PROTOKÓŁ SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNY
Dotyczy realizacji programu wychowania fizycznego w SP Nr 4 w Mrągowie w roku szkolnym 2020/2021w związku z pandemią COVID-19
I. Cel:
-ochrona życia i zdrowia uczniów, nauczycieli, personelu szkoły,
- ograniczenie ryzyka zakażenia i transmisji koronawirusa SARS-CoV-19 wśróduczniów, nauczycieli i personelu szkoły
- utrzymanie ciągłości pracy szkoły i realizacji programów nauczania wychowania fizycznego
II. Zakres przedmiotowy
Dotyczy zasad bezpiecznego przebywania dziecka podczas zajęć wychowania fizycznego i przerw w szkole w czasie pandemii Covid-19 oraz zasad bezpiecznego przebywania w szkole pracowników szkoły i interesantów.
III. Zakres podmiotowy
Niniejszy protokół ma zastosowanie do:
-uczniów szkoły, nauczycieli, personelu szkoły, rodziców uczniów, gości i osób wizytujących szkołę
IV. Okres obowiązywania
Rok szkolny 2020/2021
V.Zasady odpowiedzialności
1. Dyrekcja szkoły i nauczyciele jako organizatorzy, koordynatorzy i wykonawcy procesu dydaktyczno-wychowawczego w SP Nr 4 w Mrągowie nie ponoszą odpowiedzialności za naruszenie przez podmioty protokołu obowiązujących w szkole przepisów oraz innych przepisów lub wytycznych powszechnie obowiązujących w zakresie pandemii koronawirusa SARS Covid-2.
2. Rodzice uczniów lub opiekunowie prawni uczniów przyjmują na siebie ryzyko uczestniczenia ucznia w realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych na terenie szkoły i nie roszczą sobie z tego tytułu żadnych praw do dyrekcji szkoły i nauczycieli.
3. Dyrekcja szkoły rekomenduje i prowadzi nadzór nad realizacją przez podmioty wymienione w pkt. IIIzaleceń określonych w dokumentach szkoły: „Zasadach bezpiecznego przebywania dziecka podczas zajęć i przerw w szkole w czasie pandemii Covid-19” , zaleceń wyrażonych w niniejszym protokole, przepisami powszechnie obowiązującymi lub oficjalnymi rekomendacjami wydanymi przez organy władzy publicznej, MEN, GIS, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
4. Obowiązek samoobserwacji
Każdy uczeń oraz rodzic ucznia, każdy pracownik szkoły mają obowiązek codziennej i bieżącej samoobserwacji w zakresie następujących objawów:gorączka, suchy kaszel, zmęczenie, bóle mięśniowe, ból gardła, biegunka, zapalenie spojówek, ból głowy, utrata smaku lub węchu, wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp, trudności w oddychaniu lub duszności, ból lub ucisk w klatce piersiowej, utrata mowy lub zdolności ruchowych, inne niepokojące objawy.
W przypadku zaobserwowania u siebie wyżej wymienionych objawówprzed wyjściem do szkoły-każdy rodzic ucznia, uczeń, pracownik szkoły- powinien powstrzymać się od udziału w zajęciach szkolnych. Jeśli jednak zaobserwujmy u siebie objawy podczas zajęć szkolnych należy niezwłocznie poinformować dyrektora szkoły i szkolnego koordynatora do spraw sanitarnych.
Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia w/w objawy, które mogą sugerować chorobę zakaźną, w tym kaszel, temperaturę wskazującą na stan podgorączkowy lub gorączkę, powinien odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając minimum 2 m odległości od innych osób, następnie niezwłocznie poinformować dyrekcję szkoły, która wdraża odpowiednie procedury i powiadamia rodziców o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
VI. Przygotowanie i wykorzystanie do zajęć wychowania fizycznego szkolnych obiektów, przyrządów i przyborów sportowych.
Podczas zajęć wychowania fizycznego, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe i zastąpić je innymi (np. siatkówka, lekkoatletyka, trening przekrojowy, tenis stołowy, badminton, biegi przełajowe).
W miarę możliwości należy prowadzić zajęcia wychowania fizycznego na otwartej przestrzeni.Przedmioty i sprzęty znajdujące się w salach sportowych i gimnastycznych, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.
Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze, itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
W sali gimnastycznej sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
W miarę możliwości należy realizować zajęcia wychowania fizycznego na otwartej przestrzeni.
VII. Uczestnictwo w zajęciach wychowania fizycznego
Uczniowie uczestniczący w zajęciach wychowania fizycznego zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania regulaminów obiektów sportowych, poleceń nauczycieli i przepisów lub wytycznych powszechnie obowiązujących w zakresie pandemii koronawirusa SARS Covid-2.
Uczniowie w czasie przerwy przed lekcją wychowania fizycznego zobowiązani są samodzielnie przybyć na miejsce zajęć, gdzie pokierowani zostaną przez nauczyciela dyżurującego do odpowiedniej szatni w celu przygotowania się do lekcji.
Nauczyciel prowadzący lekcję -z odpowiednim wyprzedzeniem- kończąc zajęcia odprowadza uczniów do szatni, pełni nad nimi opiekę by wraz z dzwonkiem kończącym lekcję, wyprowadzić uczniów z obiektów sportowych i pokierować na miejsce następnych zajęć.