• Rok szkolny 2019/2020

• Kuratoryjna Konferencja z Zakresu Doradztwa Zawodowego

28 lutego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie odbyła się kuratoryjna konferencja z zakresu doradztwa zawodowego. Oto kilka praktycznych informacji jakie zostały przekazane:

1. Z uwagi na zmiany w przepisach i uznanie osoby poniżej 15 roku życia za pracownika młodocianego – co wynika również z ośmioklasowej szkoły podstawowej – proszono o informowanie i przypominanie rodzicom o konieczności zgłaszania do poradni psychologiczno-pedagogicznej uczniów kończących klasę ósmą, którzy wybierają się do szkoły branżowej.

Uczeń, który zamierza zawrzeć umowę z pracodawcą o praktyczną naukę zawodu jest zobowiązany przedstawić pozytywną opinię poradni p-p o możliwości podjęcia takiej praktyki. Wynika to z przepisów kodeksu pracy.

2. a) do poradni uczniowie zgłaszani są przez rodziców lub opiekunów prawnych z uwagi na to, że nie są pełnoletni.

b) następnie prawni opiekunowie wypełniaj wniosek o przeprowadzenie badań ucznia w wieku szkolnym, dostępny na stronie poradni w Mrągowie lub bezpośrednio w sekretariacie poradni.

c) do wypełnienia wniosku niezbędne są podstawowe dane osobowe w tym PESEL oraz, co bardzo ważne – zaświadczenie lekarza medycyny pracy o możliwości podjęcia nauki w danym zawodzie.

d) po weryfikacji zgłoszeń i nadaniu terminu, uczeń wraz z rodzicem jest zapraszany na badanie. Jest to badanie przesiewowe, stosunkowo krótkie, polegające na ocenie intelektu.

Dodatkowo informacjami zbieranymi od rodzica są:

- dane zdrowotne

- dotychczasowa sytuacja szkolna

- uzdolnienia, mocne strony i predyspozycje jakie zauważa rodzic

- wybrany kierunek kształcenia

- rozmowa z uczniem

e) po badaniu psychologicznym odbywa się poradnictwo całościowe oraz wypełnienie wniosku o wydanie opinii przez rodzica.

Poradnia, jak wynika z przepisów prawa, ma 30 dni na wydanie opinii. Pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Mrągowie zwracają się z prośbą, by kierować uczniów, którzy mają wybrany kierunek kształcenia na badania już od końca maja. Tak, aby mogli jak najszybciej nawiązać umowę o praktyczną naukę zawodu z pracodawcą i dopełnić formalności w szkole.

MŁODOCIANY PRACOWNIK

Kodeks pracy - Dział dziewiąty - Zatrudnianie młodocianych (art. 190 - 206)

Każdy uczeń kończący klasę ósmą, który wybiera się do  szkoły branżową I stopnia (zawodowej)  i nie u kończył  16 r.ż, musi pamiętać , że przed nawiązaniem  umowy o praktyczną naukę zawodu z pracodawcą, powinien  przejść obowiązkowe badania z zakresu medycyny pracy oraz badania psychologiczno-pedagogiczne  w Poradni P-P.

Wycieczka do Komendy Głównej Policji w Mrągowie.

12 listopada 2019r. uczniowie klasy VII b ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Generała Stefana „Grota” Roweckiego w Mrągowie wraz z opiekunami Adrianą  Barma i Karoliną Chmielewską udali się na pieszą wycieczkę do Komendy Głównej Policji w Mrągowie.

Głównym celem  naszego wyjścia było bliższe poznanie zawodu policjanta, ścieżki edukacyjnej jaka do tego zawodu prowadzi i predyspozycji ,jakie należy posiadać, by pomyślnie przejść przez proces kształcenia i finalnie odnaleźć się w zawodzie funkcjonariusza policji.

Policjantki Joanna Dawidczyk i Dorota Kulig dołożyły wszelkich starań, by podnieść atrakcyjność zajęć i przekazać możliwie jak najwięcej wiadomości, a tym samym  zachęcić naszych uczniów do wstąpienia w szeregi mundurowe.

Działania jakie podejmujemy w obrębie doradztwa zawodowego mają za zadanie przygotować uczniów do odpowiedzialnego planowania kariery oraz podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych uwzględniających znajomość własnych zasobów oraz informacje na temat rynku pracy i systemu edukacji.

Szanowni Państwo, Rodzice i Opiekunowie

Prosimy o zapoznanie się z Wewnątrzszkolnym  Systemem Doradztwa Zawodowego  (WSDZ) Szkoły Podstawowej nr 4 im. Generała Stefana „Grota” Roweckiego  w Mrągowie WSDZ.pdf