną podczas weryfikacji.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Gen. Stefana „Grota” Roweckiego w Mrągowie, os. Osiedle Mazurskie 12
      • tel. 089-742-69-71
      • os. Mazurskie 12 11-700 Mrągowo Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych