• Rok szkolny 2023/2024 semestr I

• Daty 6 grudnia wypatruje każde dziecko.

Tego dnia, w naszej kulturze, przyjęło się, że do najmłodszych przychodzi święty Mikołaj i przynosi drobne upominki, zabawki i słodycze.

W tym dniu obchodzi się imieniny Mikołaja i jest to w kalendarzu katolickim dzień wspominania świętego, który był biskupem – Mikołaja z Miry. Według legendy rozdał cały swój majątek ubogim.

• Zabawa andrzejkowa

• Dzieci brały udział w zabawach andrzejkowych: serduszka z imionami, kim będę w przyszłości?, magiczne liczby, zakręcone wróżby, rzut po spełnione życzenia, kolory.

Na koniec zabawy dostały uczniowie otrzymali andrzejkowe medale.

• Parasolki

• DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

• 24 listopada w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia.

Dzieci wykonały z tej okazji maskę misia, obejrzały misiową prezentację, wysyłuchały historii powstania zabawki.

Zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia w fotobudce.

Brały udział w quzie oraz złożyły "misiową przysięgę" ;)

Koniec dnia zakończyliśmy aktywnie, zabawami ruchowymi.

• ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

• WYNIKI KONKURSU "JESIENNE PARASOLE"

• DZIEŃ DYNI

•  Z okazji Dnia Dyni uczniowie wykonali przestrzenne dynie z papieru.

Święto Dyni zostało wymyślone abyśmy mogli docenić dynię w różnych formach od jedzenia po sztukę.

Ciekawostki:

- największa dynia ważyła 1247 kg i została wyhodowana w Kalifornii;

- dynie są owocami, a nie warzywami;

- w starożytnym Egipcie dynie były jedzone i używane jako lekarstwo na różne dolegliwości;

- w Japonii istnieje festiwal dyni, podczas którego ludzie przychodzą podziwiać ogromne rzeźby z dyni.

• DZIEŃ KUNDELKA

• Dzień Kundelka obchodzimy w dniu 25 października.

Nie jest to data przypadkowa, w tym dniu została wprowadzona Ustawa o ochronie zwierząt i dzień ten jest też świętem na cześć tej ustawy, a cały październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt.

W Polsce od 2007 roku obchodzony jest również Dzień Psa.

• ŚWIATOWY DZIEŃ ORIGAMI

• Czy tworzyliście kiedykolwiek samoloty, stateczki czy żapki z papieru?

To są elementy japońskiej sztuki składania papieru Origami.

Tradycyjne origami polega na tworzeniu figur z kwadratowego arkuszu papieru poprzez zaginanie, bez użycia kleju i nożyczek.

Obecnie istnieje wiele odmian Orgiami, między innymi Origami modułowe, które umożliwia wykonanie przestrzennych figur z wielu, połączonych ze sobą, małych elementów z Origami.

• DBAM O ZDROWIE

• "Zdrowie”

Żeby zdrowym być jak ryba, trzeba jeść kasze, owoce, warzywa,
          Nie czekoladki i landrynki, ale owocowe i warzywne witaminki.
          Żeby zdrowym być, trzeba też o czystość dbać,

codziennie się myć i ubranka swoje prać.
          Po co mają krążyć plotki, że czyściejsze od nas kotki?
          Zdrowy, czysty przedszkolaczek lubi biegać, chętnie skacze,
          Wie to każdy zuch, że dla zdrowia potrzebny jest ruch.

• JESIEŃ

• Jesień niesie ze sobą bogatą symbolikę, która odzwierciedla życiowy cykl, przemijanie i odrodzenie. Spadające liście symbolizują odpuszczanie tego, co już przeminęło, aby dać miejsce nowym możliwościom i doświadczeniom.

Jesień wcale nie musi być smutna i nostalgiczna, choć taki obraz tej pory roku nosimy w naszych głowach. Nie wszystko to, co wydaje nam się, że wiemy o jesieni, jest prawdą. Przykładem są opady deszczu. Wbrew ulicznej opinii statystycznie częściej pada w sierpniu niż w październiku i listopadzie.

• MÓJ PUPIL

• Jak być odpowiedzialnym opiekunem zwierząt domowych?

Kupujemy zwierzęta, bo potrzebujemy z nimi kontaktu. Jeśli decydujemy się na psa, kota, chomika czy królika, powinniśmy zadbać o to, by zwierzęta żyły bez stresu. A zwierzaki stresować może wszystko: nieobecność opiekuna lub jego całkowita zamiana, pojawienie się nowego członka rodziny lub nowego zwierzęcia, zmiana w dotychczasowym sposobie żywienia, przeprowadzka czy nawet podróż. Podjęcie się opieki nad zwierzęciem, nawet małym gryzoniem, wymaga starannego przemyślenia, dlatego nie jest dobrym pomysłem robienie tego rodzaju prezentów niespodzianek.

Bo te zwierzęta, choć słodkie, potrzebują odpowiedzialnych opiekunów.

• JESIENNE DRZEWA

• "Bukieciki"

Posypały się listeczki dookoła.
          To już jesień te listeczki z wiatrem woła.
          Opadnijcie moje złote i czerwone.
          Jestem jesień, przyszłam tutaj w waszą stronę.
          Lecą listki, lecą z klonu i z kasztana.

Będą z listków bukieciki złote dla nas.

L. Krzemieniecka

• BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

• Dzieci zapoznały się z najważniejszymi zasadami poruszania się po drodze.

Przypomniały sobie jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię.

Utrwaliły znajomość podstawowych znaków drogowych.